İlahi adalete inanir misiniz?

Ebrar.

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ah yerini bulur mu, ilahi adalete inanır mısınız? yasadiginiz olaylari paylasir misiniz, bana haksizlik edenler simdi cok mutlu ben halen kendimi toparlamak icin ugrasiyorum cok uzuluyorum.

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Merhaba ilahi adalet düşüncesi yüzünden ve etkileşim içinde olduğum insanlar ve onlara yukledigim anlamlar yüzünden bir ara dinden çıktım diyebilirim. Çünkü doğruyu yaptıkça iyi bir insan olmaya calistikca yanlış insanlar daha çok sizi kullanmaya çalışıyor. Eğer benimkiyle benzer bir durumdaysaniz nacizane bir kaç tavsiyede bulanabilirim. İlahi adalet insanların yaratığı bir kavram mi bilmiyorum ama varsa eğer bu dünyada işliyor, öbür dünyaya bırakmıyorsa kesinlikle uzun bir zaman alıyor. Neyse gelelim tavsiyelerime insanlara hayır demeyi öğrenin kalpleri kirilacagini düsünmeyin eğer birşeyi istemiyorsaniz yapamayacaginizi müsait olmadığınız veya istemediğinizi söyleyin, çok ısrar ederlerse biraz isim var diyerek ordan ayrılın, çünkü dinde bile yardımın ölçüsü belirtilmiş kendinizi bunaltmayacak kadar ruhen veya fiziken. Belki onlar bir bela bulurlar ama belki de siz görmezsiniz kıymetinizi bilmeyen, özelinize veya size saygı göstermeyen insanlardan uzak kalmaya çalışın.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ah yerini bulur mu, ilahi adalete inanır mısınız? yasadiginiz olaylari paylasir misiniz, bana haksizlik edenler simdi cok mutlu ben halen kendimi toparlamak icin ugrasiyorum cok uzuluyorum.
İlahi adalet var elbette. Çünkü buna inanmazsanız Allah’ın isimlerinden birini inkar etmiş olursunuz. Bu dünyada mı olur, ahrette mi olur, ne zaman tecelli eder, bunu da bilen Allah’tır... Sizin meselenizi ilahi adaleti aramak olarak ele almayalım başlangıç olarak... İnsanın canı yandığı zaman, doğal olarak bu yükü kaldırmakta zorlanıyor ve canını yakanı da aynı halde görmeyi isteyebiliyor. Hissettiğiniz acı, bütün hayatınızın önüne geçiyor. Çünkü çok emek veriyorsunuz, zaman harcıyorsunuz, iyilik yapıyorsunuz ama neticede tam tersi kötülükle karşılaşıyorsunuz. İşte bu kırgınlık ve hatta öfke hali size daha çok zarar veriyor. Devamlı bunu düşünüp kendinize yeni bir başlangıç yapmadığınız sürece acınız da katlanmaya devam edecek. Mutlaka ve mutlaka, dayanması zor bir durum, haklısınız da... Fakat ayağa kalkın ki, sizi üzen insanlara bir kez daha yenilmiş olmayın. Zor olsa da bunu başarabilirsiniz.

İnanç açısından bakacak olursak da, başlangıçta söylediğim gibi Allah’ın ismi, adaleti yerine getireceğinin en önemli kanıtıdır. (El-Adl) Ona inanın. Gerçekten inanın ve teslim olun. Dünyaya geliş amacımız intikam almak değil, Allah’a kulluk etmektir... Şöyle düşünün: bir suç işlerseniz ve bu suç mahkemeye taşınırsa, karşı taraf davasından vazgeçse bile olay kamu davasına dönüşüyor ve devlet işin peşini bırakmıyor... insanların adaleti bile böyleyken, sizi yaratan sahipsiz mi bırakacak? Ve emin olun, dünyada adaleti görmek yerine, hesap günü size sağlanan adaleti yeğlersiniz.

Selametle.

Üst Alt