İkiyüzlülük hakkında hadisler

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Ammâr İbnu Yâsir (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kimin dünyada iki yüzü varsa kıyamet günü ateşten iki dili olacaktır." Ebü Dâvud Edeb 39 (4873).

Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh)'den bir rivâyete göre Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurmuştur:"Kıyamet gününde Allah nazarında en kötü olanlardan bir kısmını da iki yüzlülerin teşkil ettiğini göreceksiniz. Bunlar bazılarına bir yüzle diğer bazılarına da başka bir yüzle giden insanlardır."Buhâri Edeb 52; Müslim Fedâil 199 (2526); Muvatta Kelâm 21 (2 991); Tirmizi Birr 78 (2026); Ebü Dâvud Edeb 39 (4872).

Ebü Hüreyre ve İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:"Ahir zamanda dinle dünyayı taleb eden insanlar zuhur edecek. Bunlar insanlar(a iyi görünüp onları aldatmak) için öyle bir yumuşaklığa bürünürler ki koyun postu yanlarında kaba kalır. Diller de baldan daha tatlıdır. Ancak kalbleri kurtlarınkinden vahşidir. Cenâb-ı Hakk (bunlar için) şöyle diyecektir: "Beni aldatmaya mı çalışıyorsunuz yoksa bana karşı cürete mi yelteniyorsunuz? Zât-ı Akdesime yemin olsun bunlar üzerine kendilerinden çıkacak öyle bir fitne göndereceğim ki içlerinde halim olanlar bile şaşkına dönecekler." Tirmizi Zühd 60 (2406 2407).
 
Üst Alt