iç sıkıntısı için dua

okyanuss

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
s.a hocam ben derslerimi çok önemseyen bi öğrenciyim öyle ki sağlıktan,huzur ve iman dan sonra derslerimin başarısı için çocukluğumdan beri dua ederim.ama derslere çalışma konusunda çok sıkıntı yaşıyorum psikolojik olarak.dua ediyorum sürekli istekli olmak için ama nedense başaramıyorum.çok şükür çalıştığım zaman Rabbim karşılığını kat ve kat veriyor ama çalışırken sıkıntılar yaşıyorum.size yardım olarak iç sıkıntı mı geçirmek için edilen özel dualar var mı diye sormak istedim.şayet bilirim ki her içten edilen dua Rabbimiz tarfından duyulur ama bende şaşkınım sıkıntımı paylaşmak istedim sadece.teşekkürler.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
s.a hocam ben derslerimi çok önemseyen bi öğrenciyim öyle ki sağlıktan,huzur ve iman dan sonra derslerimin başarısı için çocukluğumdan beri dua ederim.ama derslere çalışma konusunda çok sıkıntı yaşıyorum psikolojik olarak.dua ediyorum sürekli istekli olmak için ama nedense başaramıyorum.çok şükür çalıştığım zaman Rabbim karşılığını kat ve kat veriyor ama çalışırken sıkıntılar yaşıyorum.size yardım olarak iç sıkıntı mı geçirmek için edilen özel dualar var mı diye sormak istedim.şayet bilirim ki her içten edilen dua Rabbimiz tarfından duyulur ama bende şaşkınım sıkıntımı paylaşmak istedim sadece.teşekkürler.

Aleykümselam kardeşim, hocamız sana cevap verecektir sanırım. Bu linke de bir göz atmanda fayda var.

okyanuss

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
çok sağolun teşekkürler:)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

Aleykum Selam..Hosgeldiniz Kardesim...
''ders çalışmak istemek'' le ''ders çalışılması gerekildiğini bilmek'' farklı şeylerdir. kişinin ders çalışması gerektiğinin farkında olması ve çalışmak istemediği için farklı bahaneler bulması, sonrasında da çalışmaması ''ders çalışmak isteyip de çalışamaması'' değildir. eğer istiyosa bu zaten istediği bi şey olduğu çalışır...

ders çalışmak için masasını kuran, kitaplarını, kalemlerini hazırlayan ama tam çalışacakken gelen iç sıkıntısı ve baş ağrısıyla beraber ders çalışamamak...
binbir bahane ile sallarsınız çalışmayı, bir bakarsınız sınav gelmiş ve geçmiştir sizinle beraber...
Sonra da vicdan azabı çekersiniz çalışamadığınız için...

çalışma isteğinin olup çeşitli nedenlerin dersi çalışmaya engel oluşturması...
bu engeller Nelerdir?; eve pat diye habersiz arkadaşınızın gelmesi,ilgilenmesen ayıp.aile üyelerinden birinin ani hastalanması ve sizin ilgilenmeniz veyahut kendinizin hastalanması.

veya kulaklarim yaniyor..canim SIKILIYOR..konsantre olamiyorum..gibi kendimizi ikna ederiz..inandiririz...
Herseyin basi Sevgi ve icten istemektir...
aslında işin özü yeterince ders çalışmak istememek''tir...

Yaşamını planlayan, hedefinin ne olduğunu bilen bir kişinin kendine olan güveni ve sonuca ulaşma şansı artar;
başkalarını onu etkileme arzularına boyun eğmez.
Zamanı planlı bir biçimde kullanmak çağımızda başarıyı amaçlayan her birey için önemlidir.
Sınava hazırlanan sizler için “zaman” olgusu daha da önemli olmakta ve bundan dolayı “programlı” olmanız zorunludur.

SORU: Neden ders çalışamıyoruz?
CEVAP: Ders çalışmaya başlamak için isteğimizin gelmesini bekler, çalışacağımız dersi sevmek gerektiğine inanırız. Bununla ilgili olarak da;
“Çalışmam gerektiğini biliyorum ama çalışamıyorum”
“Ders çalışmak içimden gelmiyor” “Bilmiyorum neden ama bir türlü dersin başına oturamıyorum....” vb. yakınmaları dile getirip bütün yıl boyunca ders çalışmaya başlayabilmek için içimizden ders çalışma isteğimizin gelmesini bekleriz.
Oysa ders çalışma davranışı isteğimize değil karar vermeye bağlıdır.
DERSCALISMAK SECENEK DEGIL MECBURIYETT ISTIKAMETTE GIDEN YOL..ARACTIR....
“DERS ÇALIŞMAYA KARAR VERMEK”SORUN: Ders çalışmaya karar verdim ama sürekli erteliyorum. 10 Dakika çalışıyorum sonra canım sıkılıyor, uykum geliyor, ya da hayaller kurmaya başlıyorum; dolayısıyla dikkatimi toplayamıyorum.

Çalışmak istiyorum ama bir türlü başaramıyorum.
ÇÖZÜM: Ders çalışmaya başlar başlamaz uykusu gelen ya da yukarıdaki duygusal tepkileri yaşayan öğrencilere bu tepkilerin temelinde yatan asıl nedenleri kendi kendilerine cozmeleri gerekli..

Ancak unutmayın ki, öğrenmek için ders başında çok vakit geçirmek değil, ders başında geçirilen zamandan en üst düzeyde yararlanmak gerekir.
Bunun içinde öğrenme ilkelerine bağlı kalmanız öğrenmenizi kolaylaştırır.
Öğrenmenin ön şartlarının uyanıklık, dikkat, motivasyon, gerekli..
Siz elinizden geleni Yapin..o SIKINTIYI Allah..cc kaldiracaktir..Geçici bir sıkıntı ilerdeki kalıcı mutluluğun temelini oluşturur....
Çalışmalarınızın Sonrasını Düşünün
Çalışmaların sonucunu düşünerek hareket edin..Çalışmalarınız sizlere neler kazandıracak veya neler kaybettirecek?
Sonucu hesap ederek hareket edenlerin yanılma payı az olacaktır.
Haydi size Kolay gelsin...
Allah Yar ve Yardimciniz Olsun...

okyanuss

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
çok teşekkür ederim.çok güzel anlatmışsınız Allah a emanet olun

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Sag Olun Okyonuss kardesim niye çok güzel anlatmışım biliyormusunuz?
Cunku Bunlari yasadim ve simdi de ayni Sizin gibi genc kizlarimiza koruyucu annelik yapmaktayim..
kimisi ilk okul kimisi Lise ve universitte ogrencisidir..
Okulda basarilli olmalari icin onlar ile Gönülden Gönüle calisiyoruz..
benim basarim Onlarin basarmalari ile olculudur...
Topluma insan ve ozellikle burada BATI da Musliman genclik ,imanli bir Nesil yetistirebilmek iste butun mesele bu...
Ben de sizin gibi bazen daraliyor careyi O cc. huzurunda huzur ve yardim ariyarak buluyorum Hamd olsun..
ama bu zaman da insan yetistirmek te insan kalabilmek te cook zor.. Allah cc. Yar ve Yardimcimiz olsun ins..

Üst Alt