Hz.Ebu Bekir

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bu ümmetin en üstünü Hz. Ebu Bekir ve ondan sonra Hz. Ömer olduğunu, Eshab-ı kiram ve Tabiin-i izam sözbirliği ile bildirmişlerdir. Hz. Ebu Bekir halife seçildikten sonra, Eshab-ı kiramdan hiçbiri buna karşı bir şey söylemedi. Hz. Ebu Bekir, kendisinden sonra Hz. Ömer’in halife olmasını vasiyet ettiği zaman, Eshab-ı kiramdan hiçbiri buna karşı bir şey söylemedi.
Hz. Ali halife iken çeşitli yerlerde, Şeyhayn’ın kendinden üstün olduklarını çok söylerdi. Bu sözüne karşı şüpheye düşenleri azarlardı. Eshab-ı kiramın büyükleri bunu işitirlerdi. Hiçbiri karşı gelmezdi.
Nizal bin Sebre diyor ki:
Hz. Ali’ye, neşeli bir zamanında, kimleri arkadaş edindin dedim. “Resulullahın Eshabının hepsi benim arkadaşlarımdır” buyurdu. Ebu Bekir için ne dersin dedim. “O, öyle bir insandır ki, Allahü teâlâ, Cebrail aleyhisselam vasıtası ile ve Peygamberi Muhammed aleyhisselam vasıtası ile ona (Sıddık) ismini vermiştir” dedi.
Hz. Ali, “Allahü teâlâ Ebu Bekir’e rahmet eylesin. Kur’an-ı kerimi o topladı. Resulullah hicret ederken, o hizmet eyledi. Ömer mescidlerimizi aydınlattığı gibi, Allahü teâlâ, Ömer’in kabrini nur ile aydınlatsın” diye dua etti. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“Ya Eba Bekir, meleklerden Mikail gibisin, o rahmetle iner. Enbiyadan ise İbrahim gibisin, o inkârcı kavmine, “Bana uyan bendendir, isyan edene ise Allah gafur rahimdir” dedi. Ya Ömer, sen de meleklerden Cibril gibisin, o, kâfirlere şiddetle iner. Enbiyadan da Nuh gibisin, o “Ya Rabbi, yeryüzünde hiç kâfir bırakma” dedi.” (Taberani, Ebu Nuaym, İ.Asakir)
“Ya Ali, müşrik olan bazı kimseler sana aşırı bağlılık gösterecek, sende olmayan şeyleri, sana söyleyecekler ve Ebu Bekir ile Ömer’i kötüleyecekler. Allah onlara lanet etsin.” (Dare Kutni)
“Ebu Bekir ve Ömer’e buğz etmek küfürdür.” (İ.Neccar)
“Ebu Bekir ve Ömer’i kötüleyen bana ve İslam’a kastetmiş demektir.” (Ebu Nuaym)
“Ebu Bekir ve Ömer’i sevmek, iman, bunlara düşmanlık küfürdür.” (İ. Adiy, İmam-ı Münavi, İ.Neccar)
“Ehl-i beyte, Ensara, Ebu Bekir ve Ömer’e ancak münafık buğzeder.” (İ.Asakir)

Üst Alt