Hz. Ali ile hırsız yahudi

YaRaLiyiM

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hz. Ali ile hırsız yahudi

Günün birinde İslâm’ın dördüncü halîfesi Hz Ali (ra) ile bir Yahûdî arasında mahkemelik bir hâdise cereyân eder İkisi birlikte mahkeme reisi Kādı Şüreyh’in huzuruna çıkarlar Hz Ali (ra), da‘vâcı olarak şikâyetini şu şekilde yapar:
“Bu adamın sırtındaki şu kürk, benim kürkümdür Onu bir süre önce kaybetmiştim Bu kürkün, benim kaybettiğim o kürk olduğuna hiç şübhem yok Kürkümü geri istiyorum” Bu iddiayı Yahûdî kesinlikle reddeder: “Hayır bu kürk, benim kendi malımdır Onu hiçbir yerden çalmadım” der Kādı Şüreyh, Hz Ali (ra)’ın bir kürk için yalan söylemeyeceğini kesinlikle bilmesine rağmen, ondan bu iddiasına şâhid getirmesini, delille isbâtlamasını ister
Hz Ali (ra), mahkemeye şâhid olarak oğlu Hasan ile Hüseyin’i gösterir Fakat Kādı Şüreyh, onların şehâdetini kabûl etmez Çünki ikisi de Hz Ali (ra)’nin birinci dereceden yakınlarıdır Yakın akrabanın şehâdeti ise mahkemede geçerli olmamaktadır Hz Ali (ra)’nin başka bir şâhidi de yoktur Bu sebeple da‘vâsını isbât edemez Bunun üzerine Kādı Şüreyh, da‘valı Yahudi’ye yemin teklîf eder Yahûdî, derhâl kürkün kendine âit olduğuna dâir yemin eder Böylece da‘vâ bitmiş ve Hz Ali (ra)’ın aleyhine neticelenmiş olur
Yahudi’yi bir düşüncedir alır Müslümanların halîfesi olan Hz Ali (ra) ile birlikte mahkeme huzuruna çıkıp neticenin Hz Ali (ra)’ın aleyhine, kendi gibi sıradan bir Yahûdî vatandaşın lehine neticelenmesi, hakîkaten görülmüş, duyulmuş bir şey değildi.r Bu hususu düşündükçe, Müslümanların hakperestliğine ve adâlet anlayışlarına karşı hayranlığı artar Ve işin hakîkatini kadıya anlatıp. Müslüman olur Hz Ali (ra) da İslâm’a giren Yahudi’den kürkünü geri almayıp ona hediye etti.

Üst Alt