Huşu ile Namaz Kılmak

mavi

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillâhirrahmânirrahîm

Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor;

"Kim vaktinde namaz kılarsa, abdestini tam alırsa, rükû ve secdelerini adaba uyarak yerine getirirse ve namazda huşû içinde bulunursa, o kulun namazı bembeyaz ve parlak bir kılığa bürünerek göğe yükselir ve yükselirken der ki; "Bana karşı nasıl titiz davrandınsa Allah da seni öyle korusun."

Buna karşılık kim namazı vaktini geçirerek kılar, abdestini baştan savma alır, rükû ve secdelerini adaba aykırı şekilde yapar ve namaz esnasında huşû ve saygıdan mahrum bir vurdumduymazlık tavrı takınırsa, o kimsenin namazı da kapkara bir görünüşe bürünerek göğe yükselirken "Beni nasıl rezil ettiysen, Allah da seni öyle rezil etsin" der.

Allah'ın dilediği gün gelince de bu namaz kirli bir çamaşır gibi dürülerek sahibinin yüzüne çalınır."

Allah'ım inşallah layığıyla dosdoğru namaz kılabilmeyi nasip etsin cümlemize.

Nenom

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Huşu içinde namaz kılabilmek için, sanki son namazımız ve ardından ölecekmişiz gibi düşünmeliyiz yada mezarda tek başımıza kaldığımızı meleklerle buluşma anını, kabir azabını cehennemi düşünmeliyiz ve bence en önemlisi Ya Allah Ya Rahman Ya Rahim Ya Gafur Ya Afuv Ya Semi Rabbimizin karşısında duracağımız ani düşünmeliyiz...

aksoylar27

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Namazdayken çoğu zaman alakasız,dünyalık işler geliyor. Bundan kurtulmanın bir yolu varmı? Birde rekatlarda şaşırıyorum böyle olunca. Mesela 2. rekatımı kıldım yoksa 3 temiyim bu gibi şeyler oluyor.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm aksoylar kardeşim; bu vesvese ile mücadelede Allah dostlarının tavsiyeleri var, en başta namaz öncesi abdestinizi eksiksiz ve doğru alıp almadığınıza dikkat ediniz,sonra tekbir aldığınızda Allah cc karşısında olduğunuzu düşünün ki öyleyiz,hala devam ederse ne olursa olsun bu namaza devam edin çünkü bunlar vesvesedir siz namazdan uzaklaştırmak için iblisin oyunlarıdır siz kendinizi namazınıza verince hemen esnetmeye başlar,onuda aşarsanız parmaklarınızı çıtlatmanız için uğraşır bu onun tesbihidir çünkü velhasıl kelam amacına ulaşmak için elinden geleni pes etmeden yapmaya devam eder, sizede ona teslim olmadan namazınıza devam etmek kalıyor zamanla eksiklerinizi daha dikkatli olarak ve kararlı olarak giderebilirsiniz.yanıldığınızda ise farz ve vacip namazlarınızın ardından sehiv secdesi yapabilirsiniz Allah cc kullarının eksikliklerini bildiğinden böyle bir kolaylık vermiş ama alışkanlık haline getirmeden eksiklerinizi düzeltmeye gayretli olarak yanılma secdesi olan sehiv secdesini yapabilirsiniz selametle kalın.

Üst Alt