Hipertansiyonun doğal tedavisi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
24
Doğal tedavinin amacı hastalığın ana nedenini, doğal maddelerin uygun kullanımıy-la yok etmektir. Sadece bir iyileştirme sistemi değil aynı zamanda bir yaşam biçimidir.
Doğal tedavi uzmanları, yüksek tansiyonun ilk belirtilerinin ihmal edilmemesi gerektiğine inanırlar. Bu belirtiler, baş dönmesi, ağrı, kalp bölgesinde ağrı, sık sık idrara çıkma, alınganlık, üzüntü ve bazen uyku ile iştah kaybını içerir.
Doğal tedavi hipertansiyonu kontrol altında tutmak için, hidroterapi (su tedavisi), çamur terapisi, diyet terapisi ve gevşemeyi önerir.

• Hidroterapi: cilt yüzeyinde kan dolaşımını arttırır. Aynı zamanda atardamar ve toplardamarlardaki esnekliği artırır. Hidroterapi şunları içerir:

• Tamamen ıslak çarşaf torbası: Bu tedavide, vücut bir saat boyunca, sırasıyla ıslak çarşaf, kuru çarşaf ve battaniyeye sarılır. Bu tedavi çeper basıncını azaltır.

• Soğuk belkemiği banyosu: Bu banyo için, özel bir küvette yatmanız gerekir. Yirmi-otuz dakika boyunca, sadece bel-kemiğinin su ile temas etmesine dikkat etmek önemlidir. Bu banyo, vazomotor merkezini dizginler. Böylece, çeper direnci azalır. Soğuk belkemiği banyosu aynı zamanda zihni de rahatlatır.

• Nötral yarım banyo: Ilık suyla bel seviyesine kadar doldurulmuş küvette yirmi dakika oturmak, bacaklardaki damarları gevşetir. Bu daha düşük tansiyon seviyesine inilmesine neden olur. Nötral yarı banyo esnasında kafayı soğuk bir bezle örtmek önemlidir.

• Göğüs torbası: Göğsü bir saat boyunca, sırasıyla soğuk bezle, kuru bezle ve battaniyeyle örtmek kandan pompalanan kan miktarını azaltır.

• Buz masajı: Belkemiğinde ve başta altı yedi dakika buz kaydırmak vazomotor merkezinin etkinliğini azaltır. Böylece çeper direncini azalır.

• Soğuk kalça banyosu: Bu banyoda bel bölgesi, kısmen doldurulmuş özel bir küvette onbeş-yirmi dakika boyunca bekletilir. Karnınızı birkaç dakikada bir yumuşak bir bezle ovalamalısınız. Bu banyodan sonra ya çabuk bir yürüş yapmalısınız, ya da onbeş-yirmi dakika yatakta battaniyeye sarılmiş şekilde yatmalısınız. Soğuk kalça banyosu sindirim siteminden “zehirli maddeleri” atar. Dolaylı olarak yüksek tansiyonu da kontrol altında tutar. Islak ve soğuk bir havlu ya da çamur torbası da banyo yerine kulla
nılabilir.

• Çamur banyosu: Bu tedavide, çamur vücudunuza yapıştırılır ve kurumaya bırakılır. Yaklaşık bir saat sonra soğuk suyla banyo yapmanız gerekir. Çamur banyosu damarları gevşetir. Böylece çeper direnci azalır.

• Beslenmede yapılan değişiklikler: Doğal tedavide hipertansiyon kontrol altında tutulması için önemlidir. Tuzun azaltılması çok önemlidir. Hindistan cevizi suyu, süt, tarçın çekirdeği özü ve arpa suyu vücuttan tuz atılan tuz miktarını arttırır. Bu nedenle bu maddeler, hipertansiyonun kontrol altında tutulmasında önemlidir. Günde sekiz-on bardak su içmek de vücuttan tuz atılmasına yardımcı olur. Doğal tedavide önerilen diğer beslenme değişiklikleri şunlardır:

• Taze Meyveler: Bilinen beslenme tarzının yerine, taze meyve ve sebze içeren bir diyet tercih edilmelidir. Bu diyet vücuttaki “toksin”leri atar ve tansiyonu düşürür.Bir doğal tedavi doktoru, en azından bir hafta için taze meyve ve sebzelerden oluşan özel bir diyet tavsiye edecektir.
Günde üç defa, beşer saat aralıkla meyve yenmelidir. Bu diyet için en uygun meyveler elma, portakal, mango, guava, ananas ve karpuzdur. Muz ve ekmek ağacı meyvesinden uzak durulmalıdır. Taze meyvelerden oluşan bir haftalık diyetten sonra taze süt içmeniz tavsiye edilir. Sütü sadece bir kez kaynatmaya dikkat etmek gerekir. Pirinç ve buğday gibi tahıllar meyve diyetinde iki hafta sonra alınmaya başlanmalıdır.

• Sebzeler: Salatalık, havuç, domates, soğan, lahana ve ıspanak gibi çiğ sebzeler tansiyonun düşürülmesine yardımcı olurlar. Küçük parçalara bölünüp bir tutam tuz ve limon suyu katılmalıdır. Sarımsak atardamarları gevşeterek çeper direncini azaltır. Böylece tansiyon da düşer. Sarmısak kalpten pompalanan kan miktarını da düşürebilir. Günde iki-üç
diş sarmısak hipertansiyonu kontrol altında tutmaya yardım eder. Hint üzümü (amla) de yüksek tansiyonlu kişilere tavsiye edilir. Her sabah bir kaşık amla suyu ve bir kaşık bal içilmelidir. Hipertansiyonu kontrol altında tutmak için limon suyunun da etkili olduğuna inanılır. Karpuz ve özellikle çekirdekleri atardamarları gevşeterek çeper direncini düşürür.
Fazla potasyum ve kalsiyum vücuttan sodyum kaybını hızlandırır. Böylece kan hacmi azalır kalpten pompalanan kan miktarı düşer. Meyve ve sebzeler genellikle potasyum zenginidir. Süt ve süt ürünleri ise zengin kalsiyum kaynaklarıdır.

• Egzersiz: Yürümenin, hipertansiyonu olan bin için en iyi egzersiz olduğuna inanılır. Egzersiz duygusal stresi azaltır, kasları harekete geçerir. Böylece kan do-
aşımı hızlanır. Yüksek tansiyon normale döndükten sonra, bisiklete binmek, yüzmek ve koşmak gibi egzersizler de tavsiye edilir.

• Yoga terapisi: Yoga, nefes eksersizleri ve meditasyonun düzenli uygulanması stresi düşürerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. ileri hipertansiyonunuz varsa bazı yoga uygulamalarını yapmamalısınız.
 
Üst Alt