Hıdırellez Dilek Duası

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Dinimizde dilekler yalnızca Yüce Allah’tan dilenir. Çünkü dileğimizi yerine getirebilecek yegane kudret sahibi olan Yüce Allah’tır. “De ki: Allah’ım sen mülkün sahibi, sen dilediğine mülkü verirsin, dilediğinden mülkü alırsın, dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir sen her şeye kadirsin.” (Âli İmran, 3/26)

Dileklerimizi öncelikle ve sadece Allah’tan dileriz. Çünkü herşey O’nun kudretindedir. O’nun izni ve haberi olmadan hiçbir şey meydana gelemez. Dileklerimizi arz ettiğimiz kulları ancak birer vasıta olarak görmeliyiz.
O’nun katında izni olmadan şefâat edecek (dilekleri yerine getirebilecek) kimdir? (el-Bakara, 2/255

Ehl-i Sünnet itikadında tevessül, yani dualarımızda Allah katında makbul olduğu zannolunan kişilerin hürmetine Allah’tan istemek caizse de, bunda çok dikkatli olmak ve o kişide herhangi bir güç görmemek lazımdır. Dileğimizi, şahısların veya ölülerin yerine getirebileceğine inanmak bizi küfre ve şirke götürebilir.

Bu sebeple türbelere gidip dilekte bulunmak veya dileklerimizi dile getirirken Allah ile birlikte, şahısları zikretmek hususlarında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca türbelere dilek mumları dikmek, dilek taşı yapıştırmak, mukaddes sanılan türbelere adak adamak, çaput bağlamak bâtıl ve bid’at olan ve İslâm ile ilgisi bulunmayan şeylerdir. Bunlara inanarak ve bel bağlayarak yapmak kişiyi küfre götürebilir. (Habil Nazlıgül)

Aynı şekide hıdırellezde de gül ağacına asılan dilek kağıtlarının bir manası yoktur. O günden veya gül ağacından medet ummak doğru değildir. Dinimiz bu gibi batıl inançları yasaklamıştır.

Yalnızca Hızır aleyhisselâmdan istimdat için zaman-zaman aşağıdaki beyti okunmaktadır.

Edrik Ebe’l-Abbas ennî münhasır
Seyyidî Belyâ’bni Melkâni’l-Hızır
(Lâ edrî)

Meali: Efendim Belyâ, Melkân’ın oğlu Hızır! Yetiş ey Ebu’l-Abbas, sıkıntıdayım, demektir.

Açıklama: “Belyâ” Hızır aleyhisselâmın adı, “Melkân” babasının adıdır. Künyesi de, “Ebu’l-Abbas”tır.

alinti.

sena

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
S.a ben bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyim? Ne zaman ve nasıl yapılır internette bir şeyler yazıyor ama bana saçma geldi kağıda dileğini yaz denize at bunların aslı eminim yok. ben sadece gerçek olarak nasıl yapıldığını merak ediyorum teşekkür eddiyorum...

aorskaya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Yalnızca Hızır aleyhisselâmdan istimdat için zaman-zaman aşağıdaki beyti okunmaktadır.

Edrik Ebe’l-Abbas ennî münhasır
Seyyidî Belyâ’bni Melkâni’l-Hızır
(Lâ edrî)

Meali: Efendim Belyâ, Melkân’ın oğlu Hızır! Yetiş ey Ebu’l-Abbas, sıkıntıdayım, demektir.

Açıklama: “Belyâ” Hızır aleyhisselâmın adı, “Melkân” babasının adıdır. Künyesi de, “Ebu’l-Abbas”tır.

alinti.

Her namazda okumamızın yanında, en çok okuduğumuz surede ettiğimiz duanın farkında olmadığımız, Hızır'dan bir şey istemeyi sürdürmekle ortaya çıkıyor.

"...yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola ilet. Kendisine nimet verdiğin kimselerin yoluna, sapmışların, gazabına uğramışların yoluna değil.Amin" (fatiha suresinden alıntı) derken, ne dediğimizi bilmeden, anlamadan dersek işte buradaki gibi hatalara düşmemiz de kaçınılmaz olur.

Şimdi rabbimizi bırakıp, başkalarından yardım dilersek, "rabbimiz bizi doğru yola iletirmi yada neden iletsinki?" diye kendimize soralım ve cevabını verelim.

Ben, rabden başkasından dilersem, doğru yola iletmeyeceği gibi kendisine şirk koşmuş olacağımı da kur'ana dayanarak kabul edebiliyorum.

Peki siz kardeşlerim ne düşünürsünüz?

selamlarımla...
aorskaya

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamün aleyküm, benim bildiğim bu tür uygulamalar islam dininde olmayan, ancak islam kültüründen gelen uygulamalardır. Kaldıki, yukarıdaki bir dua değil sanırım bir beyit olduğu yazıyor konu içinde. Bizim için geçerli olan Kuran ve sahih hadisler olmalı, her duyduğumuza inanmayalım derim.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Baskanim eger bu bir Dua degil beyit ise ki oyle oldugunu saniyorum lutfen basligi degistirmenizi rica ediyorum..
cunku basliga bakip insanlari yaniltabilme, yanlisa dusurme KAPISINI acmiyalim ..

Dinimizde dilekler yalnızca Yüce Allah'tan dilenir Çünkü dileğimizi yerine getirebilecek yegane kudret sahibi olan Yüce Allah'tır
"De ki: Allah'ım sen mülkün sahibi, sen dilediğine mülkü verirsin, dilediğinden mülkü alırsın, dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın
İyilik senin elindedir sen her şeye kadirsin "
Âli İmran, 3/26
Dileklerimizi öncelikle ve sadece Allah'tan dileriz Çünkü herşey O'nun kudretindedir O'nun izni ve haberi olmadan hiçbir şey meydana gelemez
Dileklerimizi arz ettiğimiz kulları ancak birer vasıta olarak görmeliyiz
"O'nun katında izni olmadan şefâat edecek (dilekleri yerine getirebilecek) kimdir?"
el-Bakara, 2/255

Ehl-i Sünnet itikadında tevessül, yani dualarımızda Allah katında makbul olduğu zannolunan kişilerin hürmetine Allah'tan istemek caizse de,
bunda çok dikkatli olmak ve o kişide herhangi bir güç görmemek lazımdır ..
Dileğimizi, şahısların veya ölülerin yerine getirebileceğine inanmak bizi küfre ve şirke götürebilir Bu sebeple türbelere gidip dilekte bulunmak veya
dileklerimizi dile getirirken Allah ile birlikte, şahısları zikretmek hususlarında dikkatli olmak gerekir.

Ayrıca türbelere dilek mumları dikmek, dilek taşı yapıştırmak, mukaddes sanılan türbelere adak adamak, çaput bağlamak bâtıl ve bid'at olan
ve İslâm ile ilgisi bulunmayan şeylerdir
Bunlara inanarak ve bel bağlayarak yapmak kişiyi küfre götürebilir Aynı şekide hıdırellezde de gül ağacına asılan dilek kağıtlarının bir manası yoktur!!
O günden veya gül ağacından medet ummak doğru değildir ..Dinimiz bu gibi batıl inançları yasaklamıştır ..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamün aleyküm, gönül sızım siz de bir yöneticisiniz başlığı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ancak bu başlık yanlış bilinen doğruların öğrenilmesi için çok ideal, yani insanlar hıdrellez için dua ararken buraya bağlanacak ve aşağı doğru okuduklarında düşünceleri değişecek...

Üst Alt