Hicret etmek

Bilal Basoglu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum arkadaslar,

Ben dogma buyumu Hollanda dayim.
Yasim 23 ve bir senedir is bulamiyorum kisacasi issizim.
Burda biraz ekonomik kriz var, kemerler sıkılıyor.
Okulumu bitirdim Allah sukur ufakta olsa bi diplomam var acikcasi bu diploma pek yetmiyor is bulmaya.
Okumaya devam etmek isterdim ama bizim evdede ekonomik guc pek yok acikcasi, bu yuzdende 17 yasimdan beri calistim okudum.
Ama yetmedi tabi, bir ekmek bile 1,50 euro oldu eskiden 1 euroydu ( bundan bir sene once felan ) artik dusunun ne durumda.
Dedigim gibi bir senedir is bulamiyorum hatta bir bucuk sene oldu diyebilirim.
Ve bu son iki haftadir hicret etmeyi dusunuyorum baska bir ulkeye sifirdan baslamaya.
Elimde ne gibi imkanlarim var diye olcup biciyorum.
Yabanci dil olarak ingilizce ve hollandaca var guzelim turkcemi unutmuyorum tabi.
Calismayi seven biriyim macerayi seven zorluklari seven bir yapim var.
Acikcasi burda durdugum yerde barinamiyorum.
Sıgmiyorum bu pis irkci ulkeye.
Acikcasi biraz arastirma yaptim, isvicreyi daha onceden taniyorum biliyorum gitmisligim var gezmisligim var, ordaki maddi ve manevi olarak daha rahat olurum diye dusundum hep.
Manevi olarak zaten hep rahattim orda.
Acikcasi sizlerden akil almak istiyorum isvicrede yasiyan kardesimiz arkadasimiz varsa bana yarim edebilirlermi?
2 haftadir icimden ses ekmegim burda degil Bilal diyor ekmegin baska yerde diyor ( tabi nefsimi seytanimi yoksa ilahimi bilmiyorum, arastirirken bilgi toplarken biraz heycanlanmiyor degilim )
Dedigim gibi zorluklari seven biriyim..
Haa aileme gelince Annem dindar insan, onunla istisare ettim ve dedigi suydu, ekmegin nerdeyse oraya git onu yap, bizde zamaninda vatanimizdan buraya geldik ekmegimizin pesine sende ne geregi yapilmasi gerekiyorsa yap demisti.
Ve sunnettir diye biliyorum hicret etmek.
Gercekten burdanda arkadaslar varsa isvicreden bana yardim edebilirlerse cok sevinirim..

Allah'a emanet olun..
Selametle,
Bilal Basoglu.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam..
Hicret Ehli.. kardesim.. zaten O son ruyanizi dun gece okudugumda cook etkilenmistim.. Kabeyi Gordugunuz..Lebbeyk Allahumme lebbeyk diyen o manidar, guzel ruyanizi..
Ablanizda Cocugu ile Size gelmis..
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun..
Ona da Size de Kolay degil..
ama Onlara ozellikle o 2 yasindaki masum, sabiye kol kanaat gerin...
2 yas cook zor, yaramaz bir donem.. ama ablanizi yanliz birakmayin..
Hakkinda HAYIRLISI...
isvicreye hic gitmedim..Kendim Kuzey amerikada yasiyorum..
ama gecen Sene koruyuculugunu yaptigim bir musliman KIZIM isvicreden biri ile tanisir..
Onun ile evlenmek ister..
Kendisi burada universiteye hazirlaniyordu..ama burada da egittim cook pahali..
isvicrede ise okulla gidenlere egitim bedava oldugu gibi birde okullu bitirene kadar devlet yardimi alabilecegini soyledi..
zaten o elindeki diploma ile burada hic bir sey olamaz sekreterden veya isci ,muhasebeci sadece...
ve gitti su an orada evlendi, universitte okuyor ve cok da rahat ve mutlu oldugunu soyluyor...
Bilal kardesim madem ki orda 1,5 senedir de calismiyorsunuz.. kaybedecek bir seyiniz de yok...
Hollanda, isvicre hepsi YAKIN avrupa..dir..
onceden de gidip gormuslugunuz var..ins. hayirlisi ile giderseniz.. ogrencilik icin basvuru yapin..
artik diplomasiz hic bir yere varilmiyor..
siz oldukca,,caliskan..azimli bir genc kardesimizsiniz..
sadece ne istediginizi halen tam olarak bilmiyorsunuz..
niyetti hayr olanin akibettide hayr olur..
zaten bos dasiniz gidin kendi ayaklariniz uzerinde durmayi ogrenme vaktiniz halen gelmedi mi?
Turkiyede de ingilizce bilenler cok kolay is buluyorlar..
buradan kac tane Turk genci sizin gibi Turkiyeye gitti.. orada ozel okullarda ingilizce ogretmenligi yapiyorlar..
aylik 2.000 euro aliyorlar..
Bu yaz KIZIM da istanbulda idi..Ona da bu is teklifi yapilmis ama O daha ogrenci ve ogretmen olmak istemedigi icin kabul etmemis..
Ingilizce, Turkce bilenler artik Turkiyede bile El ustunde tutuluyor..
mesela Zaman gazetesinin ingilizce yayinlari var..
ozel okullar, kurslar, dershaneler ingilizce ogretmenleri ariyorlar..
yani elinizde olan imkan ve nimetleri kullanin kardesim..
evde yatarak hic bir yere varamazsiniz..
siz elinizden geleni yapin gerisi Allah kerim..

suskun

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah c.c nün arzı geniştir rızkı aramak gerek, sen rızkını ararsan rızkında seni arar. Bir yol tıkanmışsa başka yolları denemek gereklidir. Allah cc en iyi bilendir. Allah c.c yar ve yardımcınız olsun.

Bilal Basoglu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Abla ben cok kazanmak istemiyorum.
Hz Omer r.a. Duasi gibi diyorum ve oyle dua ediyorum, yarabbi cok verme sapitmiyim, az verme baskasina muhtac kalmiyim. ( yanlisim varsa duzeltin )
Ben daha gencim nefsim alev alev, sonmus degil cok olursa nefsim kabarir istemem. Yetecek kadar isterim baskasina muhtac kalmicak kadar.

Selametle..

Bilal Basoglu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Dun amcami aradim bu konu hakkinda, istisare ettik ve kendiside benimle gelmek istedigini soyledi.
Bu hafta ici peygamber efendimiz HZ MUHAMMED S.A.V. Efendimizin soyundan olan birinle tanisip onunla bu konuda istisare edecegiz insAllah.
Bize yol gostericektir insAllah.
Gorelim mevlam neyler, neylerse guzel eyler..
Bu arada bana amcam, hicret etmeden once niyet edilmesi gerektigini soyledi, ve niyet ettikten sonra, her ne yaparsa ( tabi abartmadan Allahin emirlerinden cikmadan ) :) sevap sayiliyormus.. Sizlerinde bir bilgisi varsa eger bu konu hakkinda paylasirsaniz sevinirim..
Allah razi olsun sizden..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ins.Hakkinizda Hayirlisi..niyeti hayr olanin akibetide HAYR olur..
Tabi sorun kardesim..istihareden once istisare gelir!!Soran,nasihat dinleyen daha az hatta yapar...
Benim bu konuda bilgim az ..
Yahu Ben kimim Ben basit,cahil bir Beni-Ademin KIZI bir muhacirim...İşte soyum sopum
budur...sırıtık.:,

Üst Alt