Herseyi ALLAH (c.c)'a HavaLe Edin!

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
ALLAH

Nice farklılıklarla, bilinmiyen güçlerle, aklın almadıgı nice yöntemlerle, ummadık şekillerle, herşeyi en güzel bir biçimde yaratan yüce Rabbimiz'e hamdolsun ki, biz çok nankörüz. ALLAH'u Teala zaten insanoglunun nankörlügünü Kur'an-ı Kerim'de belirterek yalnız bir grubu ayrı tutmuştur. Bu ayrı tutulan grup, iman eden (inanıp, emre itaat eden) ve salih ameller (hayırlı işlerle ugraşanlar) içindir. Grup derken ALLAH'ın katında hepimiz kuluz, aciziz, ona muhtacız. Burada vurgulanmak istenen ALLAH katındaki insanların topluluk olarak sınıflandırılmasıdır. Örnek: mü'minler, münâfıklar, kâfirler vb.

Aslında herşeyin yöntemi usulü vardır. İnsanoglunun kendisini sıkmasına hiç gerek yoktur ki: Nitekim Tevekkül kavramı mevcuttur. Tevekkül, bir işi elinden geldigince yaparak sonucunu ALLAH'a havale etmektir.

Sıkıntı, stres, öfkelenme, delilenme, kafaya devamlı bişeyler takma bunlar aslında hep imanın zayıflıgından ve tevekkül kavramının dışında gelişen açıklardır. Bu açıklardan şeytanlar hileler tuzaklar kurarak insanları dinden uzaklaştırmaya çalışırlar. Şeytan bile olsa, ALLAH'ın rahmetinden bile kovulmuş olsa, ALLAH ile olan sözleşmesinin geregini yerine getiriyor. Şeytanın görevi nedir mi? Şeytan, insanı boş ve yalnız anında veya hayırlı amel işlerken veya hüsn-i zan (iyilik düşünürken) onunla ugraşıp yoldan saptırmaya çalışır. Bunlara aldanmayalım. Hayırlı işlerle ugraşıp ALLAH a yönelelim. Bir istegimiz varsa ALLAH'tan dileyelim. Bir sıkıntımız varsa ALLAH 'tan sıkıntımızı gidermesi için ona dua edelim. Yok efendim duâlar kabul olunmuyor demeyelim. O ALLAH ki duâları geri çevirmez. Zamanını ve yerini en iyi şekilde o bilir. Herkesin duâsı anında kabul olsa bir düşünün ne felâketler meydana gelir. Bu yüzden herşeyi en iyi bilen ALLAH 'tır. Herşeyi gören, gözeten yine ALLAH'tır.

Kalplerden geçeni de sadece ALLAH (c.c) bilir. Şöyleki: Her insanda bulunan yazıcı melekler bile sadece lafzları (dil ile söylenen herşeyi) ve amelleri yazarlar. Kalpten geçeni bilmezler. Onun bilgisi ALLAH 'a ve bildirdiklerine aittir. Düşününki her içimizden geçenlerde yazılsa halimiz nice olur !

Her ne olursa olsun, ALLAH her zaman ve her yerde bizimle beraberdir. Bu yüzden "Yüce Dost" tur. O dost öyle bir dosttur ki sizden ayrılmaz, yerin altına da girseniz, gögün üstünede çıksanız ALLAH (c.c) her zaman ve mekân farketmeksizin sizin yanınızdadır. Ona güvenin, çünkü ALLAH (c.c) en saglam güvence ve en saglam dosttur. Lakin bu dostluk kötü yönde olursa, o zaman ALLAH dostu degil, ALLAH düşmanı olur mazallah.

Bir sıkıntı veya belaya maruz kalındıgında geregini yaparak ALLAH 'a Tevekkül (havale) etmeli, ona güvenmeliyiz. Şunu da unutmayalım ki, herşey geçici ve biticidir, kalıcı olan yalnız ALLAH 'tır. Gereksiz şeylerle vaktimizi geçirmeyelim ki sonradan pişman olup "keşke yapmasaydım" demeyelim. Evet! Pişman olacagımız hatalara düşmeyelim, nitekim son pişmanlıkta bir fayda yoktur.
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
185
Bugun cook CANI yanmis bir Saliha kardesimin CANINI yaktigi kisiye dedigi tek kelime Onu Allah a havale ediyorum...
artik Rabbim onun neyi hak ettigi ise en guzel hukmunu verecek olandir dedi...

Rabbimin ilahi adalettine teslim oluyorum demesi bu arkadasimin imanin salih ve guzeligini gosteriyordu...

Allah adalet yapanların en hayırlısıdır. O'nun mizanı tüm kainatı kuşatmıştır. O, adaletini dünyada ve ahirette kullarına gösterecektir...
Herşeyi hakkıyla gören, herşeyin içini dışını bilen, herşeyden haberdar olan Allah'ın tüm işleri hikmetli ve adaletlidir.

İnsanların yaşamları boyunca işledikleri tüm fiiller muhakkak Allah'ın adaletine göre değerlendirilecektir...

Allah zulüm yapanların zulümlerinin elbette karşılıksız kalmayacağını, iyi tek bir sözün bile mükafatının verileceğini Kuran'da bize bildirmiştir. Allah'ın sonsuz adaletinin tecelli edeceği yer ahiretttir...
Allahu ekber...
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
185
‎''Sevdiğin kadar sevilirsin'' Aşk değil, ticarettir;
''Üzdüğün kadar üzülürsün'' Beddua değil, ilahi adalettir...
Sen sussan da Yuregindeki Sessiz Ciglik Rabbimin Rahman Kapisinda-dir...
 
Üst Alt