Hepatitin Bulaşma Yolları

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Uzmanlar, Hepatit B, C ve D virüslerinin kan, kan ürünleri, diş tedavisi, cinsel ilişki, damar içi uyuşturucu kullanımında iğnenin paylaşılması, akupunktur ve kulak deldirme gibi birçok yolla bulaşabileceğini belirtiyor.

Hepatitin birçok nedene bağlı gelişen karaciğer hücrelerinin iltihaplanması olduğunu ve sebep ne olursa olsun hepatitin karaciğerde hasara yol açtığını söyleyen On dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuriye Fışgın, “Her sarılık mikrobik hepatit zannedilir. Oysaki sarılık bir hastalık değil bir belirtidir. Birçok hastalık sarılık belirtisinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hepatitin birçok nedeni vardır. Bunlar arasında virüsler, toksik maddeler, zehirli mantarlar, bazı ilaçlar, radyasyon, bazı genetik olarak geçen hastalıklar sayılabilir.

A, B, C, D, E olmak üzere başlıca 5 hepatit mikrobu vardır. Hastalığın kronikleşme riski nedeniyle ve yaygınlık açısından en tehlikeli virüsler B ve C virüsleridir. Hepatit A ve E virüsü dışkı, ağız yolu ile bulaşır. Mikrop bulaşmış su veya besinlerin alınmasını takiben ortaya çıkar. Hepatit B,C ve D virüsleri kan, kan ürünleri, diş tedavisi, cinsel ilişki, damar içi uyuşturucu kullanımında iğnenin paylaşılması, kirlenmiş aletlerle dövme yapılması, akupunktur ve kulak deldirme işlemleri sırasında, doğumda anneden bebeğe bulaşabilir. Özellikle Hepatit C virüsü doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir” diye konuştu.

Hepatit B ve C virüsünü taşıyan kişilerin günlük hayatta mikrobu bulaştırma riskinin çok düşük olduğunu dile getiren Fışgın, “Hepatit B ve C virüsü, öpme, sarılma, yemek yemeyle bulaşmaz. Kan ile temas olasılığı olan diş fırçası, tıraş bıçağı, tırnak makası gibi materyallerin ortak kullanımı ve korumasız cinsel ilişkiyle bulaşabilir. Hepatit iki şekilde görülür. Akut hepatit şikâyetler daha gürültülüdür. Halsizlik, bulantı kusma, idrar renginde koyulaşma, göz aklarında sararma başlıca belirtilerdir. Müzmin kronik hepatitte ise şikâyetler genellikle siliktir. Halsizlik, iştahsızlık, karın ağrısı olabilir. Hepatit B ve C müzminleşebilir.

Bu mikroplara karşı kanda vücut tarafından oluşturulan antikorlar ve mikrobun kendisinin gösterilmesiyle tanı konur. Ayrıca karaciğer ultrasonografisi ve karaciğer biyopsisi yapılabilir. Hepatit için önerilen özel bir diyet yoktur. Alkol kullanımı kısıtlanmalıdır. Ayrıca birçok ilacın karaciğer atılımı olduğu için gelişigüzel ilaç kullanılmamalıdır” şeklinde konuştu.

Fışgın, sirozun karaciğer dokusunun nedbe dokusuna dönüşmesi anlamına geldiğini, bu durumda karaciğerin normal işlevini yerine getiremediğini, Hepatit B ve C’nin siroza ilerleyebileceğini de sözlerine ekledi.

alıntı
 
Üst Alt