Helal edilen hak geri alınır mı?

T

tülayy

Kayıtsız
Misafir
Selamun aleykum, ben size birşey soracaktım. Biri bize yıllarca kötülük yapıyor. Alay, şiddet, kötü söz, küfür falan, namussunuzu kirletip atıyor. Ağlıyorsunuz yalvarıyorsunuz yine de merhamet etmiyor. Siz onun yüzünden yıllarca ağlıyorsunuz ama o hep mutlu. Sizce bu neden? Yaptıklarının bedelini Allah neden ödetmiyor? Bana ettikleri yanına kalır mı? Çok ahı mı aldı, ağlattı acımadı. Ben merak ettim sadece. Ve ona hakkı mı helal ettim. Sonra yine beni üzdü, hakkı mı helal etmekten vaz geçmek istiyorum. Çünkü cok canımı yaktı, beni bu halde bıraktı. Şimdi başkasıyla sevgili. Çok caresizim. İnşAllah cevap verirsiniz, hayırlı günler.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selamun aleykum, ben size birşey soracaktım. Biri bize yıllarca kötülük yapıyor. Alay, şiddet, kötü söz, küfür falan, namussunuzu kirletip atıyor. Ağlıyorsunuz yalvarıyorsunuz yine de merhamet etmiyor. Siz onun yüzünden yıllarca ağlıyorsunuz ama o hep mutlu. Sizce bu neden? Yaptıklarının bedelini Allah neden ödetmiyor? Bana ettikleri yanına kalır mı? Çok ahı mı aldı, ağlattı acımadı. Ben merak ettim sadece. Ve ona hakkı mı helal ettim. Sonra yine beni üzdü, hakkı mı helal etmekten vaz geçmek istiyorum. Çünkü cok canımı yaktı, beni bu halde bıraktı. Şimdi başkasıyla sevgili. Çok caresizim. İnşAllah cevap verirsiniz, hayırlı günler.
Helal ettim demekle o zamana kadar olan haklarını helal etmiş olursun.
Helal etmiyorum dedikten sonra da, helal ettiğin günden itibaren olan haklarını helal etmemiş olursun.
(alıntı)
En güzelini Allah c.c. bilir.

Bende şunu merak ettim; biri size yıllarca kötülük yapıyor, alay ediyor, kötü söz söylüyor hakaret ediyor vs. vs. de halen niye yıllarca onun kahrını çekiyorsunki
yıllarca onun kahrını çekeceğine onun üstüne bir silgi çekip Allah'a havale etseydin enazından buzamana kadar böyle üzülmezdin.
Açık konuşmak gerekirse onda kabahat yok.

T

tülayy

Kayıtsız
Misafir
bütün suçlu ben miyim?

hocam haklısınız bende sucluyum. ama onda hiç kabahat yok mu? Allahın yarattı kula neler yaptı. onun hiç mi suçu yok. yaptıkları yanına mı kalacak

birsen

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz sen hiç merak etme

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
hocam haklısınız bende sucluyum. ama onda hiç kabahat yok mu? Allahın yarattı kula neler yaptı. onun hiç mi suçu yok. yaptıkları yanına mı kalacak
Güzel kardeşim hiçbir zaman tek taraflı suç olmaz tabiki onda da kabahat var ama kabahatin en büyüğü sende, peki neden sende?
Neden sende, çünkü ilk tanıştığınızda illaki cicim ayları olduğu için karşındaki içindeki gerçek kişiliğini göstermemiştir, aradan bir iki yıl geçti ki karşındaki gerçek yüzünü göstermeye başladığı anda senin yapacağın tek şey 'senin gerçek yüzün göründü hadi canım tak sepeti koluna herkes kendi yoluna' deyip hemen yolları ayıracaktın ama sen onu bulunmaz hint kumaşı zanettiğin için bütün hakaretlerine, küfürlerine katlanmaya çalıştın, yani.
He yaptıkları yanına mı kalacak, hayır tabiki yaptıklarının cezasını çekecek çünkü ne yeryüzünde nede öbür alemde hiç bir suç cezasız kalmaz ama bu alemde ama öbür alemde mutlaka yaptıklarının bedelini ödeyecek.

Sana bir örnek vereyim; benim amcamın bir gelini var ama inan iblis yanında halt etmiş, ne bize ne komşulara rahat yüzü yok,
her fırsatta gider bi komşunun bahçesinde ziyanlık yapar, gider diğer komşuya öbür komşuyu kötüler (mesela ben bir komşum hakkında konuşmadığım bir kelimeyi ekrem böyle böyle dedi) diye araya fitne sokar hele hele bize verdiği zarar hadinden fazla tabiki bizim sabrımız taşıyor ogün akşama kadar kavga.

Biz istiyoruz ki Allah bunun belasını bu dünyada versin ki bizde görelim ama öyle olmuyor işte çünkü rabbimiz onu öbür tarafa saklıyor. haaa bu dünyada vermiyor hepsini öbür dünyayamı saklıyor hayır, hafif olanları bu dünyada veriyor çünkü buna şahit olduk, o bahsettiğim amcamın gelini geçen sene ve daha evelki sene hemde fındık zamanı köyden birkaç ay kayboldu tabi biz bunlarla konuşmadığımız için nere gittiğini merak etmiyor ve bilmiyoruz ki sonra başka komşularımızdan duyduk ki iki gözünden de ameliyat olmuş.
Diyeceksin ki eh gözden ameliyat olması normaldir, evet normal ama onun gözleri şahin gözü gibi keskin, kulaklarıda nerdeyse karıncanın ayak seslerini duyacak kadar hassasdı çünkü kime zarar verecekse hep gece gider yapcağını yapardı, şimdi benim gibi oturuyormuş evinde çook komik.
Yani uzun lafın kısası bize kim ne zarar veriyorsa bizim yapacağımız tek şey sabredip onu rabbimize havale etmek.

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
"...Zulmetmeyiniz, zulme de uğramayınız"
Veda Haccı

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Hic kimse itiraz etmezki bir kisi karsisindaki insandan durustluk dogruluk ve imkani dogrultusunda daima yaninda ve yardimcisi olsun. Bu ister es olsun, ister arkadas olsun, ister dostluk kardeslik sevgili ana baba olsun, istediginiz kadar cogaltabilirsiniz bunu.....

Karsindakinden bunu bekleyip kendi herturlu hainlik icinde olanlar acaba bunu nasil ve neyle izah edebilirler.
Basina gelmeyen bilmez derler, simdi cogu kimse bu cani yanan arkadasa yapmasaydin etmeseydin de derler hatta diyolarda. kendiniz icin istemediginizi baskasi icin nasil mazur gorebiliyosunuz, bu zulmu acaba siz gorseydiniz tavriniz davranisiniz yine oylemi olurdu? Hic sanmiyorum, bu dunyada herkes ama herkes istisnasiz sevgiye ihtiyac duyar ve sevdigi icin her seyi hem sevdigini mutlu etmek hemde onun herzaman guvenip yaninda olacagini bilmesi acisindan kendi icin yapar. Hic kimse hic bir nedenle ve sebeple ve bahaneyle bir baskasinin hayatina ne manen nede maddi olarak kendi cikar ve menfaatleri icin mudahalede bulunamaz, karsisindakini kullanamaz. Once bunu anlamamiz lazim.

Üst Alt