Hayvanlar Çocuğunuzun Gelişimini Hızlandırıyor...

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Hayvanların çocuğunuzun gelişimini hızlandırdığını biliyor muydunuz? Hayvanları sevmek onlardan sevgi görmek, onlarla ilgilenmek, bakımı için sorumluluk almak çocuğunuzun birçok gelişim alanında gelişimini destekler ve çocuğunun zayıf olduğu alanlarda beceri kazanmasına ve bu alanlarda güçlenmesine yardımcı olur.

Bir eğitim materyali yoktur ki çocuğun her gelişim alanına aynı anda hitap edip geliştirsin. Bu bir mucizeye benziyor. Çocuklara her şeyi öğreten tek şey: “hayvanlar”.Hayvanlar çocukların duygusal, sosyal, fiziksel, zihinsel gelişimine şu şekilde katkıda bulunmaktadır;

Zihinsel Gelişim: Hayvanlar dünyası çok çeşitlidir ve zengindir. Her hayvan farklı renklere, özelliklere, şekillere sahiptir ve çocuklar bunları keşfetmeyi çok sever. Bu çocuklarda araştırma, analiz etme, kategori yapma, ilişki kurma, problem çözme vb. becerilerin gelişmesi yardımcı olur.

Duygusal ve Sosyal Gelişim: Çocuklar hayvanların birbirleriyle iletişimi gözler, onlarında mutlu, üzgün olduğunu gözler. Böylece arkadaşlarının ihtiyaçlarına daha duyarlı olmayı öğrenir. Ayrıca bir hayvanın bakım sorumluluğunu almak sorumluluk duygusunu geliştirir. Sorumluluk alıp, bunları yerine getiren çocuk bundan gurur duyar ve öz güveni artar.

Dil Gelişimi: Hayvanlar hakkında konuşmak çocuklar için en eğlenceli konulardan biridir. Çocuklar hayvan hakkında konuşarak yaşıtlarıyla iletişim kurma şansı yakalar. Hayvanlar üzerine konuşacak çok şey olduğu için bu sohbetler çocukların arkadaş edinmelerine yardımcı olur. Eğer bir çocuk evcil hayvan besliyorsa; arkadaşlarına ona nasıl baktığını, onunla neler yaptığını anlatması konuşma becerisini ve kelime daracığını geliştirir.

Fiziksel Gelişim: Çocuklar hayvanları taklit etmeyi çok severler ve onları taklit ederken zıplarlar, atlarlar. Bu büyük ve küçük kas gelişimine yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi havyalar çocukların her gelişim alanına destek oluyor. Bunu bir örnekle özetlemek istiyorum. Küçükken civciv büyüten bir arkadaşımla civciv büyütmenin ona çok şey katığını ve hala o anılarının taze olduğunu anlattı. Sizce civciv büyütmek bir çocuğa ne katabilir? Civciv büyüten bir çocuk, her gün o civcive yem vermesi gerekiyor. Bu çocuğa sorumluluk verir. Civcivin her geçen gün büyürken vücudundaki değişikliklerini gözlemek zihinsel gelişimine katkıda bunmaktadır. Civcivin bütün ihtiyaçlarını karşılaması, ona sahip olmanın gururunu duyması, arkadaşlarına bundan bahsetmesi, bütün bunlar öz güvenini artırır, sosyal becerilerini geliştirir. Hayvanları seven çocuk arkadaşlarının ihtiyaçlarına, duygularına daha duyarlı olur, empati geliştirir.

Diğer evcil hayvanlar da çocuğun gelişiminde aynı etkiyi yaratır. Evinizde bir civciv büyütemezsiniz ama başka evcil havyaları besleyebilirsiniz. Biliyorum ki büyük şehirlerde evcil hayvan beslemek oldukça zor. Fakat bu zorluğa çocuğunuz için katlanmanız çocuğunuzun sayısız faydaları olacaktır. Şimdi bu faydaları ayrıntılı olarak yaşanmış örneklerle açıklamak ve önerilerde bulunmak istiyorum.

Balık, Hamsters, kuş süs hayvanlarıdır. Çocuk bu hayvanlarla fazla temas içinde değildir. Ama evde hiç hayvan olmamasındansa bu hayvanların olması faydalı olacaktır. Köpek, kedi, köpek dost havyalardır. Çocuklar bu hayvanları ellerimde tutabilir, sevebilir ve duygusal bir bağ arkadaşları gibi görebilirler. Bu nedenle havyaları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Fakat kedi veya köpek beslemek ev ortamında özellikle apartman katlarında çok zordur. Size önerim yavru bir tavşan beslemeniz. Özellikle gözleri kırmızı olmayan, gri renkteki tavşan beslemek birkaç ay bile olsa çocuğunuzun gelişimine büyük katkıları olacaktır. Yavru tavşan büyüdükten sonra bakımı zorlaşınca Pet Shop’a tekrar verebilirsiniz. Çocuğunuza da bunu şu şekilde açıklayabilirsiniz; “Yavru tavşan bir süre bizde kalacak. Sonra evine geri dönecek…” Gerekirse çocuğunuz bazı becerileri geliştirene kadar yeni bir yavru tavşan daha alabilirsiniz. 2. yavru tavşan büyüne kadar 6 ay geçek ve bu süre içinde çocuğunuzun gelişimi gözleyerek farkı görebilirsiniz.

. Şimdi yavru bir tavşanın anaokulundaki çocuklarda bir günde yaratığı etkiyi sizlere paylaşmak istiyorum. Yavru bir tavşanın bir günde çocuklar üzerinde yaratığı etkisini öğrenince 6 ay da nasıl bir etki yaratacağını tahmin edebilirsiniz.

İlk fiziksel olarak güçlü fakat ince kas gelişimi gelişmemiş; empati kurma beceri ve sosyal becerisi zayıf bir çocuktan bahsetmek istiyorum. Tavşanı bu çocuğa verdiğimde önce doğru tutamadı ve tavşanın canını acıttı. Sonra ben “Böyle tutarsan canı acır daha nazik tutman gerekiyor. O daha bebek tavşan” diyerek nasıl tutması gerektiğini gösterdim. Çocuğun elleri çok güçlüydü ve gücünün farkında olmadan arkadaşlarına vuruyor ve arkadaşlarının canını acıttığını anlamıyordu. Bu çocuk tavşanla birkaç defa oynadıktan sonra tutmayı ve daha dikkatli olmayı öğrendi. O gün arkadaşlarına da daha sakin davrandı.

Başka bir örnek: kendine güveni olmayan, çok kısık sesle konuşan bir kız çocuğu da tavşanı bir süre sevdikten sonra çok mutlu oldu ve kendine güvenli bir sesle arkadaşlarıyla oynamaya başladı.

Diğer bir örnek: tavşana dokunmaktan korkan kız çocuğu benim kucağımda tavşanı sevmeye başladı. Bir süre sonra korkusu geçti ve kendi kucağında sevmeyi başardı ve “Ben artık tavşanlardan korkmuyorum” diye gururla arkadaşlarına söyledi.

Bunlar sadece bir günde oldu. Bir tavşanı evinizde de birkaç hafta bile misafir etmeniz çocuğunuzun çok yol almasını sağlayacaktır.

Özellikle tek çocuklu ailelerin bir evcil hayvan beslemesini daha fazla öneriyorum. Çünkü evde tek çocuğun oyun oynayacağı bir kardeşi yoktur ve yalnız kalır. Aynı zamanda tek çocuk olduğu için ailenin de yıldızıdır ve bütün ilgi onun üzerindedir. Bu nedenle her dediğinin olmasını ister ve hayır” kabul etmez. Hiçbir şeyini başkalarıyla paylaşmak istemez, her zaman ilginin onun üzerinde olmasını ister. Bir yavru tavşanın olması, anne babanın yavru tavşanı da sevdiğini ve onla ilgilendiğini görmesi eksik olduğu bu alanlarda gelişmesini sağlayacaktır. Sadece tavşan değil, çocuğun bakımını üstleneceği her çeşit hayvan bu etkileri yaratacaktır.

Bunun yanı sıra bazen çocuklar ailede bulamadığı sevgisi bir hayvanda bulabilir. İlgisiz anne babaya sahipse ve ailesiyle yeterince zaman geçiremiyorsa bir evcil hayvanı olması çocuğun rahatlamasını sağlar ve içine kapanmasını önleyebilir. Çünkü çocuk sevgisini, ilgisini baktığı bu hayvana verir, onla konuşur, sorunlarını, mutluluğunu onla paylaşır en önemlisi ondan sevgi görür ve kendini eğerli hisseder.


Bu yönüyle hayvan sevgisinin terapi etkisi de vardır. Hatta bazı hayvanlar psikolojik problemlerin çözümünde terapi de kullanılmaktadır. Hayvan sevgisi içine kapanık, arkadaşı olmayan çocuklar içinde çok faydalıdır. Çevresindeki yetişkinlere veya arkadaşlarına tepkili olan çocuk, baktığı hayvanın bir suçu olmadığını bilir ve onla konuşur, dertleşir, içine kapanmaz, bu hayvanla iletişim kurarak gerçek dünyayla olan bağlarını tamamen koparmaz.


Ayrıca hayvanları gerçek hayvan görmemiş, hiçbir hayvana gerçek hayata dokunmamış, çocuklarda hayvan fobisi de gelişmekte. Çocuk hayvanlardan korkarak büyüyor ve bu yetişkinlikte ciddi boyutlar alabiliyor. Ya da çocuk hiç hayvana dokunmadığında çok titiz olabiliyor ve hayvanlardan tiksinebiliyor ve hayvan sevgisi tatmadan büyüyebiliyor.

Görüldüğünüz gibi bir çocuğun evcil hayvan beslemesi ona birçok yönden yardım ediyor. Eğer evde evcil hayvan besleme şansınız yoksa en azından fırsat buldukça çocuğunuzun havyaları görmesi, onlara dokunması içi fırsat yaratın; onları hayvanat bahçesine ve çiftliklere götürün. Şehirde çocuklar apartmanlarda, siteler de büyüyor ve hayvanları sadece TV’den, kitaplardan tanıyorlar ve hayvanları belki ilk defa canlı olarak hayvanat bahçesinde görme şansı yakalıyor. Bu şansı iyi kullanmalarına ve kısa sürede gönüllerince hayvanları keşfetme, onları sevmelerine izin verin. En önemlisi çocukların özgürce hayvanlarla oynamasına izin verin “Aman üzerin kirlenecek, oraya gitme, mikrop kaparsın, ona dokunma…” gibi sözlerden kaçının hayvanat bahçesine ve çiftliklere sık gidin ve gittiğinizde uzun kalmaya gayret edin. Bu çocukların hayvanları sevmesine, onları tanımasına yardım edecektir.


Bunun yanı sıra çocukların hayvanları tanıması ve sevgisini geliştirmek için kaliteli hayvan belgeselleri CD’leri satın alınarak çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz. Bunla birlikte hayvanların kahraman olduğu dostluk, sevgi temalı filmleri de çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz. Bir nesil “Lassie” adlı köpeğin maceralarıyla büyümüştür. Dostluk, paylaşma, fedakarlık, sevgi, arkadaşlık gibi bir çok duyguyu bu filmlerle yaşamıştır.

Kısaca, şartlarınızın el verdiği evcil hayvanı besleyerek çocuğunuzun gelişim alanlarını destekleyebilir ve zayıf olduğu alanlarda gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız bile sık sık hayvanat bahçesine giderek çocuğunuzun hayvanları gerçek hayatta görmesine ve hayvan sevgisini geliştirmesine fırsat verin.

Çocuğunuzun hayvan sevgisini tadarak büyümesi dileğiyle…
 
Üst Alt