Hayırlı Evlat

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı Evlat.
Biz neden, fiili gayreti bir kenara bırakıp, ikinci, üçüncü "şey"lerden medet umuyor ve asıl kulluğumuzu unutuyoruz bir türlü çözemedim ama bunu da İslami bir eğitimin olmadığına bağlıyorum.
Arkadaş der ki, "Cum'a gecesi rahme düşen "alak", doğduğunda da hayırlı olur, onun yaşamı ve hayatı İslam'la tezyin olur" dedi.
Ben de; "Senin çocuklar hep bu vesileyle mi hayırlı oldular" dedim.
O da gülüverdi.
Bizim müslümanlar arasında böyle şeyler çok yaygındır.
Halbuki, dua sadece sözle ifade edilen bir şey değildir. Bir anne olarak, sen hamilelik süreci içersinde, namazını, ibadetlerini, taatini, kulluğunu, İslam Şeriati'nin sana yüklediği görevleri gücün nispetinde samimi olarak takvayı da kuşanarak eda ediyor musun, bunları sadakatle yerine getiriyor musun, senden istenen budur, Kur'an ve Sünnet hadisenin bu yönüne bakar, eğer böyle isen korkma, rahmindeki çocuğun zaten senin gibi şekillenmeye başlamıştır. Mutlu ol, kendinden ve çocuğundan.
Bunlar yoksa dua ne yapsın, Kur'an ne yapsın. Çünkü duanın da, Kur'an'ın da "fiili icbari" bir yönü bulunmamaktadır!
Kur'an ne buyurdu:
"Kur'an hidayettir..!" buyurdu,
Kimler için:
"("O")'ndan korunmak isteyenler için...!"
İnceliği anladık mı?
Yani sen Kur'an'la hayatını, yaşamını Kur'an'la korumuyorsan Kur'an'ın sana vereceği hiçbir şey yoktur. Kimse kızmasın darılmasın hadise budur!
Allah ne buyurdu:
"Bana dua edin, duanıza icabet edeceğim"
Ne zaman:
"Günahları terkettiğinizde..!"
Allahü Ekber..!!! Yürekleriniz titredi mi..!? Hassasiyeti anlayabildiniz mi?
Diyeceğim o ki, günümüzde insanın cehdi, çalışması, İslami mücadelesi ve gayreti, azmi, fedakarlığı, Kur'an ahlakı için verdiği disiplin, cihadı, istidadı, vs. sankiş ayaklar altına atılmış gibi.
Ver bana bir dua çocuğum bereketli olsun.
Ver baba bir dua beni cennetlik kılsın.
Ver bana bir dua çocuğum hayırlı büyüsün vs.
Halbuki Kur'an ve Hadisler insanın imanını, salih amellerini merkeze alarak insanı sorgular ve insanın da bu manada kendisini sorgulaması istenir.
Çocuğun dünyaya mı geldi, çocuğunla anne ve baba olarak ilgilenceksin, onlara ahlakınıuzla, ibadetlerinizle, İslami mücadelenizle örnek olacaksınız vs. İşin esprisi buradadır.
İşte bütün bunlar da "DUA"dır..!!!
Asıl duayı ikame edelim ondan sonra elbet kelamlarımız da şunu ifade etsin:
"Rabb'im! Çocuğum noktasında elşimden geldiği kadar İslami gayretimi verdim. Sen kuvvetli ve güçlüsün. Rabb'im! Çocuğumu salih ya da salihalardan kıl. Kur'an ve Sünnetle hayatını süslemeyi çocuklarıma nasip eyle."
Müslümanlar olarak "asıl"ları öne alalım ve "asıl"larla öncelikle hayatımıza yön verelim. Sonradan ise "kelam"a da yönelim.
Dua ile.

Üst Alt