Hayırlı bir evlilik için ne yapmalıyız.

karnator

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı çalışmalar ben fiziksel olarak fazla yakışıklı olmayan birisiyim bu yüzden kızlar genelde bana bakmazlar. Bu nedenle çok çirkin olduğumu düşündüğüm için kahır oluyorum. Ama bu benim suçum değil ki yani kendi tipimi kendim seçmedim ki . Fazla uzun boylu olmamam ve yakışıklı olmamam benim elimde olmadığı için bugüne kadar hiç bir şekilde kız arkadaşım olmadı. Gerçi ben kız arkadaşımın olması derdinde değilim ben hayırlı bir evlilik derdindeyim. Sürekli Allah'tan hayırlı bir evlilik istiyorum. Dediğim gibi benim derdim kız arkadaş muhabbeti değil ama bazen bazı kızlar görüyorum gerçekten de ben onları evlilik için düşünüyorum ama kendi kendime düşünüyorum o kız bana bakmaz ki bu yüzden ben her namazımdan sonra dua ederim Allah'ım hayırlı bir eş için hayırlı nasip ve kısmetler bana ver diye ama burada takıldığım bir nokta var acaba ben rahata mı kaçıyorum hiç bir şey yapmadan sadece dua ederek. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Hatice--

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı çalışmalar ben fiziksel olarak fazla yakışıklı olmayan birisiyim bu yüzden kızlar genelde bana bakmazlar. Bu nedenle çok çirkin olduğumu düşündüğüm için kahır oluyorum. Ama bu benim suçum değil ki yani kendi tipimi kendim seçmedim ki . Fazla uzun boylu olmamam ve yakışıklı olmamam benim elimde olmadığı için bugüne kadar hiç bir şekilde kız arkadaşım olmadı. Gerçi ben kız arkadaşımın olması derdinde değilim ben hayırlı bir evlilik derdindeyim. Sürekli Allah'tan hayırlı bir evlilik istiyorum. Dediğim gibi benim derdim kız arkadaş muhabbeti değil ama bazen bazı kızlar görüyorum gerçekten de ben onları evlilik için düşünüyorum ama kendi kendime düşünüyorum o kız bana bakmaz ki bu yüzden ben her namazımdan sonra dua ederim Allah'ım hayırlı bir eş için hayırlı nasip ve kısmetler bana ver diye ama burada takıldığım bir nokta var acaba ben rahata mı kaçıyorum hiç bir şey yapmadan sadece dua ederek. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Selamun Aleykum,

Bu yazini okurken, kendim aklima geldi.. Dis gorunum olarak begenilen biriyim ama benim de erkek arkadasim olmadi. Erkekler bakarlar bana ama biri kalkipta bana seni tanimak istiyorum demedi. Bu belkide benim cevremde Turk asilli erkeklerin olmayisi, gayrimuslim erkeklerle de benim isim olmaz, olmamali. Belki biri cikip samimi caba sarf etseydi ben su an evli olabilirdim. Demek istedigim, dis gorunum onemli degil.

Dun doktora calismamin savunmasi vardi. Allah'a sukur iyi gecti, cok mutlu oldum. Universitede okudugum yillarda begendigim bi hoca vardi, 2 sene once profesor oldu. O da vardir komisyonda, en son o beni soru yagmuruna tuttu ama orada mesafe oldugu icin yuzune bakmakta zorluk cekmedim. Sonra reseptionda beni tebrik ederken cok kizardim.. Dedi universite'ye geldiginde odama ugra goruselim, sohbet ederiz dedi.. Ama ben onun yuzune bakmakta zorluk cekiyorum, birak onunla sohbet etmeyi... Benim hayatim hep boyle olmayacak seylerle geciyor. Kaderde ne varsa onu yasarim diyorum, yoluma devam ediyorum.

Herneyse, demek istedigim su: herkez disgorunume onem vermez ki. Bazen sen akilli davranip kendini gostermen lazim. Mesela bi ornek vereyim: benim eski okul arkadasim, cok guzel kizdir, disgorunumu guzel olmayan biri ile evlendi. O yuzden umutsuzluga kapilma.

Rabbim bahtina cok mutlu olabilecegin, guzel yuva kurabilecegin bir es cikarir insallah.

karnator

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Teşekkür ederim kardeşim mesajımı dikkate alıp yardım ettiğiniz için. Haklısınız kendimi göstermem gerekir işte bir türlü cesaret edemiyorum bir kıza açılmaya kesin beni reddeder diye düşünüyorum. Bu yüzden dualara sarılıp hayırlı bir evlilik istiyorum. Şöyle bir örnek vereyim insanın bir sınava çalışmayıp dua edip Allahım bi sınavı bana kazandır demesi bence yanlış bir şey. Acaba evlilik de böyle bir şey mi? işte ben bu konuda kendimi biraz yalnız hissediyorum hem cesaret edemiyorum hem de korkuyorum biraz. Sürekli Furkan suresi 74. ayetini okuyup dua ediyorum. Artık hayırlısı Allah'tan diyorum.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selamun Aleyküm
Herşeyin vakti zamanı var. Hayirlisi diyip beklemek lazım.
Hayirlisi olsun.
Diz çökmüşsun, artık hayırlısı diyip beklemelisin.
Olur , Allah tan istedikten sonra hersey olur .
Olmamasi mümkün mü ?
Kunfeyekun buyuran Allah !

Mutsuz_peri

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
İslamiyete göre bekar kalmak aykırı ama inanın evlilik bir gün iyiyse iki gün kalp kırıklıkları :(( değer verdiğiniz kadar değer göremiyorsunuz

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mutsuz peri neden öyle bende yaşıyorum :(

Miki22

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Peki surekli istememize ragmen hala olmuyorsa ne yapmali hayirlisi budur belki deniyor genelde ama Allahtan hayirli evlilik istiyoruz adi ustune hayirli evlilik nasil hayirsiz olabilir ki hayirli evlilik nasip olanin nesi hayirsiz olur.

elensar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Arkadaşın demek istediği ' Fiil i dua ' dır yani işi fiiliyata dökmeden bir iki dua ile işi halletmek istemek avam tabiriyle ' armut piş ağzıma düş ' demektir. Kendisi de işin kolayına kaçtığının farkında bunu son cümlesiyle izah etmiş aslında böylece çözümünde farkında ama sanki hangi formülü hangi denklemde uygulayacak onun farkında değil yinede en azından ' farkındalık ' sahibi. Maalesef bir çok müslüman fiili duada bulunmadan, bu sadece evlilik için değil her konu için geçerli, her isteğinin olmasını bekliyor sadece el açarak .. Sakın bu yazdıklarımdan duanın önemini hiçe saydığım çıkarılmasın neticede insan düşüncelerinden isteklerinden yada istemediklerinden değil fiil lerinden sorumludur neyse daha fazla uzatmadan ....
Dostum özgüvenin eksik senin, ya karşımdaki hayır derse ya beni rezil ederse ya... gibi bir takım olumsuz boş düşünceler yüzünden hiç kimseye açılamamışsın. İlk önce şunu unutma ki hiç bir kadın seni vurmaz korkma edebince söylediğin sürece, sana garanti veririm. Sonra akıllı kadın ilk önce evleneceği erkek de tipe bakmaz neticede lise aşkı aramıyordur, ha aptalsa bakar ama aptal bir kadın dünyayı sana cehenneme çevirir bu sayade dünyanın cehenneminden kurtulmuş olursun bu da bardağın dolu tarafı olsun )))Ahmet altan oku diyeceğim ama o da kadınları çok iyi tanıdığını idda etsede kitaplarında hep acı ceken taraf olmuştur )))). Özgüvenini karşıya hissettirir kendin gibi olur iyi bir konuşmacı da olursan senin iş olur, olmassa da sen zannediyor musun ki tabirle en yakışıklı erkeler hayatlarında hiç reddedilmemiştir. Evlilik de ticaret gibi, riski almadan ticaret yapamassın reddedilme riskini de alacaksın belki birinde belkide bir diğerinde de ama denemeden olmaz bu işler. Nacizane fikrim.

aladar

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Dua söz ile istemektir, fiili dua ise, istediğimiz şey için gayret etmektir. Bunu biraz da sabır veya şükür ile sınanmak olarak kabul edersek bu gayret evlilik için değişken olabilir. Bazen bir evliliğin fiili duası anne ve babaya artık ben evlenmek istiyorum demekle yeterli iken. Bazen de o kişinin haberi olmadan yine anne baba ve yakın çevrenin vesile yani aracı olmasıyla evlilikler olabilir. Ama bazen de kişinin o kadar istemesi yetmez burada ''elensar'' kardeşimizin belirttiği gibi evlilik için amel etmek gerekir yani gereken cesareti gösterip bu iş bende biter deyip harekete geçmek gerekir. Karnator kardeşimiz fiziksel olarak bir sıkıntı çektiğini belirtmiş fakat şu noktayı gözden kaçırıyor ki attığı başlık hayırlı bir evlilik için neler yapmalıyız. Karnator kardeşimiz çok yakışıklı biri olsaydı ama hayırsız bir evlilik yapsaydı nasıl olurdu peki. Bir çok yakışıklı delikanlı ve bir çok güzel hanım görüyorum ki bunlar güzelliklerini evlenme programlarında heba ediyorlar veya yasak aşk ve ilişkilerle günahlara sürükleniyorlar. Ama okuduğum kadarıyla inançlı birisine benziyorsunuz. Bir daha soruyorum ibadet mi önemli yoksa geçici olan dış güzellik mi? Tabi ki bu noktada şu anlaşılmasın her yakışıklı insan ibadetten uzaktır diye. Gerçekten hem ruhen hem de fiziksel olarak süper olan insanlar var. Yüce Mevlam cümlemize hayırlı evlilikler nasip kısmet ve ihsan eylesin inşaallah. Amin...

M

misafir..

Kayıtsız
Misafir
fiili dua

hadi erkeklerin fiili duasını anlarım birini ikna etmek onların sorumluluğu ama kızların elinden dua etmekten başka ne gelirki..

Üst Alt