Hayırlı bir evlat sahibi olmak için hangi duayı okumamız gerekir?

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Soru

Hayırlı bir evlat sahibi olmak için hangi duayı okumamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz;
Aşağıdaki ayetler dua makamında okundukları vakit, çocuk istemeye ve hayırlı bir mirasçı dilemeye yaramaktadır. Çünkü Zekeriya aleyhisselam ve diğer Peygamberler böyle dua eylemiştir. Bu bakımdan bizlerin de bu çeşit sıkıntısı olduğu zaman bu ayetlerle dua etmemiz menfaatımız icabıdır.
Kuranı Kerimin bu ayetlerini yerinden orjinal olarak okumak daha iyi olur. Ancak bunu bilmeyenler mealinden de dua edebilir.
Rabbimiz, bizim soyumuzdan, neslimizden göz aydınlığı olacak zürriyetler nasip eyle ve bizleri takva sahibi kimselere önder kıl Ya Rabbi...(Furkan 74.)
Rabbimiz bize hayırlı evlat ver. Eğer hayırlı evlat bahşedersen elbette sana şükredenlerden olacağız. (Araf 189.)
Rabbimiz bize salih evlat ver. (Saffat 100)
Doğrusu ben arkamdan yerime geçecek akrabamdan ötürü endişeliyim. Eşim de kısır! Bana lütf-u kereminden öyle bir vâris nasib et ki bana da, Yâkub hanedanına da vâris olsun. Onu, razı olacağın bir insan eyle ya Rabbî! (Meryem 5-6)
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesela evli olan bir erkek ve bir de kadın düşünelim. Elbet de bu kardeşlerimizin arzularından birisi de çocuk sahibi olmalarıdır. Dolayısıyla, çocuk sahibi olmak isteyenlerin nasıl bir çocuk istedikleri de ortadadır. Duaları da buna havi olarak şekillenecektir. İşte yapacakları dua da kitaplarda yazılan dua olacaktır. Demek ki insanlarımız ezbere iki cümleyi yan yana kuramaz hale gelmişler ki:
Evlilerin beraber olması için dua,
Çocukları olmaları için dua,
Hayırlı çocuk olması için dua vs... gibisinden başlıklar kitaplarımızı süslemekte. :) :) :)

Üst Alt