• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Harama helal demek

ygtbhc3

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba harama helal demek, ben kendi kendime düşünürken laf sokmak acaba caiz mi diye bir düşünce geldi. Ben de herhalde caizdir dedim içimden ama kalp kırmamak şartı ile gibisinden bir düşünce geçti. Kalp kırmanın haram olduğunu biliyorum ama ben direk caizdir diye inanmıştım laf sokma eylemine fakat insanların kalbi kırılıyorsa o zaman haram diye düşündüm ve ona karar verdim ben caizdir dediğimde harama helal mi demiş oldum.

Günahlari bile sanki haşa helalmis gibi görüyorum ama onlari dusununce de cok mutsuz oluyorum, sizce ben dinden falan mi ciktim helal gordugum icin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba kardeşim, iki mesaj göndermişsin yazından pek birşey anlaşılmadı ama sormak istediğini tahmin ediyorum. İslamda haramlar ve helaller bellidir. Sen haram olan birşeye bu helaldir diyemezsin veya tam tersi... Bunu yapıyorsan demek ki yanlış birşey yapıyorsun. Bunu bilinçli olarak yaparsan dinden çıkarır. Ancak sanırım bir vesvese olarak aklından geçiyor. Bunlara fazla önem verip üzerine düşme, vesvese bir hastalıktır bu hastalığa yakalanırsan sıkıntı çekersin. Düşüncelerini başka şeylere yoğunlaştır.

ygtbhc3

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Şunu demek istiyorum mesela birseyin haram olduğunu biliyorum fakat sanki helalmiş gibi rahatça işliyorum sanki günahsızmışım gibi içim rahat oluyor.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
O zaman tevbe istiğfar et. Yaptığın şey müslümana yakışan normal birşey değil. Müslüman yaptığı günahından dolayı pişmanlık duyar ve günahında ısrarcı olmaz.

ygtbhc3

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bir de ben laf sokma dedikleri olay acaba haram mı diye düşünüyordum ama sonra haşa herhalde değildir dedim ama kalp kırmamak şartı ile diye geçirdim içimden internette de bu olayla ilgili bir şey bulamıyorum ve ben bunu dediğimde laf sokma eylemine karşı umursamaz oldum yani galiba milletin kalbini kırdım fakat umursamadım acaba ben harama helal demiş mi oldum yoksa bu ilim ehline mahsus bilgiye mi girer.

Bir de bir kaç arkadasim bilmediginden belki de islama zarari dokunmus birini sevmekteler onlari uyariyim mi yoksa bu halde mi kalsinlar bilmediklerinden seviyorlar.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kalp kırmak haram olmasa da caiz değildir. O nedenle harama helal demiş olmuyorsun ama doğru birşey de yapmamışsın.

İslama zarar veren birini sevmek doğru değildir kardeşim, uyarırsan iyi olur.

ygtbhc3

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Benim bildiğim kalp kırmak kul hakkı o da haram diye biliyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Direkt olarak haram diyebilecek delilin varsa demek ki doğru biliyorsun. Ben caiz değildir yani günahtır diyorum. Nedeni de şudur; kesin olarak bilinen haram ve helalden başkası için haram-helal demekten kaçınıyorum.

Haram; yapılması, kullanılması, yenilip içilmesi dînimizce kat`î olarak yasak edilmiş şeylere denir. İçki içmek, kumar oynamak, zinâ etmek, adam öldürmek, gıybet ve iftirada bulunmak gibi.

Haram, yapılması yasaklanan şeylerdir. Günah ise sorumluluktur.

Günah ile haram aynı anlamda kullanılabilmektedir. Günah, haramın neticesidir. Yani haram olan bir işi yapan günah kazanır. Helal olan bir işi yapan da sevap kazanır.

Örnekle açıklarsak; kumar oynayan bir kişi, haram olan bir iş yaptığı için günah kazanmış olur.

Her haram kılınmış şey günahtır. Ancak her günah, haram değildir.

Örneğin; erkekler için başı açık namaz kılmak tahrimen mekruhtur. Bunları kasıtla işleyen günahkâr olur.

Mekruh ikiye ayrılır;

Tahrimen mekruh: Vacibin terkidir. Harama yakın olan mekruhtur. Bunları kasıtla işleyen günahkâr olur. Cehennem azabına layık olur. Namazda vacipleri özürsüz terk ederek tahrimen mekruh işleyenin, o namazı iade etmesi vaciptir.

Tenzihen mekruh: Mubah, yani helal olan işlerine yakın olan, yahut, yapılmaması yapılmasından daha iyi olan işlerdir. Gayri müekked sünnetleri veya müstehapları yapmamak gibi. Mekruh tek başına kullanınca tahrimen mekruh anlaşılır.

Üst Alt