Hadislerle Kurban kesmenin fazileti

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kurban kesenin evi ise, memnun olur, sahibine hayır dua eder. Bu bakımdan kurban kesmeyi bir nimet bilmelidir! Kurban kesen müslüman, kendini Cehennemden azat etmiş olur.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Cimrilerin en kötüsü [vacip iken] kurban kesmeyendir.) [S.Ebediyye]
(Hali vakti yerinde olup da kurban kesmeyen, namaz kıldığımız yere gelmesin!) [Hakim]

(Kurbanın postunun her kılına ve her parçasına bir sevap vardır.) [Hakim]
(Kurbanlarınız, semiz olsun. Onlar, Sıratta bineklerinizdir.) [Zâd-ül mukvin]

(Kurbanın derisindeki her tüy sayısınca size sevap vardır. Kanının her damlası kadar mükafat vardır. O sizin mizanınıza konacaktır. Müjdeler olsun!) [ıbni Mace]

(Kurbanlarınızı gönül hoşluğu ile kesin! Çünkü hiçbir müslüman yoktur ki, kurbanını kıbleye döndürüp kessin de, bunun kanı, boynuzu, yünü, her şeyi kıyamette kendi mizanına konan sevabı olmasın!) [Deylemi]

(Sevap umarak kurban kesen, Cehennemden korunur.) [Taberani]

(Kurban bayramında yapılan amellerden Allahü teâlâ katında kurban kesmekten daha kıymetlisi yoktur. Daha kanı yere düşmeden Allahü teâlâ, onu muhafaza eder. Onunla nefsinizi tezkiye edin, onu seve seve kesin!) [Tirmizi]

(Kurbanların en hayırlısı boynuzlu koçtur.) [ıbni Mace]

(Ya Fatıma, kurbanının yanına git! Kesilirken orada bulun! Yere akacak ilk kan damlası ile, geçmiş günahların affedilir.) [ıbni Hibban]

(Kesilen kurban, Kıyamette, etiyle, kanıyla 70 kat büyüyerek mizana konur.) [ısfehani]

ıhlamur

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
bende bu niyetlerle kesicem ilk kurbanım :) eşimin ailesi maddi olarak iyi durumları ancak kurban kesme adetleri yok :S doğal olarak eşimdede yok :( bende tek çare olarak sene başından beri para biriktirmiştim(çalışmıyorum,ev hanımıyım),onunla kurbanımı aldım..Allah kabul eder inşaAllah..

Allah herkese nasip etsin (Amin)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
bende bu niyetlerle kesicem ilk kurbanım :) eşimin ailesi maddi olarak iyi durumları ancak kurban kesme adetleri yok :S doğal olarak eşimdede yok :( bende tek çare olarak sene başından beri para biriktirmiştim(çalışmıyorum,ev hanımıyım),onunla kurbanımı aldım..Allah kabul eder inşaAllah..

Allah herkese nasip etsin (Amin)
:maasallah: Mükemmel bir niyet ve çaba (İçinde bulunduğunuz ortam için) Allah kabul etsin.

Üst Alt