Hâce Muhammed Baba Semâsî (k.s.)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
kusvekalp.gif

Silsile-i Sâdât'ın on üçüncü halkası olan Hâce Muhammed Baba Semâsî (k.s.) Hazretleri Râmîtin ile Buhârâ arasında bulunan, Semâs köyünde doğdu.

Aklî ve naklî ilimleri tahsil ederek büyük bir âlim olduktan sonra Hâce Ali Râmîtinî 'ye (k.s.) intisâb etmiş, onun sohbet ve derslerinde yetişmiştir. Hâce Ali Râmîtinî Hazretleri irşad emânetini Hâce Muhammed Baba Semâsî Hazretleri'ne teslim etmişlerdir. Hâce Muhammed Baba Semâsî Hazretleri birçok talebe yetiştirmiştir. Talebelerinden birisi de Şâh-ı Nakşibend Hazretleri'dir. Şâh-ı Nakşibend Hazretleri henüz doğmadan Muhammed Baba Semâsî (k.s.) onun doğduğu yerden geçerken: "Bu yerden büyük bir zâtın
kokusu geliyor. Pek yakında Kasr-ı Hindüvân, Kasr-ı Arifân olur." buyurmuştur.

Bir gün yine oradan geçerken: "Şimdi o güzel koku daha çok geliyor. Zannederim o zat dünyaya gelmiştir." buyurdu. Bu sözleri söylediğinde Şâh-ı Nakşibend Hazretleri doğalı üç gün olmuştu. Dedesi çocuğu Muhammed Baba Semâsî'ye (k.s.) getirince: "Bu bizim oğlumuzdur. Bunu kabul ettik. Kokusunu aldığım işte bu çocuktur. Zamanının rehberi olacaktır." buyurmuş ve halîfesi Seyyid Emîr Kilâl Hazretlerine "Bu çocuğun iyi yetiştirilmesinde kusur etme. Eğer bir kusurun olursa senden râzı olmam!" diye tenbih etmiştir. Şâh-ı Nakşibend Hazretleri, Hâce Muhammed Baba Semâsî Hazretlerinin kerâmetlerini şöyle anlatıyor: Evlenmek istediğim zaman dedem beni, duâsını almam ve teberrük için Hâce Muhammed Baba Semâsî Hazretlerinin huzuruna gönderdi. Huzuruna ilk vardığımda onun kerâmetine şahit oldum. Gideceğim gece, kalbime niyaz ve tazarrû fikri geldi. Kalkıp Hâce Hazretlerinin mescidine gittim, iki rek'at namaz kıldım ve secdeye kapandım. Gözyaşı ile duâ edip yalvardım. O esnada ağzımdan şu duâ çıktı: "İlâhî! Belâya karşı sabır gücü ver. Muhabbet-i Rabbaniyyenden meydana gelecek sıkıntılara tahammül gücü ver." Sabah huzuruna çıktığımda "Evladım! Duâ ederken şöyle de: 'İlâhi! Bana rızanı, kerem ve fazlını ihsan et. Bu zayıf kuluna bir hikmete bağlı olarak göndereceğin belâya karşı tahammül gücü ver; hikmetini göster.' Sakın kendi arzunla belâ taleb etme." buyurdu.
Hâce Muhammed Hazretleri 755 (M. 1354) tarihinde Semâs'da vefat etmiştir.

Kaynak: Fazilet Takvimi

Üst Alt