Güzel Davranmak

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
guzellik.jpg

Hz. Aişe (R.A) şöyle anlatmıştır; bir gün Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in huzuruna girmek için bir adam izin istedi. Peygamber Efendimiz (S.A.V): "İzin verin" dedi ve "O ne güzel davranışlı bir adamdır" buyurdu.

Adam Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in huzurundan çıktıktan sonra; Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurdu: "Ey Aişe! Kıyamet gününde yeri en kötü olan kişi; insanların o kişinin şerri yüzünden onu terkettikleri kişidir."(Buhari)

Ebu Sa’lebe el-Huşeni (R.A)’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz.Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “Bana en sevgili olanınız ve bana ahirette de en yakın olanınız, ahlakı en güzel olanınızdır. Sizden en çok kızdıklarım ve ahirette bana en uzak olanlarınız da, ahlakı kötü olanlar, gevezeler, böbürlenenler ve boş boğazlardır.” (Taberani, Ahmed b. Hanbel, Tirmizi, İbn-i Hıbban)

Buradanda anlaşılıyor ki; kişi mü'minlerin arasında olursa ve onlardan gelen eziyet ve sıkıntılara katlanırsa; bu Allâh'ın yanında çok üstündür ve o mü'minin göstermiş olduğu güzel ahlakdan dolayı Allâh-u Zülcelal o mü'mini cehennem ateşinden muhafaza eder.

Ey nefsim!

Kıyamet günü yeri en kötü olacak insanı öğrendin. Sende o kötü insan gibi kıyametin en zor ve kötü yerinde durmak mı istersin? İstemez isen ey nefsim! Ahlakını güzelleştir ve mümin kardeşlerine karşı yumuşak huylu ol. Kimseyi incitme. Kimseye zarar verme. İnsanlar senin şerrinden kaçmasın, senin yumuşak huyluluğuna gelsinler.

Unutma kurtuluşun Allâh’ın kapısındadır ve dönüşün O'nadır.

Seyda Muhammed Konyevi Hz. (K.S.)

Üst Alt