• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Gusül ile ilgili sorular

K

kartaca

Kayıtsız
Misafir
Öncelikle selamün aleyküm kardeşlerim abilerim bi kaç sorum var.
1.Güsülde normal abdeste niyet ediyormuyuz. Ben güsüle niyet ediyorum ellerim yıkıyorum normal abdest alıyorum. Ayakları sona bırakıyorum yani normal abdest alınca niyet ediyormuyuz yoksa sadece güsüle niyet etmek yeterli mi?

2.Banyoda çok fazla su yerde birikmiyor sadece topuk altına kadar ben yinede baş sağ sol omuz ve tüm vucudu yıkıyp bitirdikten sonra ayaklarımı yıkıyorum olur mu

3.Normal abdestte bugün sağ sol kolları yıkarken pek su dökemedim hafif döküp sıvaladım yeterlimidir

Şimdiden herkeze teşekür ederim hayırlı kandiller.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam.
1-Namaz abdestini gusülden önce alıyorsun, o nedenle normal şekilde abdest almaya niyet edersin.
2-Olur.
3-Ne kadar gerekliyse, o kadar su döküp abdest alınır.

Gusülde namaz abdesti almak sünnettir.

K

kartaca

Kayıtsız
Misafir
Aleykümselam.
1-Namaz abdestini gusülden önce alıyorsun, o nedenle normal şekilde abdest almaya niyet edersin.
2-Olur.
3-Ne kadar gerekliyse, o kadar su döküp abdest alınır.

Gusülde namaz abdesti almak sünnettir.

Bir yerde okudum güsüle niyet etmek yeterli diyordu, normal abdeste niyet etmeye gerek kalmıyor diyorlardı. Peki eskiden hep şöyle yapardım, önce güsüle niyet ederdim ağzı burnu yıkadıktan sonra normal abdeste niyet edip normal abdest alırdım, ayakları sona bırakırdım baş sağ sol omuz yıkar tüm vucudu yıkardım çıkınca ayaklarımı yıkardım abdestte oldugu gibi. farkediyor mu önce mi abdest sonramı abdest olması lazım. Bu arada açık terlik giyersek olur mu normal abdest sırasında ayakları yıkasak sonra bırakmasak olur mu acaba.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Anlattığın şekliyle gusül doğrudur kardeşim. Yani doğru alıyorsun. Gusule de normal abdeste de niyet etsen ne olur, iki kelime söylemiş olmak zarara mı sokar. Sen en iyisi alttaki videolu anlatımı dikkatle izle. Gusul konusunda anlaşılmayacak birşey yok. Yanlız bu konuyu vesvese haline getirmemek lazım.

https://www.islamiforumlar.net/gene...sul-abdesti-nasil-alinir-videolu-anlatim.html

Gusül ile ilgili alttaki linkleri de okursan sorularına cevap bulabilirsin.

https://www.islamiforumlar.net/isla...l-ne-demektir-gusul-abdesti-nasil-alinir.html

https://www.islamiforumlar.net/ilmihal-fikih/2302-gusul-abdesti-nasil-alinir-gusulun-adabi.html

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Cübbeli hocadan gusül abdesti anlatımı

K

kartaca

Kayıtsız
Misafir
Yardımların için Allah razı olsun senden kardeşim artık önce normal abdeste niyet edicem abdesti alıcam sonra güsle niyet edip güsle başlıcam sayende öğrendim tekrar Allah razı olsun inşallah doğru alıyorumdur böylede Allaha emanet ol kardeşim.

H

hasan50

Kayıtsız
Misafir
güsül doğrumudur

Selamün aleyküm, ben şu şekilde güsül alıyorum banyoya sol ayak ile giriyorum önce normal bi banyo yapıyorum iyice pislik kalmasın diye saç falan yıkamak için. Sonra normal abdeste niyet edip abdest alıyorum ayaklarımı yıkamıyorum, güsülden çıkınca yıkıyorum. aAbdest bitince güsüle niyet edip güsülümü alıyorum bu doğru mudur?
2.soru ben hortumla 3 baş 3 sağ sol omuza su döküyorum başıma 1 kere ovuyorum hortumu yana çekip 2.kere yıkıyorum böyle yapıyorum ozumlarımı da olur mu?
3.sorum. normal abdest alınca önce abdeste niyet ediyorum sonra güsül alınca güsüle ve normal abdest alınca ayaklarımı yıkamıyorum güsül bitince yıkıyorum bunlar doğru mudur?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, yukarıdaki yazıları, videoyu izleyin ve linkleri okuyun.

Üst Alt