• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Gusül abdestini geciktirmek günah olur mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Sebepsiz olarak gusül abdestini geciktirmek günah olur mu?
Namaz vakti geçerse gusül abdestini geciktirmek günah olur! Çünkü gusül almadığın için namaz kılamazsın, namaz kılmadığın için büyük bir günah edinmiş olursun. Dolayısı ile gusül abdestini vaktinde almamak seni çok büyük bir günaha sürüklediği için zincirleme günah olmuştur.

Ben zaten namaz kılmıyorum ki diyorsan, o halde müslümanlığını sorgulaman lazım. Çünkü Ben Allah’a, O’nun varlığına ve birliğine inanıyorum, Allah c.c’yü seviyorum, saygı duyuyorum dedikten sonra; Ama ben Allah’ın emirlerini yapmam demek hiçbir kitapta yazmaz!
Ancak şu durumlarda gusül ertelenebilir;

Mesela; Yatsıdan sonra cünüplük olmuşsa, sabah namazına yetişecek şekilde gusül ertelenebilir.

Bu ölçünün özeti; namaz vakti geçmeyecek şekilde cünüplük ertelenebilir.

Peygamberimizin s.a.v’in “Cünüp olan eve rahmet melekleri girmez.” (Ebû Dâvud, Libas,129; Nesâî, Tahare,167)

Burada kastedilen cünüp(lük), yıkanmaktan hoşlanmayan yani gusülsüz dolaşmayı adet edinmiş kimsedir, yıkanmayı erteleyen kimse değildir. Yani sürekli cünüp gezenin, gusül almayanın evine rahmet melekleri girmez!

Müslüman olanın her zaman abdestli bulunması gerekir. Abdestli olmak hayır ve berekete vesiledir. Bu sebeple bir namaz vaktinden fazla cünüp durmak, her türlü bereketsizliğe de sebep olabilir.

Üst Alt