• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Gusül abdestim kabul olur mu?

joycupper

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Öncelikle merhaba, az önce güsül aldım önce normal abdest almadan güsül aldım ama şüpheye düştüm sonra güsle niye edip ellerimi yıkadım, avret yerlerimi yıkadım, sonra normal abdest aldım daha sonra ağza burna 3 kere su alıp verdim, 3 kere baş sağ omuz sol omuza su döküp tüm vucudumu yıkadım doğrumudur acaba?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba kardeşim, gusülün geçerlidir.

joycupper

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba kardeşim, gusülün geçerlidir.
Teşekürler, peki normal abdest için niyete gerek yok değil mi sadece güsle niye etmek yeterli. Birde normal abdest ne zaman alınmalı güsle niyet edip normal abdest mi almak yada önce ağza burna 3 kere su verip sonra mı normal abdest almak.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Rica ederim, gusül abdestini aynen aşağıda anlatıldığı şekilde alabilirsin:
Gusül niyetiyle banyoya girdikten sonra, avret yerleri ve eller yıkanır. Ağız ve burun üçer defa temizlendikten sonra, normal abdeste niyet edilir (niyet ettim Allah rızası için abdest almaya)Abdest bittikten sonra sonra, baş, sağ ve sol omuzdan başlayarak bütün vucudu yıkarız.

joycupper

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Rica ederim, gusül abdestini aynen aşağıda anlatıldığı şekilde alabilirsin:
Gusül niyetiyle banyoya girdikten sonra, avret yerleri ve eller yıkanır. Ağız ve burun üçer defa temizlendikten sonra, normal abdeste niyet edilir (niyet ettim Allah rızası için abdest almaya)Abdest bittikten sonra sonra, baş, sağ ve sol omuzdan başlayarak bütün vucudu yıkarız.

Tekrar teşekür ederim eskiden normal abdest alınca abdeste niyet etemezdim, sadece güsle niyet ederdim öğrettiğin için teşekürler.

Peki baş sağ sol omuz 3 kere diyor ben başımı iyice yıkıyorum sonra sağ sol omzumu iyice ovuyorum, bu kadar yeterli mi. 3 kere diyor 3 kere nasıl yani tasla falanmı dökmek gerek.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Birşey değil. Şimdi tabi herkesin evinde duş var, duşun altında başını ıslatırsın, sağ omuz derken sağ taraf kastediliyor yani sadece omuz değil sağ tarafını suyun altında tutar elinle şöyle bir uvalarsın, aynen sol tarafını da öyle yaparsın. Sonra artık lifle veya keseyle yada sadece sabunla nasıl yıkanıyorsan bütün vücudunu güzelce yıkarsın gusül tamamlanmış olur. Fakat senin yaptığın gibi de olur. Mühim olan gusulün farzlarının yerine gelmesidir. Ağız-burun ve bütün vücut yıkandığı zaman farzlar yerine gelmiş demektir. Gusül geçerli olur. Ancak biz bunun yanında sünnet sevabı da kazanmak için diğerlerini yapıyoruz (normal abdest-baş-sağ-sol omuzdan su dökmek) O nedenle senin yaptığın şekilde de gusül tamamlanmış olur, benim anlattığım şekilde de aynısıdır.
Çünkü malum; Peygamberimiz s.a.v zamanında dökme su ile yıkanılırdı ve su kısıtlı idi. O nedenle Efendimiz s.a.v başına su döker eliyle suyu mümkün olduğu kadar vücuduna yayar, sonra sağ omuzundan suyu döker yine suyu yettiği yere kadar eliyle sürerek yayardı, sol taraf da aynı. Bu şekilde aynı zamanda su tasarrufu da yapmış olurdu. Fakat dediğim gibi şimdi duş yaygın olarak kullanılıyor o nedenle ona uygun olarak bizde peygamberimizin sünnetini yapmaya çalışıyoruz.

joycupper

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Çok teşekür ederim yardımlar için, allah razı olsun kardeşim. Son bişey sorcaktım baş, sağ, sol omuzu iyi yıkadıktan sonra tüm vucudu kuru kalmıcak şekilde yıkarız demi. Bazıları niyetten sorna tüm vucudu yıkayıp ağza burna su alıcaz diyorlar güsül ile ilgili herkes farklı birşey diyor. Nihat hatipoğlu'nun güsül ile ilgili videolarını izledim hepsi farklı ama yardımın için çok sağol tekrardan.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Birşey değil, herkes farklı söylüyor diye birşey olmaz kardeşim. Daha önce de söyledim, gusülün farzı üçtür, bunlar yerine geldi mi gusül sahih olur. İster önce vucudu yıka sonra ağzını burnunu temizle, ister tersini yap. Farzlar yerine gelince gusül olur. Ama fıkhi olarak sünnetlerine uygun gusül almak istiyorsan yukarıda anlattım, aynen o şekilde alırsın. Yani farklı diye birşey olmaz, kimisi sadece farzlarına uyarak gusülü anlatır, kimi sünnetleriyle birlikte alınışını anlatabilir. Sonuçta hepsi aynıdır. Yıkanıp temizlenmenin yanında bir de ibadet ve sünnet sevabını almak isteyen sünnetlerine uyar. Vakti kısıtlı olup sadece farzlarını yerine getirip gusül abdesti alan da temizlenip gusül almış olur. Herkes durumuna göre abdestini alabilir..

B

bencenk

Kayıtsız
Misafir
sa

Birşey değil, herkes farklı söylüyor diye birşey olmaz kardeşim. Daha önce de söyledim, gusülün farzı üçtür, bunlar yerine geldi mi gusül sahih olur. İster önce vucudu yıka sonra ağzını burnunu temizle, ister tersini yap. Farzlar yerine gelince gusül olur. Ama fıkhi olarak sünnetlerine uygun gusül almak istiyorsan yukarıda anlattım, aynen o şekilde alırsın. Yani farklı diye birşey olmaz, kimisi sadece farzlarına uyarak gusülü anlatır, kimi sünnetleriyle birlikte alınışını anlatabilir. Sonuçta hepsi aynıdır. Yıkanıp temizlenmenin yanında bir de ibadet ve sünnet sevabını almak isteyen sünnetlerine uyar. Vakti kısıtlı olup sadece farzlarını yerine getirip gusül abdesti alan da temizlenip gusül almış olur. Herkes durumuna göre abdestini alabilir..
Kardeş yukarıda güzel anlatmışsın, bende birşey soracaktım. Herkes banyoya sol ayak ile girip veya banyoya girince güsle niyet etmek lazım diyor. Var mı böyle birşey, önce banyo yapıp sonra güsül alsak olur mu. Malum saçlar falan yağlanıyor şampuan ile yıkıyıp sonra niyet edilip güsül alınsa olur mu.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Önce yıkanıp sonra gusül alsan da olur kardeşim... Gusül geçerlidir.

U

uğur21

Kayıtsız
Misafir
sa

Arkadaşlar merhaba, gusül niyetiyle banyoya girdikten sonra, avret yerleri ve eller yıkanır. Ağız ve burun üçer defa temizlendikten sonra, normal abdeste niyet edilir (niyet ettim Allah rızası için abdest almaya) Abdest bittikten sonra sonra, baş, sağ ve sol omuzdan başlayarak bütün vucudu yıkarız. Böyle güsül aldım sorum şu; Şimdi baş, sağ, sol omuzu 1 kere iyice ovalayarak yıkarsak yeterli mi hortumla yıkanıyorumda ve sol omuzdan sonra tüm vucudu yıkamaya başlarken acaba elimizi bacak aramıza sürüp suyun ulaşmasını sağlamakla güsül bozulur mu veya abdest bozulursa ne yapmam lazım. Herkes bozulur diyor bi yardım edin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba kardeşim, sana öncelikle gusül abdesti nasıl alınır, gusül hangi hallerde bozulur bir daha okumanı tavsiye ediyorum. Gusülün alınışı yukarıda defalarca anlatılıyor. Başka sitelere de baksan her yerde var. Sen kendin de anlatmışsın! Bundan başka birşey yok. Belli ki sen ya okumuyorsun ya da vesvesen var farklı isimler kullanarak devamlı soru soruyorsun. Gusulün şartları belli, gusulü bozan haller belli. Bunları bir defa, olmadı iki defa okumak yeterli. Bunlarda anlaşılmayacak birşey yok ki. Şartlarını yerine getirdin mi gusül tamam olur. Genelde vesvese hastalığı bulunan kişiler bir türlü bunu kabul etmek istemiyorlar. Sürekli kendi kendilerine sorular üretip kendilerine zulüm ediyorlar. Vesveseden kurtulmak lazım. Gusül abdesti sadece cünüp olmakla bozulur. Başka birşeyle gusül bozulmaz.

Üst Alt