Gusül abdesti alırken vesvese

volki32rA

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm arkadaşlar öncelikle. Ben gusül abdesti alırken vesvese yapıyorum veya aldıktan sonra çok büyük kaygıya düşüyorum. Mesela bugün 8 kere aldım çünkü; içime kuşku geliyor. Tüm ayrıntılarına kadar alıyorum abdesti, yok bu kabul olmadı diyip tekrar tekrar banyodan çıkmam 2 saati buluyor ve 10-15 defa abdest alıyorum neredeyse. Gusül alırken vesvese den nasıl kurtulabilirim. İçime düşen kuşkuyu nasıl yenebilirim? Mesela ayağım takılsa kesin abdestim kabul olmadı ondan oldu felan diyorum bu sorunu nasıl çözebilirim kafayı yiyeceğim her gün duşa girmekten bıktım.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, sen vesveseden bahsediyorsun. Vesvese abdeste mani değildir ancak bahsettiğin gibi kendine eziyet yaparsın. Birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Gusül alırken farzlarını yerine getir gerisini düşünme yoksa içten gelen vesveselere kulak asarsan şeytanın bu vesvesesinden kurtulman zor olur.
Vesvese şeytandan o halde vesveseyi takmamaya gayret etmelisin.

Peygamber Efendimiz s.a.v vesveseden Allah'a sığının buyuruyor, o nedenle öncelikle Allah'a sığınmak gerekir.

Ebu Zümeyl İbn-i Abbas'a kendisinde bulunan şüpheden (vesveseden) bahsedince İbn-i Abbas: "Nefsinde vesveseden bir şey bulursan, şöyle de:" diye tavsiye eder:

"Hüvel evvelû vel ahirû vezzahirû vel batınû ve hüve bikülli şeyin alim. Meali; O ilktir, sondur, zahirdir, batındır. O, herşeyi bilendir." Vesveseye kapılan kişi bunu diline vird edinmelidir.

Allah (c.c.) hakkında vesveseye kapılanlar içinde Efendimiz "Amentü billahi ve rasulihi" demelerini tavsiye eder. "Allah'a Rasulüne iman ettim." diyerek imanını daima taze tutup şeytanın oyununa kapılma.

Forumda arama yaparsan bu konuda çok sayıda yazı bulacaksın, onlardan faydalanabilirsin. Buradan veya başka yerlerden okuyacağın bilgileri toplarsan tek bir çare bulacaksın. Vesvesenin tek çaresi umursamamak ve Allaha c.c sığınıp dua etmektir. Sen yine de yazıları ve bu konudaki mesajları oku..

Mesela;

S

Sonat

Kayıtsız
Misafir
Belki de en ağır vesveseleri yaşayıp kurtulmuş bir müslüman olarak size tavsiyem Allah'ın ne kadar merhametli olduğunu hatırlamanızdır.Allah çok merhametlidir.Allah gusül abdestini kabul eder.Bir defa yıkanın ve çıkın.Abdestiniz veya gusül abdestiniz olmadığını düşünseniz bile namaz kılın.Normal hayatınıza devam edin.Bir zaman sonra vesveseler azalacak ve bitecektir

Üst Alt