• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Günahkar olarak ölenin durumu

Hazim

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Günahkar olarak ölenin durumu. Benim babam yakın zamanda vefat etti islamı gereği gibi yasamadı. Ölürken baş ucundaydım son nefesinde Allah diyemedi. Rabbim bilir ama öbür dünyaya kötü gittiyse dilim varmıyor yani kafir olarak. Bende ibadetlerimin sevabını evladı olarak ona gönderiyorum her gün dua ediyorum faydası olur mu?
Rabbimi inkar etmedi fakat hic bir zamanda gereğini yapmadı Rabbim inşallah affeder babamın ahireti için çok üzülüyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kafir olarak ölene hiç kimsenin hiç bir faydası olamaz. İmanlı olarak ölene hayırlı evladının faydası olduğu, yani ölen kişinin hayırlı evlat nedeniyle amel defterinin kapanmadığı Hadis-i Şerifte geçmektedir. İnsan nasıl yaşadıysa öyle ölüyor. Herkes ektiğini biçiyor. Bu dünyada ne yaptıysak onun karşılığını bulacağız, ötesi yok.

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Bir insanın imanlı ölmesi son nefeste imanlı can vermesine yani "La ilahe illallah"demesine bağlıdır. Yada kelime-i şahadet getirmesine bağlıdır. Daha sonrası tartının hafif gelmemesine bağlıdır. Kurtuluşu kesin olan aşagıdaki ayette belirtilmiştir.
A'la suresi(87/14-15)"Arınan ve Rabbinin adını anıp, namaz kılan kimse mutlaka kurtuluşa erer."

islam123

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ağızdan ve hareketlerde küfür içeren bir söz olmadıkça kimseye kafir diyemeyiz. Babanızda aynı durumda. Dediğin gibi dilinden o söz çıkmasın. Çünkü bir kimse namazı veya orucu terkediyorsa ama yaptığının yanlış olduğu biliyorsa (haram olduğunu biliyorsa) ve bu ibadetleri de hafife almıyorsa bu kafir değildir, günahkar müslümandır.

Üst Alt