Gönül açıcı Vize ilçesi

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Karadenize kıyısı Tekirdağ şehrine sınırı olan Gönül açıcı Vize ilçesi.Suların ve kaynakların bol olduğu bu ilçe tarih boyunca adı hep değiştirilmiştir. Günümze Vize olarak gelmiştir. Anlamca biraz çelişkili olsada trakyanın en güzel ilçelerinden biridir.
Vize Pınarhisar ve Saray ilçeleri ile Kıyıköy arasında merkez durumundadır. Hoca Saadettin Efendi Vize ilçesini Gönül Açıcı yer olarak açıklamakta. Ihlamuru ilçenin sembolüdür. İlçede birçok mağara bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Aksicim köyündeki Ceneviz Mağarası ve Kıyıköy’deki Kıyıköy Mağarası, Balkaya köyündeki Yenesu mağarası, Domuzdere Mağarası, Kurudere Mağarası, Direkli Mağarasıdır.

Bazı tarihi eserler ise Ayasofya Kilisesi diğer adı ile Gazi Süleyman Paşa Camii Antik Tiyatro, Tümülüsler, Trak Sunakları, Hasan Bey Camii, Vize Kalesi, Kıyıköy Kalesi, Ayanikola Manastırı, Ayayorgi Kilisesi, Asmakaya Yerleşkesi, Uçmadere Yerleşkesi, Derakaya Yerleşkesi, Balkaya Mağara Manastırı, Hamamlar, Çeşmeler, Mozaikler... gibi birçok tarihi esere sahiptir Vize ilçesi.
 
Üst Alt