Gönlümden dökülenler

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Her şeye rağmen hayat güzel... var oldukça, nefes aldıkça yeni şeyler öğrendikçe, kendini keşfettikçe güzel...

İnsan 'ın içinde bir ben daha var, görmesini bilene..
O benliği dışa vurum çok önemli.. Kalpten dile giden çok ince bir çizi var...Söylemeye yeltendiklerin, söylemek için yola çıkan kelimeler ve söylenen diye bitiyor bu yolculuk..

Seni mühim kılan şey söylediğinden ziyade nasıl söylediğindir!!üslubun; senin karakterini, içindeki sen' den ipucu verir...

Söz ağızdan çıkana kadar senin esirindir, sen onu söyledikten sonra sen onu esirisin...
yunus emre der ki;
Söz ola kese başı, söz ola kese savaşı,
söz ola kestire başı, söz ola ağulu aşı, bal ile yağ ede bir söz...

Hani bazen deriz ya; söz insanı vezir de eder rezil de!!

Söylediğin tek kelime ile bile, manalı söyledikten sonra harika sonuçlar çıkarabilirsin karşılığında...

Eğer bilmiyorsan sus da adam sansınlar da denir yeri gelir..
İnsan her şeyden önce HADDİNİ bilecek! Nerede konuşması gerektiğini, nerede susması gerektiğini, biri bize söylemeden kendimiz bilmeliyiz! Susmak insana çok şey kazandırır; hele hele konu hakkında bir şey bilmiyorsan, fikir sahibi değilsen, laf olsun diye konuşulmaz vesselam..

SELAM VE DUA İLE SAĞLICAKLA KALIN...duaa..

mumın1

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gonlun nekadar zengınmıs MasAllah :) bu ısın espırısı ama bır okadar gercegı kaanımca , yalnız dedıgın gıbı ınsan bırsey bılmıyorsa dahı ogrenmek ıcın , bırseyler baslaması gerek demı kı hepımız hatalarla geldık bugunlere cıkıp bırı dersekı, ben hata yapmadan yanlıssız geldım buralara kadar ıste o rezıldır :) demek ıstedıgımı anlamıssındır umarım , bazen bılmekte yetmıyor ıcraata bakıyor hersey ılım sahıbı olsak ne yazar bırlerıne bırsey ogretemedıkten sonra ...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm kardeşim; en nihayetinde hepimiz birer Kul'uz.. yani aciziz yaratana muhtacız, hiç bu güne kadar eksiksiz bir kul 'la karşılaşmadım, yoktur da zaten... Bir tane bildiğim var kulların içinde mükemmel bir varlık o da; Hz. Muhammed Mustafa :(s.a.v)

Neyse yukarıda yazımda anlatmak istediğimi söyliyim; burada kendimce nacizane bir şeyler yazmak isterken her şeyden, herkesten önce kendi nefsime söylerim!! Çünkü kanımca benim nefsim, diğerlerine göre benim gözümde daha aşağılık...![/B]

Kişi önce kendinden başlamalı bence işe.. kendime diyorum her zaman; sen düzelirsen, herkes, her şey düzelir..

İnsanoğlu etrafına hem pozitif, hem negatif enerji yayıyor hangisine ağırlık verirsen o enerji döner gelir seni bulur..
Buraya yazdıklarımdan da; nefsini düzeltmek, dizginlemek isteyen kardeşlerim faydalansın diye böyle yazma gereği duyuyorum.. Yanlış anlaşılmasın inşallah... selam ve dua ile.

mumın1

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ben seni anladim sorun yok kardesim Hayirli Gunler

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Bir ben daha var benim içimde biri deli dolu, tıpkı yaramaz ve hırçın bir çocuk.. Diğeri de kendi benliğine doğru yeni şeyler keşfettikçe; Hayat'ın anlamını ve önemini daha iyi anlayan bir kul...

Sanki çift karakterli gibiyim.. Aslında hepimiz de var bu ikinci hal..Neylersin vakit bu vakittir, zaman bu zaman, artık daha bilinçli, daha temkinli her şeyden ziyade kulluğumun anlamını keşfetmekteyim..
Herkese tavsiye ederim; kendi iç dünyanıza, kişiliğinize, maneviyatınıza, insanlığınıza doğru yolculuk etmenizi.. Harika bir şey!! insan ben ne'ymişim? de haberim yokmuş diyor resmen..

Bana bu düşünceyi aşılayan Gönül Sızım Abla'ma sonsuz teşekkürler. Sen olmayınca bu forum eksik oluyor abla...
Selam ve dua ile..

tozduman

Moderatör
Moderatör
Bir ben daha var benim içimde biri deli dolu, tıpkı yaramaz ve hırçın bir çocuk.. Diğeri de kendi benliğine doğru yeni şeyler keşfettikçe; Hayat'ın anlamını ve önemini daha iyi anlayan bir kul...

Sanki çift karakterli gibiyim.. Aslında hepimiz de var bu ikinci hal..Neylersin vakit bu vakittir, zaman bu zaman, artık daha bilinçli, daha temkinli her şeyden ziyade kulluğumun anlamını keşfetmekteyim..
Herkese tavsiye ederim; kendi iç dünyanıza, kişiliğinize, maneviyatınıza, insanlığınıza doğru yolculuk etmenizi.. Harika bir şey!! insan ben ne'ymişim? de haberim yokmuş diyor resmen..

Bana bu düşünceyi aşılayan Gönül Sızım Abla'ma sonsuz teşekkürler. Sen olmayınca bu forum eksik oluyor abla...
Selam ve dua ile..
Yüregine sağlık kardeşim:( Inşallah hep mutlu huzurlu olursun. Selam ve Dua ile

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Bazen ruhun da nadasa çekilmeye ihtiyacı var! Dikkat et kalbim, nadasa çekilmeden gerçeği göremiyor gözlerin..

Bir adım geri at ayağını ve dön de bak yaşadıklarına ve de ki; kısa bir mola! biraz dinlenmeye ihtiyacım var.. Biraz toparlamalıyım gönlümün dağınık yerlerini, biraz daha tarafsız olmalıyım başlamaya çalıştığım zaman bir işe ama gönlümün kırgınlığını karıştırmadan ve tamamen vicdani ve hakkaniyet duygusuyla....

tozduman

Moderatör
Moderatör
Dönup bakmak lazim bende tam ordayim ama dokunmasin kalbime geçmiş birdaha yakmasin gönlümü uzaktan seyretsem de gülüp geciversem "ne günlerdi ya hu "diyeceğiz elbette. Sessizce izlemek gerek yutmadan, kalbimizi yormadan.
Selam ve dua ile kardesim Hakkimizda hayirlisi inşallah.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
İnsan olayların içindeyken maalesef farkında olamıyor! oysa ki; yaşadığın acılar senin canını yakıyor ama bir yandan da seni besleyip büyütüyor, olgunlaştırıyor... selam ve dua ile..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Gönlüm... Seninle çıktım yola.. Seninle de son bulacak bu hayat! Aslına bakarsan; bu dünyada duygusal olmak bir şey kazandırmıyor ama ben yine de seni dinliyorum gönlüm çünkü,
senin içinde beslediğim aşkım var,
senin içinde beslediğim sevdiğim var,
senin içinde beslediğim biraz nasırlı ama yaralarım var!

Allah yaratmış her gönül 'ü, tut ki yaratmasıydı eğer, sadece beden mahpusunun içinde bir mahpustuk sadece..
Hiç bir şey ifade etmezdi varlığımız ve de yokluğumuz...

Bana fazla bağlama yükünü dünya, neticede ben de garip bir yolcuyum, sen de bir misafirim sadece! senin görevin bizlere ibretle gerçekleri göstermek!

Bana bel bağlama, çok alışma! bir gün yolcusunu götürmek için gelecek bir Burak, ben de o Burağa binip gidenlerden olacağım!!

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Gönülde hüzün varken, yüzler solar imiş,
Anladım ki, gönlüm derdime derman imiş!

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Ben yanarken sen neredeydin?
Ben solarken gölgelerde sen hiç bilmedin!.. diyor bak şarkıda bile...
Başına gelecek ki o yangın, o gönül yangını o zaman anlayacaksın beni..

Önce kalbinin tam ortasına koca bir sıkıntı oturacak, ardından o sıkıntı benliğini kaplayacak, onu her gördüğünde için her zamankinden daha çok yanacak ..Her geçen gün daha da büyüyecek içindeki yangın! O senden uzaklaştıkça sen elinde olmadan ona daha da yakınlaşacaksın...

Aklın gitme! otur oturduğun yerde! diyecek dinlemeyeceksin, dinleyemeyeceksin!
Kalbine yenilecek yine de gideceksin ardından..

Yine o kaçacak sen ısrarla, ve kalben yana yana yine yollarına koyulacaksın, sen hiç bıkmaz mısın gönül? hiç uslanmaz mısın? bak yine görmüyor işte seni!
Neden sen bu kadar yüz-süz-sün? neden bu kadar di-len-ci sin onun aşkına!

Bazen bir şarkı bile küllenen anılarını, yitip giden umutlarını alevlendirmeye yeter.. Hayat gerekten çok garip!

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Zamanında yanacakmış ki gönül; şimdikinin kıymetini bilsin!!

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Harcanıp gidiyor ömür dediğimiz neden dünyaya geldik neden yaşıyoruz hangi amaç için, yaşadığım her gün nefes aldığım bu dünyadan nefret ediyorum tiksiniyorum. İnsanlar yolda yürürken bir çöp konteynırının ağzını taşmış görseler iğrenerek bakıyorlar halbuki aralarında öyleleri var ki, kendi gönülleri pislikten kötülükten geçilmiyor bence o çöp konteynırı bile böyle insanların yanında gül bahçesi gibi.

Gönül Yaradan için yanmalı Yaradan için olmadıktan sonra hiç bir şeyin önemi yok...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Tolunay kardeşim; iyi güzel demişsin de, onlar eskiler di..
Şu an ki idrakim yoktu, bu anlattıklarım da.. Hani gençliğin verdiği bir delilik vardır ya, yani hepimiz de vardı gençken, toyken, Allah'ın gönlüne verdiği bir tecelli bir lütf'tur o bile..
Tabii ki en güzel aşk İLAHİ AŞK'TIR bundan daha büyük aşk yoktur! ona bir şey demem ama insan geçmişini unutmamalı çünkü; geçmiştir geleceğe yön veren!

Kalplerin özünü yalnızca ALLAH (C.C.) EN İYİ BİLENDİR..

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Kardeşim ben senin gönlünden geçenler için yazmadım hiç bir zamanda yazmam gönlü güzel kardeşim. Sadece başlıktan ötürü bende genel olarak gönlümden dökülenleri yazdım. Haklısın kardeşim geçmiştir geleceğe yön veren yaşadıklarımız karşısında tecrübedir geçmiş hangimiz geçmişimiz olmadan olgunlaştık.

Ama sanırım bilmeden seni kırdım, yazdıklarımı sana yazdığımı düşünmene yanlış anlamana sebep olduğum ve bilmeden seni kırdığım için özür dilerim kardeşim hakkını helal et.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
helal olsun estağfurullah ben yanlış anladım :( kusuruma bakma..

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Kusur yok kardeşim sıkma canını aslında bazen yazmanın kötülüğü de bu yanlış anlaşılmalara müsait hale gelmesi oluyor. Kırıp üzülmene sebep olmadıysam sorun yok kardeşim. Allah'a emanet ol...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Sevgiyi "O"nun rızasına uygun kuşanmak.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Sol yanım çok acıyor anne..:( bir merhemi yok mu bunun? sürünce geçirse acısını, ne kadar önemsememeye çalışsam da, illa ki bir sızı oturuyor sol yanıma...Bazen çok üzülüyorum seni üzdüğüm için.. Affet beni anne...:(

Üst Alt