gıybet ve iftiraların zarari yok

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,433
gıybet ve iftira , gıybet ve iftira ile ilgili hadisler, gıybet ve iftira ile ilgili hikaye, gıybet ve iftira hakkında bilgi, gıybet ve iftira ile ilgili ayetler gıybet ve iftira nedir, gıybet ve iftira örnek
Gıybet ve iftiraların zararları nelerdir hic bir zarari yok sadece Kul Hakkına gireriz!Bu yazdiklarim ilk once kendi nefsime dir..
Günümüzde insan haklarından çokça söz edilir. Ama bu sözler her nedense uygulamaya bir türlü konulamaz. Sadece beyannamelerde, bildirilerde, makalelerde mahpus kalır.

“İnsan hakları” Hak ve hukukun korunması sadece insanoğlunun insafına ve vicdanına bırakılmış. Belli bir müeyyidesi yok. En kötü ihtimalle bir “kınama” cezası alıyorsunuz ve yaptığınız yanınıza kar kalıyor...saniyorsunuz..
ama oyle kolay degil iste.. bu dunyanin bir de Ahiretti sorgulanma yeri vardir!!
Her giybet ve iftira attigimizda masum bir insanin namus, haysiyet ve serefini lekeler HAKKINA gireriz..
her iftira soylendiginde bir gercegi saklayip gercegin HAKKINA girerek masum bir insanin HAKKINA gireriz...

insanın başıboş bir varlık olmadığı, Allah'ın kulu, O'nun mülkü, O'nun mahluku olduğu zihinlerde iyice tesbit edilir ve nefisler,
'kul hakkına tecavüzün kesinlikle cezasız kalmayacağı' tehdidiyle karşı karşıya kalır...hic kimsenin HAKKI hic kimsede kalmaz! bunu da herkes boyle bilsin..
Rabbim muhakak ki cok Adil ve Adalet Sahibidir..
Gel gör ki, bugünün madde, menfaat ve gaflet kavga ikliminde kul olduğunu unutanlar, haliyle kul hakkını da hatırlamaz oldular...
Kul hakkının bu ilk basamağında tökezleyenler insaf, merhamet adalet ,insanlik duygularını da kaybederler..
yani her giybet ve iftira atarken bir parca da insanligimizdan, vicdanimizdan, imanimizdan kaybedigimizin farkindamiyiz?
Her giybet ve iftira attigimizda Vicdanimizdaki agirligin altinda ezildigimizi, buhrana girdigimizi.. gece kabuslar ile uyandigimizi farkindamiyiz..
sonra da ver elini insan ve Ruh uzmanlarina aman efendim psikolojim bozulmus yardim edermisiniz?diye baslar sozler...
bence bosunuza paranizi ve zamaninizi harcamadan giybet ettiginiz ve iftira attiginiz kisiye gidip aglayin.. yalvarin..yakarin..
helalik isteyin anca bu sekilde huzura erersiniz.. yoksa hayattiniz boyunca o iftiranin dehsetti ve cirkinligi ruhunuzu da vicdaninizi daraltip durur...

Kul hakkı içerisinde en büyük pay bizzat insanın nefsine düşüyor...
Çünkü her hareketi, her sözü, her hali o nefse ya fayda yahut zarar veriyor. Dolayısıyle, zulmün en büyüğünü, asi insan bizzat kendi nefsine yapmış oluyor..
yani giybet ve iftira atilan kisiye verdigi zararin bin mislisi de atana dunya ve ahirettinde yukleniyor...
Giybet ,dedikodusunu yaptigimiz insanlarin gunahlarini kendi boynumuza almak sizce akilli mi? Kendimizin gunahi kendimize yetmiyor mu?
iftira, gıybet gibi günahları bence insan tamamıyla aklımızın kıtlığından, nefsimizin esiri olmamiz sebebi ile işleriz.
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT ETMELİ, GÜNÜMÜZ İNSANI EN ÇOK ''GIYBET DEĞİL GERÇEK SÖZÜ'' İLE NEFSİNİN HİLESİNE ALDANIP KENDİSİNİ İLGİLENDİRSE DE İLGİLENDİRMESE DE DİLİNİN BELASINA UĞRUYOR.

"Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Elbette bundan tiksinirsiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir."


gıybet ve iftira hakkında daha geniş bilgi için
İftira ve gıybetin kişi ve topluma verdiği zararlar nelerdir?
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,433
Peki Gıybet mi ağır suçtur,yoksa iftira mı?
Cevabı açık: elbette ki iftira! İftirada kardeşini kendisinde olmayan kötü sıfatla anıyorsun. Zaten bunu yüzüne karşı da söyleyemezsin...
Gıybette ise hiç olmazsa doğruyu söylüyorsun. Arkadan konuşuyorsun ama kendini haklı bile görebiliyorsun...
Gıybet işte bu özelliği dolayısıyla özür dilenmesi çok daha zor bir suçtur...
Gıybet için hellalik dilemek iftira için helallik dilemekten çok daha utandırıcıdır...
ama yine de mahkeme-i kubraya kalmadan bence her birimiz Giybet ve iftira attigimizda gidip özür dileyip helalik istemeliyiz..
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,112
Gıybet için hellalik dilemek iftira için helallik dilemekten çok daha utandırıcıdır...
ama yine de mahkeme-i kubraya kalmadan bence her birimiz Giybet ve iftira attigimizda gidip özür dileyip helalik istemeliyiz..
Nekadar güzel olur değilmi kişi arkamızdan konuşup konuşup sonrada imana gelip hatasını anlayarak gelip özür dilemesi, ama nerdeee öyle insan(lar):imkansiz:.
mesela malum siteden birisi gelip sizden özür dilese onun hakkında nekadar hayırlı olur, ama gelip özür dilemeye helallik almaya yüzü yokki xxzzl..

bugüzel paylaşımın için eline emeğine yüreğine sağlık kardeşimsüperr
 
Üst Alt