Ginkgo Biloba

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
Ginkgo Biloba
Ginkgo biloba (Ginkgo biloba [Latin]),ağacı dünya üzerinde bilinen en eski ağaçtır. Dinazorlar çağından beri dünya üzerindedir..

150-200 milyon yıldır hayattadır. Çin'de budist rahipler tarafından kutsal sayılır.

Avrupa'ya 1700 lerde getirilmiştir. İlaç olarak Fransa ve Almanya'da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Üzerinde en iyi araştırma yapılmış bitkilerden biridir.

Ginkgo, flavonoidler, ginkgolidler, A,B ve C vitaminleri, bilobalid, kuersetin, kampferol içerir.

Son 30 yılda yapılan 300 ü aşkın çalışma ginkgonun insan vücudunda pek çok problemi engellediğini ve çözdüğünü deneylerle ispatlamıştır.

Damarlar, özellikle beyincik üzerindeki pozitif etkileri sayesinde hafızayı güçlendiren bir beyin toniği olarak ün kazanmıştır.

Metabolizmayı hızlandırır,nörotransmiterleri düzenler,vücuda giren oksijenin % 20 sini kullanan beyindeki oksijen miktarını artırır.

Beyine kan akışının artması, kısa ve uzun dönem hafızanın gelişmesini ve zihni kapasitenin artmasını sağlar.

Ginkgo Biloba ağacı yer yüzünde bilinen bir çok hastalık ve parazite karşı dirençlidir. 1000 yaşına kadar yaşayabilir. Bu yüzden bitki insan ömrünü uzatmak için de kullanılır.

Çinliler Ginkgo Bilobayı binlerce yıldır yaşlanmayla alakalı sorunlar için kullanıyor. Bugün bilimsel çalışmalar gösteriyorki gerçekten Ginkgo Biloba Alzheimer hastalarında ve yaşlılıktan kaynaklanan hafıza sorunlarında etkili.

Bazı çalışmalar Ginkgo Bilobanın bu hastalıkların seyrini tersine çevirebildiğini gösteriyor.

Ginkgo yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklara karşı iki sebepten etkilidir. Birincisi içerdiği flavonoidler kuvvetli antioksidan etkye sahiptir ve vücudun yaşlanmasını hızlandıran serbest radikallere karşı savaşırlar.

İkincisi ginkgo vücut tarafından üretilen PAF(Platelet Activation Factor-Trombosit Aktivasyon Faktörü) maddesinin etkisini azaltarak, damar tıkanıklığına neden olan kanın damarlarda pıhtılaşmasını ve kolestrol toplanmasını engeller.

Son araştırmalar ginkgonun damar tıkanıklığı ile yakından ilişkili serebral yetersizlik hastalığında da etkili olduğunu göstermiştir.

Serebral yetersizlik ,damarların tıkanması ve beyne kan akışının azalması sonucu ortaya çıkar ve konsantrasyon bozukluğu, karıştırma, koordinasyon bozukluğu,halsizlik,baş ağrısı, sersemlik,depresyon ve anksiyete gibi belirtiler gösterir.

Ginkgo vücudun bütün bölgelerine kan akışını artırır ve hızlandırır. Yaşlanmayla alakalı katarak,glukoma, kalp hastalıkları,felç ve kanser gibi bir çok hastalıktan korur.

Çalışmalar ginkgonun beyin fonksiyonlarını güçlendirdiğini ispatlamıştır. Bir çalışmada günde 120 mg ile 240 mg arası ginkgo kullanmanın Alzheimer hastalığının erken aşamasında ilerlemeyi durdurduğu görülmüştür. Aynı çalışmada yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarında da ilerleme sağlandığı görülmüştür.

Ginkgo biloba sağlıklı insanlarda da hafıza kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Fakat 240 mg veya daha fazla kullanılmalıdır.

Almanya'da Alman hükümeti için bitkisel ilaçların etkinliğini ve güvenilirliğini inceleyip denetleyen kurum Komisyon E, ginkgoyu Alzheimer tedavisi,bunama ve hafıza kaybı için tavsiye ediyor.

Komisyon E ginkgoyu kulak çınlaması,felç,intermittan klodikasyon(dolaşım bozukluğu nedeniyle bacakta oluşan ağrılı şişler) için de tavsiye ediyor

Ginkgo biloba kadın ve erkekte cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Damar sertliği ve damar spazmında faydalıdır.

Ginkgo, dolaşım sistemiyle alakalı basur,varis gibi hastalıklarda da faydalıdır.

El va ayak üşümelerinde ve terlemelerinde faydalıdır.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, ginkgo bu ilaçların etkisini artırabileceğinden bu bitkiyi kullanmamalıdır.
 
Üst Alt