Gebelikte vucudun değişmesi

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
417
Gebelikte vücuttaki değişiklikler: Gebelik çatlakları, gebelikte göbek çizgisi ve vücut bakımı

Gebelikte vücutta meydana gelen değişiklikler nelerdir? Gebelik çatlakları nasıl önlenir? Gebelikte göbek çizgisi ne zaman başlar? Hamilelikte vücut bakımı ve cilt bakımı hakkında bilgiler.

Gebelik maskesi
Hamilelik süresince yüz üzerinde meydana gelen değişiklikler tıp dilince Cholasma durumu olarak adlandırılır. Anne adaylarının bünyesinde tıpta melanotropin adı verilen hormonal maddenin gerekenden fazla oranda salgılanması, burun, yanak ve alın bölgelerinde yüksek oranda koylaşmalara (pigmentasyon) sebebiyet verir. Anne adaylarının büyük oranında hamileliğin 4 ile 5. ayları arasında başlayan cholasma durumu kalıcı olmamasına karşın yapılan makyaj ile yüz üzerindeki belirginliği azaltabilir. Güneş ışınları hamilelik maskesini doğrudan engellememesine rağmen, oluşumu tetikleyebilir veya hızlandırabilir. Bu nedenle yüzde hamilelik maskesini önlemek adına anne adayının alacağı başlıca tedbirler arasında: güneşe çıkarken yüksek koruma faktörüne sahip krem ya da losyonlar kullanmak gelir. Hamilelik maskesi uzun soluklu bir değişim değildir, anne adayı tarafından önemsenmemelidir.

Gebelik ve çatlaklar
Hamilelik döneminin ikinci yarısından itibaren ani bir biçimde anne adayında oluşan değişimlerden biride karın bölgesinde oluşan çatlaklardır.

Bir diğer adı Stria Gravidarum olan bu çatlaklar her anne adayını korkutmasına rağmen adayların büyük çoğunluğunda oluşur. Oluşan bu çatlakların büyük kısmı karın bölgesinin alt kısmında görülmekle beraber nadiren, vücudun uyluk, kalça, göğüs bölgeleri ile kol hizalarında da meydana gelebilir. Eczanelerde çatlakları engellemeği veya azaltmayı amaçlayan bir çok ilaç ya da benzeri tıbbî ürünün varlığına rağmen, her zaman gereken beklentiyi yerine getirmezler. Buna karşın doğum sonrasında büyük çoğunlukta kaybolmayıp zaman içerisinde parlak gri tonlarında bir renk alan bu çatlaklardan rahatsız olan anne adayları için geliştirilen ve plastik cerrahi bünyesinde yapılan tedaviler, bu çatlakların deri üzerinden giderilmesini büyük ölçüde sağlar.

Hamilelikte göbek çizgisi – karın bölgesinde çizgi
Vücudun bel hizasından itibaren, kasık ve göbek deliğine kadar orta hat üzerinde uzanan ve ilk hamilelik tecrübesini yaşayanlar ile gebeliğin 3. ayı itibari ile başlayan durumdur. Birden fazla hamilelik tecrübesi olanlarda bu durum, diğerlerine oranla daha erken oluşabilmekle beraber, her gebelikte görülmez. Doğruluğu kesinleşmemiş düşünceler, bu durumun bebeğin cinsiyetinin erkek olacağına dair bir işaret şeklinde ifade edilir.
 
Üst Alt