Finike Kültürel Değerler

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,154
Finike Kültürel Değerler

Kütüphaneler:Finike İlçe Halk Kütüphanesi :
1987 yılında hizmete girmiştir. Hazine tarafından tahsis edilen binada hizmet vermektedir. Kitap sayısı, 2005 yılı sonu itibariyle 7.780 adettir. Kütüphanede standart kütüphane hizmetleri dışında ücretsiz internet hizmeti de verilmektedir.

Turunçova Şube kütüphanesi :
Finike’ye Bağlı Turunçova kasabası ve civarına hizmet vermek amacıyla 1995 yılında kurulmuş ve Finike Halk kütüphanesine bağlı olarak çalışmaktadır. 2005 yılı sonu kitap sayısı 3082 adettir.


Finike Kültür Evi:
Daha önceki yıllarda Gümrük Binası olarak kullanılan binanın 2004 yılında restore edilmesi ile hizmete açılan Kültür evi Finike’nın kültürel yaşamını sergileyen bir mekan olarak hizmet vermektedir.

Türk Hamamı:
Finike Belediyesi tarafından 1993 yılında yaptırılan Hamam-Sauna tesisleri, Selçuklu ve Osmanlı Mimari motiflerinin günümüz modern çizgileriyle stilize edildiği yapı, yerli ve yabancı herkese hizmet vermektedir.

Özel Günler (Festival, Şenlik, Kutlamalar)

FİNİKE’DE KUTLANAN BELiRLi GÜNLER

Finike Festivali Finike 1989 21 Haziran - 1 Temmuz 11 Gün
Hasyurt Tarım Festivali Finike-Hasyurt 1991 10-13 Mayıs 4 Gün
Kafi Baba Anma Törenleri Finike-Yuvalılar Köyü 1995 5 Haziran 1 Gün
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,154
Kültürel Değerler Dini Yapılar

Kültürel Değerler > Dini Yapılar

Kâfi Baba Türbesi :

Kâfi Baba’nın türbesi Finike’nin 8 km. kuzeyinde Yuvalı köyü yakınında Lymra antik kentinin bulunduğu Saklısu'nun gözesinin hemen yanında bulunmaktadır. Yuvalı'da Abdallar oturmaktadır.

Türbenin 1960’ta onarılmış olan baştaşı kırıktır. Süleyman Erten tarafından türbenin kitabesi okunmuştur. Kitabe’de;

(Piri Sani hazreti Abdal Mûsâ Hâdimi
Gülşen-i zar içre esrarı hakayık mahremi
Aşkeri o şahın devlet eyyâmında
Kafi Baba iş bu erin namına
Seyyid İbrahim dede ol pişvayı müminin
Siyusal mesnedinde olmuştu hemnişin
Tarihtir şeş cihanın paşhanı dideban 1231)

yazılıdır. Kimilerince Abdal Musa Türbesi diye anılsada türbe Kâfi Baba’ya aittir.

Türbenin kuzeyinde 1,75 m. yüksekliğindeki derviş mezartaşı 12 segmanla süslüdür. 1812 yılında ölen Hasan Baba’ya aittir.

Söylenceye göre, Kâfi Baba Kaygusuz Abdal'ın 40 dervişi ile birlikte Mısır'a gitmiştir. Mısır Sultanı'nın kızını ölümcül bir hastalıktan kurtarmış; Mısır Sultanı kendisini ödüllendirmek isteyince, elinde bulunan boynuz şeklindeki şişeyi yağla doldurmasını söylemiştir. Şişeyi bir türlü dolduramışlar; bunun üzerine Baba, kâfi, kâfi demiştir. Şişe birden yağla dolmuş; babanın adı da Kâfi Baba kalmıştır.
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,154
Yeme-İçme,Eğlence

Yeme-İçme,Eğlence


Finike’nin bir sahil ilçesi olmasından ve tatlı su balıkçılığının yoğun olarak yapılmasından dolayı Balık, yiyeceklerin başında gelmektedir.

Finike-Elmalı yolu üzerinde bulunan bir çok alabalık lokantası şırıl şırıl akan buz gibi suyun kenarında alabalık yeme imkanı sağlamaktadır.

Ayrıca İlçe merkezinde yer alan restoranlarda deniz balığı ve diğer deniz ürünlerini bulmak mümkündür.

Liman içinde bulunan restoran ve müzikli eğlence yerleri de kış-yaz eğlence merkezleri olma özelliği taşımaktadırlar. Çarşı içerisinde yer alan lokantalarda Finike’ye has şiş ve piyaz yemekte mümkündür.
 
Üst Alt