Ferahlamak rahatlamak için okunacak dua

imat

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Prof.Nihat Hatipoğlu'nun tavsiye ettiği ferahlamak için okunacak dua

icininferahlamasiicindua.jpg

içinin ferahlaması için okunacak dua

Okunuşu: Ene abdüke ibnü abdike ibnü emetikefı kabdatike nasiyeti biyedike,madın fiyye hükmüke adlünfiyye kadauke,es'elüke bikülli ismin hüue leke semmeyte bihı nefseke ev enzeltehu fı kitabike ev allemtehu ehaden min halkıke ev iste'serte bihı fı ilmi'l-ğaybi indeke en tec'ale'l-kur'an'a nura sadri ve rabia kalbi ve cilae huznı ve zehabe hemmı.

Anlamı: Allah'ım! Ben senin kulunum, kölenin evladıyım, cariyenin evladıyım. Senin avucundayım. İdarem senin elindedir. Hükmün bende geçerlidir, hakkımda verdiğin hüküm adildir. Kendine verdiğin yahut kitabında indirdiğin, yahut yarattıklarından birine öğrettiğin, yahut gayb ilmine ait olarak kendine sakladığın her ismin hürmetine, senden isterim ki, Kur'an'ı gönlümün nuru, kalbimin baharı kılasın, sıkıntımı def edersin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
ferahlık veren dualar huzur veren dualar ferahlamak için dua rahatlamak için dua üzüntüden kurtulmak için dua

Ferahlamak için İNŞİRAH Suresi - Kur'an-ı Kerim'in 94. suresi.

8 ayetten oluşan sure Mekke'de nazil olmuştur. Bu surenin okunması İslam inancına göre insanın sıkıntıların giderilmesini ve kalbine ferahlık lütfedilmesini sağlar.

İNŞİRAH SURESİ

Rahman Rahim olan ALLAH'ın adıyla.

1- Biz, senin göğsünü yarıp-genişletmedik mi?

2- Ve yükünü indirip-atmadık mı?

3- Ki o, senin belini bükmüştü;

4- Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi?

5- Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır.

6- Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.

7- Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et.

8- Ve yalnızca Rabbine rağbet et.

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretleri üzüntülü ve sıkıntılı halinde şöyle duâ ederlerdi:

"El- Azîm el-Halîm Allah'dan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm'in sahibi Allah'dan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş'ın sahibi Allah'dan başka ilâh yok!" (19)

Yâ Rabb! Bütün âlemlerin ve Arş'ın sahibi ve yegâne hükümrânı Sensin! Başımıza gelen şu sıkıntı ve belâyı izâleye ancak sen kadirsin. Bu sebeble senden istiyoruz. Kâffe-i mahlûkat; yani bütün yaradılmışlar senin kudret elindedir. Bilcümle mahlûkâtın şerrinden bizi muhafaza ile himaye eyle demektir.

Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz düşmanlarını sevindirecek bir belâya duçar olup onları kendisine üzüntü verecek şekilde konuşturmaktan da Allah'a sığınırdı.

Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır: "Sizden birinize bir düşünce veya üzüntü geldiği zaman yedi defa:

"Allah! Rabbim Allah'dır! O'na hiç bir şeyi şerîk koşmam ben!" desin. (20)

"Kul: "Ey yedi göklerin ve büyük Arş'ın Rabbi olan Rabbim! Beni her üzüntü verici şeyden dilediğin şekilde ve dilediğin yerden kurtar" derse Allah Teâlâ onun üzüntüsünü giderir. " (21)

Üzüntü içinde olan kimsenin edeceği dua şudur:

"Rahmetini umuyorum ey Rabbim! Beni göz açıp kapatıncaya kadar da olsa kendime bırakma (nefsime bırakma). Benim her hâlimi düzelt. Senden başka ilâh yoktur. " (23)

"Kendisine bir üzüntü bir hastalık ve zorluk isabet eden kimse:

derse bütün bunlardan kurtarılır." (24)

(19) Buhârî 83.

(20) Ebû Dâvud; Edeb 17.

(21) krş. el-Ezkâr 193-202.

(23) Tuhfetü'z-zâkirîn 195 (İbn Hıbbân'dan)

(24) Râmüzû'l-ehâdis 404 (Taberânî'den)

5

56655

Kayıtsız
Misafir
Basımda bir bela var onu nasıl def ederım onun için dua varsa söylermisiniz.

osisko

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
"Bismillahillezi La Yedurru maismihi şey-un fil-ardı ve-la fissemai ve-hüvessemiûl alim"

Allah 'ın ismine sığınmış kişiye ne yerdeki ne de gökteki hiç bir şey zarar veremez. O işitendir, bilendir..

Bir Evliyaullah şöyle demişti;

Sabah evden çıkarken Ayetel kürsi 'yi yedi kez okuyup, birincisinde sağına, ikincisinde soluna, üçüncüsünde önüne, dördüncüsünde arkana, beşincide yukarı, altıncıda yere doğru üflemek, yedincisini okuduktan sonra yutmak, duayı eden kişiyi o gün, her türlü beladan ve musibetten korur, hiç bir belaya maruz kalmaz, Allah 'ın muhafazası ve koruması altındadır.

Üst Alt