Evliyaullaha selam göndermek

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm Bedir hocam;size bir sorum olacaktı,bir vakitlerde evliyaullah ziyeretine giden arkadaşımdan benimde selamımı götürmesini istemiştim ve bana verdiği cevap tuhaf gelmişti,''selamını ilettim fakat bir bayanın evliyada olsa mahreme selam göndermemesi gerektiğini edepsizlik ettiğimi, efendimizin sokakta gördüğü hanımlarla bile selamlaşmadığını gerekce gösterdi.Bu konu nekadar doğrudur ben edepsizlikmi ettimutngc.. Allah dostlarına hanımlar selam gönderemez mi ?kabirlere selam göndermekte sakınca varmıdır?ki evliyaullah ölmez biliyorum'' ölen hayvan imiş aşiklar ölmez ''diyor yunus emre kaldık ki peygamberimize selam gönderiyoruz onun peygamberliğinden dolayı bu konuda ayrıcalığından mı ?yoksa evliyalara, Allah dostlarına selam verilip kabirine ziyarete gidenlerden selam gönderilebilirmi?selametle Rahman ve Rahim olan alemlerin Rabbi Allah'a emanet olun.duaa..

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillahirrahmanirrahim kelamı kainatın üzerine örtülen bir örtü ise es selam makamıda esmaül hüsnada allaha ait bir esma ve arkasında sır olan bir kapıdır. Bu makamda allah vardır rahman yahut rahim esmalarının tecellisini besmele kapısında yaşıyan adem yada havvalar.allah adına verilen veya rahman yada rahim esmalarına sığınarak gönderilen selamlar allah katında helaldir. Ancak kişi kabeye hacca gittiğindeki gibi ruhlar haremlik veya selamlık diye ayrılmadan kabeyi bir arada tavaf ederler allah selamıda o kadar hakkın katında kıymetlidir. Lakin dinimizi -enam suresi ayet 159- dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar varya .senin onlarla hiç bir ilişkin yoktur.onların işi allaha kalmıştır. Sonra allah onlara yaptıklarını bildirecektir.
Ilmin hakikatında bu konuya açılan 4 pencere vardır .şeriat,tarikat,marifet ve hakikat penceresinden bakan ruhların bakış açısına ve düşüncelerine göre makamları ortaya çıkar. Tabi en iyi allah bilir. Allah alimdir. Allah selamını nevsani bir selamla karıştıran nefisler olarak allah hepimizin yardımcısı olsun . Bizlere hadis ilminde sevgili peygamberimizin sözlerini aktaran hz ayşe ye selam olsun aeo el hayy

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun Bedir Hocam sizi yormuş olmassam biraz daha açabilirmisiniz konuyu ve Hz Aişe annemizle konunun bağlantısınıda lütfen cahilliğimi bağışlayın anlamak ve anladığımla amel etmek için sizi yoruyorum bağışlayın:(

neslidem

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hz. Aişe ile bağlantısını ilk okuduğumda ben de anlamadım ama ikinci kez okuyunca bir gerekçe aklıma geldi:
Hz. Aişe validemiz Peygamberimizin (SAV) hadislerini sahabelere aktarmış, zaman zaman da sahabelere dini konularda sohbet vermiş, fıkıh ilminde de ilerlemiş birisi diye biliyorum. Hanım fakih olarak erkek sahabilere de dini konularda sohbet veriyormuş. Sanırım Hz. Aişe edeb kurallarına uyarak sohbet veriyordu, dolayısıyla da Allah'ın selamını Allah için bir evliyaya göndermenin bundan hareketle sakıncası olmayacağını anlatmak istedi hocamız.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun neslidem kardeşim ;Bedir hocam sağolsun formumuzun saygıdeğer büyüğü ilim ehli abimiz.Ben bu soruyu sordum ve acayip heyecanla cevabı bekledim ve hocamız bizi kırmadı cevapladı ve ben heyecandan nasıl okudumsa ilk okuduğumda sizin belirttiğiniz gibi anlamakta zorlandım sonra okuyunca anlamıştım ama o satırlarıda düşmüş bulundum buraya ,tabi yine heyecandan:)
Açıklamanız için çok teşekkür ederim Bedir hocam açıklama yapmadan önce bu soru benim çok kafamı karıştırmıştı elhamdülillah gerçekler ortaya çıkınca bulutlarda dağıldı bende rahatladım ...:)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
"Her can olumu tadicidir"

Veliler de olur. Olmeseydi zaten topragin altinda degil uzerinde olurdu. Oyle degil mi?

Bir de sunu soyliyeyim. Veli diye inandiginiz insanin veli oldugunu nereden biliyorsunuz? Hakkinda ayet mi var hadis mi var? Yoktur degil mi?

Dolayisiyla veli tanimlamasi sadece sizin dusunceniz oyle inaniyorsunuz. Oyle umit ediyorsunuz.

Olenlerin kabirleri ziyaret edilir ve onlara dua edilir. Kadinlar da aynisini yaparlar.

Evlerimizde de onlar icin dua ederiz. Kadinlar icin bu hal daha guzel olanidir.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
''Ölen hayvan imiş aşıklar ölmez.''Yunus Emre
Anladığım kadarı ile Tasavvufa ve Tasavvuf ehline karşı tavırlısınız yoksa buraya gelip bütün Evliyaullah ile ilgili ,Tasavvufla ilgili,bu kadar karşı yorum yapmaz idiniz.Yunus Emre den örnek verdim ama siz onun Allah aşkıyla çıktığı mertebeleri kabul etmezsiniz,bu yüzden veli olmadığı sadece sizin düşünceniz öyle inanıyorsunuz,ümid ediyorsunuz;
''Dolayisiyla veli tanimlamasi sadece sizin dusunceniz oyle inaniyorsunuz.''
selametle kalın.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Hümeyra kardeşim :)Aleyküm Selam . Güzel gönlün sıkılmasın hiç :) Selamını alirlar. Yardım da ederler hanimlara yardim ederken basini one eğerler. Ben çünkü rüyamda evliyaları öyle görüyorum başlari öne eğik ve hep zikir çekerler. Allah Ahirrette ve dünyada iyi hal nasip etsin kardeşim sana . Selim ve Dua ile :)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Allah'tan maada herkesin olecegini dillendirmek neden veli dusmanligi olsun. Bu husus Allah'in beyanidir. Yunus EMRE de olmustur.
Allah rahmet eylesin.
Selam ve Dua ile.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Burada da yanlış anlaşıldım herhalde. Netice itibariyle herkes "ebediyet"e koşuyor. Dolayısıyla, bu ebediyet'ten murat, insanlar, iblis ve cin'lerdir. Çünkü, her 3'ü muhatap tutulmuştur mükellefiyetlerle. Kur'an'ın beyanı. Buradan bakarsanız "İnsan ölümsüzdür" diyebiliriz ama bunu mecazen ifade etmiş oluruz. Bizim burada ifade ettiğimiz "ölmek" fiili dünya ile alakalı olandır. Yani, bu dünyada ne var ne yok bir gün muhakkak ölecektir.
Kur'an-ı Kerim'de Allahü Teala:
"Her can (nefis/insan) ölecektir" buyururken de bu durumu kastediyor. Yani fani dünya hayatında fani olan sadece dünya değildir, insan da fanidir, ölümlüdür anlamında.
Yine Allahü Teala kafirlere meydan okurken:
"Allah'ın nasıl inkar ediyorsunuz! O sizleri yoktan var etti (yarattı). Sonra sizleri öldürecek! Sonra tekrar diriltecektir."
Bu ayette de durum aynıdır. Dünya hayatında her "şey" ölümlüdür anlamında.
Mesela, Yunus EMRE bir zamanlar yaşıyordu, hayatta idi, konuşuyor, yürüyor, işleriyle iştigal ediyordu. Ama gün geldi öldü. Allah'ın emriyle. Bizler de öleceğiz.
Yani bunu ifade etmeye çalışmıştım, sanırım yanlış anlaşıldım.
Bu açıklamamın tasavvuf ya da veli ya da müslüman düşmanlığıyla ne alakası olabilir?
Bizler bütün müslümanları severiz, onlar için hayır dualar ederiz, onların birinin ayağına tiken batsa hissederiz vs.
Ölenlerimizin kabirlerini ziyaret ederiz. Oraları ziyaret ettiğimizde ziyaret ahlakımız da Peygamberimiz'in ziyaret ahlakının aynısıdır. Selam ve arkasında onlar için hayır dualardır.
Ölseler de ölenlerini unutmayanlara selam olsun. Onlar güzide insanlardır.
Dua ile.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bir de sunu soyliyeyim. Veli diye inandiginiz insanin veli oldugunu nereden biliyorsunuz? Hakkinda ayet mi var hadis mi var? Yoktur degil mi?

Dolayisiyla veli tanimlamasi sadece sizin dusunceniz oyle inaniyorsunuz. Oyle umit ediyorsunuz.

Üstte alıntı yaptığım soru cümlesine cevap vereyim; Biz insanları zahire göre değerlendirir ona göre hüküm veririrz. Bir kişiyi camide namaz kılarken gördüysek, bu kişi müslümandır deriz, hatta müslüman olduğuna şahitlik bile edebiliriz.

Bu kişi müslüman değilse bile Allah c.c bizi bu hüsnü zandan dolayı sorumlu tutmaz. Çünkü biz perdenin arkasını göremeyiz. Veli kulların da amellerine, yaşayışlarına, eserlerine bakarak bu Allah'ın veli bir kuludur deriz. Alimdir, bilgilidir, Allah dostudur deriz.

Velhasıl kelam bir kişi için velidir, alimdir v.s demek için ayet, hadis olmasına gerek yoktur. Zaten bizden istenen, Allah c.c nün bize izin verdiği kadarını değerlendirip ona göre hüküm vermemizdir.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bizler de onu ifade ettik zaten ama siz de perdenin gerisinde var olan şeyhinden el alanları dnlediğinde uyaracaksınız:
Tasavvufta "veli" Allah tarafından gönderilen, özel vasıfları olan, isterse gaybı bilen ve dünya üzerinde tasarruf sahibi, şefaat hakkını çoktan Allah'tan almış, aynı anda birçok yerde olabilen, hatadan ve günehlardan münezzeh biridir.
Kimdir bunlar, el alınan tarıkat şeyhleridirler.
El alınanlarca şeyhler bu şekilde bilinirler. Bendeniz de içinde bulunmuş birisiyim.
Sizin söyledikleriniz isabetli, ki ben de hadisenin o yönünü vurgulamaya çalışmıştım.
Sadece veli olduğuna ümit ediyoruz.
Dua ile.

NOT:Kendisinden el alınan şeyhler el alanların kendilerine bu şekilde inandıklarını da bilirler. Ama onlarda ne bir ses ne de bir seda.

Bu da ayrı bir garabet.
Selamlar.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bakınız sadece:

"Her insan ölümlüdür" dememden dolayı arkadaş beni veli düşmanı yaptı.

Ona hak veriyorum. Çünkü sırf bu sözümden ötürü beni veli dostu yapacak değildir.

Neden, o arkadaş somut manada da onların ölmediğine inanıyor, onlar birebir aramızda yaşıyor, namaz kılıyor, yardım ediyor, konuşuyor vs.

Allah "ölümlü" demiş, çok da önemli değil yani,

Anlatabildim inşallah.

Bir bilgi olarak bunları kaydettim, sözüm bitmiştir, tartışmak beni yoruyor,

Selamlar.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ne tarikatla, ne tarikat şeyhiyle. Ne el almak ne vermek v.s ile hiç ilgim ve alakam olmadığından başka bir yorumum yok. Sadece Allah c.c yakın olarak gördüğüm, bilgili, insanları severim, saygı duyarım.

Ayrıca burada birşey tartışılmıyor, herkes fikrini beyan ediyor!

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm ihvan kardeşim keşke sonda söyleyeceğinizi başta söyleseydiniz ve orada kullandığınız cümleden bunları anlamamıza sebebiyet vermeseydiniz...Yazınızı okuyunca bir çok insan benimle aynı kanata varacaklar ama siz konuyu da söyleneni de öyle bir pencereden ele alıp böyle yorum yapınca beni de töhmet altında bıraktınız tartışma değil bizlerde öğreniyoruz,herkesin herkesten öğreneceği vardır.
Ben sizi herkes ölümlüdür dediğiniz için değil veliler hakkında yazdığınız için tasavvufa düşman mısınız dedim,bakın en son yazdıklarınızda gayet net anlatınca düşüncelerinizi ben de anladım ama insanlar ölümlüdür veli sizin düşünceniz deyince konu farklı anlaşılıyor.
Üstelik beni ''Neden, o arkadaş somut manada da onların ölmediğine inanıyor, onlar birebir aramızda yaşıyor, namaz kılıyor, yardım ediyor, konuşuyor vs.''cümleleri ile kınarken sizde benim hakkımda zanda bulunmuşsunuz ben öyle bir ifade de bulunmadım.
Siz ise direk yazınızda ''Bir de sunu soyliyeyim. Veli diye inandiginiz insanin veli oldugunu nereden biliyorsunuz? Hakkin da ayet mi var hadis mi var? Yoktur degil mi?'' ifadeniz ile hem benim hem okuyanların kafasında sizin veliler hakkında düşüncelerinizi anlamamız babında bizi yanılgıya sürüklemiş oldunuz.
Bende kaç gündür düşünmekten yoruldum hiç bir şey tek taraflı değil ihvan kardeşim, turab abinin ifade ettiği gibi burada tartışmıyoruz fikirlerimizi ifade ediyoruz.Farklı bakış açıları zenginliktir,fakat ifade ederken kullandığımız yol önemli yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermeden başta söylenecek net açıklamayı yine başta yaparsak bizde ,sizde yorulmamış ve üzülmemiş oluruz çünkü herkesi Allah rızası için seven din kardeşleriyiz kırgınlıktan uzak kalmak adına helalleşerek bu konuyu kırgınlığa daha fazla sebebiyet vermeden kapatalım.Ayrıca verdiğiniz bilgiler için Allah cc sonsuz razı olsun.Selametle Allah cc emanet olun.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Sen neyi seviyorsan ben de onu sevemem, bu hal de mümkündür.
Bu hal de "sevgi"nin bir tezahürüdür. Anlayana!

İhvan Abi; affına sığınarak ben de sana bir şey söylemek istiyorum;
Hani yukarıda demişsin ya; "sen neyi seviyorsan ben de onu sevemem" diye. İşte ona benzer bir durumda bu konu da oldu..
Herkesin anladığı, anlamak istediği veya bilgisi dahilinde bildiği şeyler aynı değildir, dolayısıyla senin düşündüğünün aynısını karşındaki düşünemeyebilir.. Birbirimize bir şeyler yazarken, çok daha anlaşılır, açıklayıcı yazarsak, daha iyi olacağını ümit ediyorum..
Selam ve dua ile...

abasekin

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ezbere konuşmamak lazım, kitap yüklü merkeb olmamak lazım. Her canlı nefs ölümü /TAD_MAK -TADICIDIR /ölümde bir makamdır ve melekler gibi onunda bir varlığı vardır. Bir elmanın rendeden geçtikten sonra nasıl suyu ve posası farklı işlere kullanılıyorsa, bir nimeti dondurma veya su gibi nasıl tadıyorsan onuda öyle tadarsın /başka bir ayet ALLAH yolunda öldürülenlere ölü demeyin çünki onlar diridirler siz bilemezsiniz. ZAHİR VE BATIN olarak idrak eden ölümün idrakini anlıyabilir ölümde o zaman kimki nefsini ve rabbini bildi zahir ve batın o dirildi kimki nefsini bilemedi işte o öldü. ALLAHIN velisine ölü diyenin kendi ölüdür o ölüm gözlüğünden baktığından herşeyi ölü görür selamaetle.

Üst Alt