Evlilikte Sabır!!!

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Alimin birinin hanımının çenesi çok kuvvetli, bilgi ve becerikliliği ise çok zayıftı. Ona; ''ne tutuyorsun bunu bırak gitsin, sen alim bir kişisin hemen evlenirsin'' dediler.
Alim şöyle cevap verdi: Bırakırsam ikimizde kaybederiz. O kaybeder; çünkü benim gibi sabırlısını bulamaz. Ben kaybederim; çünkü sabrım nedeniyle kazandığım bu sevabı bulamam.
Alim sözlerine şunu da ilave eder:
'' Siz aile içerisinde hanımla bey arasındaki sabrın, taraflara Cennet kazandırdığını bilmiyor musunuz yoksa?

Kıssadan hissede anlatıldığı gibi boşanmaların temelinde yatan husus aslında anlayışsızlık, art niyet arama ve sabretmemektir. Şimdilerde benim nazarımda insanlar evliliği çocuk oyuncağı sanmakta, kendilerini liseli aşık gibi görmekte. Oysa ki evlilik nedir neden evleniriz nasıl iyi bir yuvaya sahip olabiliriz, bu soruları kendimize sorsak ve gerçek cevabını bilsek acaba evlilikler bu kadar çabuk biter mi?
Evlilik gerçekten çok ciddi bir sorumluluktur, tarafların birbirine sevgiyle saygıyla bakması yaklaşması birbirlerine yeterince ilgi göstermesi, ufacık bir tartışmayı büyütmeden sabırla evliliği bitirmeye başvurmadan önce çözüm yoluna gidilebilmesi ve her ne kadar ailemizde olsalar dışardan gelen bütün laflara sözlere kapıyı kapalı tutabilmektir evlilik. Şahsen ben yaşayanlardanım ben şöyle yaptım o böyle yaptı demek anlamsız çünkü bu tartışmayı büyütmek olur. Taraflardan bir tanesi bu anlattıklarımın aksi halde davranırsa hayatta çekilmez olur evlilikte iki tarafında aynı mantıkla yaklaşması gerekir. Kendi adıma şunu söyleyebilirim eşim iyi bir insandı ama etrafındaki negatif düşünceler bitirdi evliliğimizi şimdi boşanmak üzereyiz, keşke olmasaydı ama oldu belkide böylesi hayırlıydı belki onun için belki benim için. Bunları yazma amacım eşinizi dinleyin onu anlamaya çalışın anlık öfkelenmeleri büyütmeyin özellikle de evladınız varsa boşanmak çözüm değil sadece sorunu büyütmek olur. Eşlerimize sabredelim, anlayış gösterelim, değer verelim, ilgilenelim ki evlilik çekilmez hale gelmesin. Unutmayın yapmaya bir ömür yetmez belki ama yıkmak bir anlık gaflettir. Çünkü evlilikler seçim değil kaderdir, yaşadıklarımız seçimdir...
Sevgi dolu yuvalarınızda mutlu ve mesut bir aile hayatı yaşamanız dileğimle;

Allaha emanet olun ve duayla kalın;

Üst Alt