Evlilik Yolunda Problemler

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Akşam bir arkadaşımın arabasıyla dolaşırken, bir arkadaşımızın hastalığından konuştuk ve ona hayır dualar eyledik. O arkadaşın erkek evladından da bir problemi varmış ama biraz da problem kendileriyle alakalı imiş. Her iki nişanı atan erkek evladı, anne ve babanın inisiyatifiyle nişanları atan olmuş.
Çünkü, oğulları evlendiğinde, gelin hanım oğullarından ziyade, kendilerinin hizmetçisi olması istenirmiş anne ve baba tarafından. Yani kendi kızlarına dahi diyemedikleri cümleler var ya;
Otur deyince oturacak, kalk deyince kalkacak, yat deyince yatacak, yeme içme dendiğinde de yemeyecek ve içmeyecek!
Ama gelinleri bu halde olacakmış.
Bu halde olan aile büyüklerinin evlatlarına gelin bulunur mu? Emanet bulunur mu?
Dolayısıyla sorun ve sorunlar, evliliği tıkayanlar ve hüzne kapı aralayanlar bazen de "olgunlar" olabiliyor.
Unutmayın!
Saf ve aklı çalışmaz kızlar kalmadı gibi!
Dolayısıyla erkek evlatlarınıza yazık etmeyiniz derim!
Dua ile!

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Bir çok anne baba halen bu ahir zamanı, onların eskiden yetiştiği zamandaki gibi sanıyor! çoktan bitti o devir haberleri yok!

Tamam küçükte bilecek yerini, sevgisini, saygısını gösterecek en azından eşinin, nişanlıysa nişanlısının hatırına, saygıda kusur etmeyecek lakin; büyükler de durması gereken yeri bilecek hem kendileri için, hem evladı ve gelininin iyiliği için..
Onlar kendilerini evin bir nevi patronu gibi görmeye devam ettikçe; her şey çok daha kötü oluyor, Gönül sızım ablamın dediği gibi; iyiliğin yapamadığını, kötülük hiç yapamaz.. Tatlı dille, güler yüzle davranılsa, kendi evladına yapmadığını niye başkasına yapıyorlar? ne olur, ne kaybeder gelinine de, oğluna yapmadığı eziyeti yapmasa!

Böyle yapa yapa kendi kendilerinin değerini yitiriyorlar o insanın gözünde... Herkes; büyük te küçük te yerini ve durması gereken yeri bilmek zorunda ya da birileri bunu onlara anlatmalı...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Emos haklisiniz. Gelin hanimlar sevgiyi, saygiyi kusanacaklar amanne, Lakin kaynata ve kaynanalar da olgunluklarini, buyukluklerini de bilecekler.

Inaniyorum hayat daha da guzel olacaktir.

Dua ile.

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Buna benzer ne insanlar gördüm tanıdım. Aklıma hayalime sığmayacak kötülükler gördüm. İşin içine evlilik girdiği zaman anne baba köşesine çekilir karışmaz sadece hatası olur gelinin oğlunun ikisini de uyarır. Bundan fazlası nefis mücadelesi haline gelir evlatta anne babasına uyarsa o evlilik zaten bir gün bitmeye mahkumdur. Karşılıklı sevgi saygı hoşgörü şart bunu insan kendisi idrak edebilmeli. Aksi takdirde 1000 kişide anlatsa kolay kolay anlamazlar. Nasreddin Hocanın göle maya çalmak hikayesine benzer Rabbim cümlemizi hayırlı iman ehli Allah'ın rızasını gözeten insanlarla karşılaştırsın.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Nikah ile beraber aile saadetini kuranların ayrı bir evde beraberce hayatlarını paylaşmaları, dinen de, aklen de, örfen de en güzelidir!
Mahrem bir hayat mahrem bir merkezde ikame edilmelidir diye düşünüyorum!
Allahü Teala evli olan kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Amin.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Aynen öyle ihvann abi aklısın da bazı anne babalara gel de anlat bunları! hiç anlayış yok! herkes kendi rahatını düşünüyor.. Amma Allah razı gelmez, sen benim huzurumu kaçırıp, kendi rahatını düşünüyorsun ya, Allah ta sana o rahatı nasip etmez!

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Aynen öyle Allah sizlerden de razı olsun.

Üst Alt