Evlilik ile ilgili

B

bedevi

Kayıtsız
Misafir
öğreciyim iki yıl sonra mezun olacam, şimdi maddi olarak evlenemeye gücüm yetmiyor...karşıma edepli ,dindar bir bayan çıkınca hemen kendi kendime ya bunu elimden kaçırırsam ,ya başkası talip olursa diye kendim ile hesaplaşmaya başlıyorum oysa şimdi gücüm yetmiyor.haber göndersem tanışsam beni iki yıl bekle desem ,bunu biliyorum ki iki yıl boyunca aklım hep başka alemlerde olacak ne ilim öğrenebilecem nede okul derslerimde başarılı olacam ...bu noktada ne yapmalıyım acaba kısmetim olarak gördüğüm şeyin peşine mi düşeyiyim yoksa sabır ve dua ile bekliyeyim mmi...? Inşallah anlamışsınız dır (ilahiyat öğrencisiyim ...benim için flört gibi şeyler olmaz sevdiğim ile ancak evlenirim yada hiç bulaşmam ...)dua ile

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamün aleyküm, kardeşim sorunun biraz göreceli, yani yapılması gereken, kişiden kişiye göre değişir. Ben senin bulunduğun yaşları geride bırakmış biri olarak. Geriye dönüp baktığımda. Sana tavsiye edebileceğim tek şey. Kendini sadece eğitimine vermendir. Eğitimini bitirip, ekmeğini eline aldıktan sonra evliliği düşün. Tabi henüz eli ekmek tutmadan evlenip de işini sonradan kuranlar da var. Evet bunu kabul edelim. Ancak eğitimin bitmeden evlilik peşine düşmemeni tavsiye ederim. Hiç olmazsa Okulunu bitir. Tabi okulunu bitirip ayakların üstünde durabildikten sonra evlilik yaparsan daha verimli olur diye düşünüyorum. Vesselam

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Hosgeldiniz Kardesim..
Sorunuzun tam olarak islami cevabini bilemiyorum ama icinde bulundugum tecrubemizden bahsetmek isterim..
Kendi Kizim Tesseturlu, namazinda, niyazinda Hamd olsun manken gibi de guzel olan ve TIP Fakultesinin 3. sinifina gidiyor...
Bir cok arkadasi okumayip evlendi veya nisanlandi.. Onun ile bazen dalga geciyorlar Sen bu gidisle evde kalacaksin diye..cddvb..hy..
Kizim da bunlar etkilenip sanirim Taliplere acik oldugu isarettini verdi..utngc..:tamam:.
Kizima da gecenlerde ayni kendisi gibi Tip fakultesi ogrencisi olan cok dindar bir ailenin oglu Talip oldu...
Ve Kizimi istemeye geldiler cunku oglan cok begenmis ve Onu kacirmak istemedigi icin Soz veya nisan yapmak istiyorlar..
Ailesi oldukca olgun, dindar insanlar
Ben Babasinin fikrini sordum.. oglunun degil.. cunku O daha cok genc akli ve nefsi duygulari ile karar vermekte..
Babasinin dedigi su idi..
Oglum 21 yasinda ama Babasini sorarsa ben RAZI degilim..
Yanlis anlamayin Kiziniz muhtesem biri ama Benim oglum su an ogrenci ve boyle bir bag, sorumluluk, iliski ile kendisini Okulla veremez..
ins. ilerde zaten Kismet ise olur.. ama Su an onun evlenmeye niyetti yok.. 2,3 sene ne olur bunu da Rabbim bilir ama tull uzun emel islamda yoktur..

Nişanlılık ,soz dönemi çok uzun sürmemeli
Nişanlılık tarafların birbirlerini daha iyi tanımak ve evlilik için gerekli hazırlıklar yapabilmek için ayırdıkları süredir.

Bu süre amacının dışında ve keyfi sebeplere bağlı olarak uzatıldığı takdirde evliliğe pozitif yansımalar yerine negatif yansımalar olur. Yani nişanlılığın evliliğe olumlu yansıması gerekirken olumsuz yansımalar olur.

Bu süreçte bireyler muhataplarını hem kısmen eşleri olarak görürler hem de kendilerinin dışında biriymiş gibi değerlendirirler. Yani muhatapları kendileri için ne içeridedir ne de dışarıda.
Bu durum nişanlı çiftler için yıpratıcı bir etki oluşturur.
Ayrıca bu arada kalmışlık aynı konuların zamana ve mekana bağlı olarak farklı değerlendirilmesine neden olur.
Bu defa da nişanlı çiftler arasında birbirlerinin davranışlarını hatalı değerlendirmeler başlar..

Bende KIZIM ile konustum dedim ki KIZIM Ya bu iki sene icinde fikrin, duygularin degisirse Ya ondan BIKARSAN ya daha farkli bir bekleyis veya baska birine farkli goz ile bakarsan
bu da durust olmaz!!ileride ayrilmak istesen zaten bir kere ADIN cikmis olur artik insanlar sana 2. El esya gibi bakip degerlendirmeye baslarlar..
Mahremini, zinetini sadece evlenecegin insana gosterebilirsin peki biz bu 2,3 sene icinde Senin gercekten en sonunda onun ile evlenecegine garanti verebilirmiyiz?
ki zinetini, mahremini ona gosterebilesin..
Gelin ata binmis Ya Kismet demis.. sen 2,3 sene hep at ustunde Ya kismet mi diyeceksin...

"kısmetim olarak gördüğüm şeyin peşine mi düşeyiyim yoksa sabır ve dua ile bekliyeyim mmi"
kardesim Siz su an ogrencisiniz pesine duseceginiz tek sey dersleriniz olmali.. nerden biliyorsunuz 2 sene sonra daha farkli dusunup onunuze daha olgun
ve daha cok seveceginiz insan cikmiyacagi?

Evlilik kaderdir..ve Allah-in ezeli Takdiridir.
Merak etmeyin Size Yazilmis, nasibiniz, RIZKINIZ, helaliniz nerde olursaniz ne zaman olursa olsun O sizi bulacaktir...
okul ile bu tur iliski beraber gitmez birini sececeksiniz..
ayni seyi KIZIMA da soyledim.. O da okullu secti.. onun ile sozlenip , nisanlanip ayak bagi istemiyor ne kendisine nede O Cocuga Haksizlik yapmak dogru, durust bir davranis degil..
Gunumuzde Genclik masallah Ayran gonullu herseyden cok cabuk BIKIYOR.. SIKILIYORLAR.. hep yeni bir arayis...yeni , heyecan verici bir iliski, ve mutluluk ve beklenti kavramlari her gun her saniye degisiyor sanki..
Allah cc. Genclerimizin Yar ve Yardimcisi olsun..

duaa..

Üst Alt