Evlilik deyip gecmeyin, helali oldugu kadar haram olanida var!

Taner Öğüt

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
32
Bismillâhirrahmânirrahîm

24/NÛR-1: Sûratun enzelnâhâ ve faradnâhâ ve enzelnâ fîhâ âyâtin beyyinâtin leallekum tezekkerûn(tezekkerûne).

(Bu), Bizim indirdiğimiz ve farz kıldığımız bir suredir. Ve onun içinde delillerle açıklanmış âyetler indirdik. Umulur ki, böylece tezekkür edersiniz.

24/NÛR-2: Ez zâniyetu vez zânî feclidû kulle vâhıdin min humâ miete celdetin ve lâ te’huzkum bi himâ ra’fetun fî dînillâhi in kuntum tu’minûne billâhi vel yevmil âhır(âhırı), vel yeşhed azâbehumâ tâifetun minel mu’minîn(mu’minîne).

Zaniye (zina yapan kadın) ve zani (zina yapan erkek); o zaman ikisinden herbirine yüz celde (yalnız cilde tesir edecek sopa) vurun. Eğer Allah'ın dînini (uygulama) konusunda, Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız; onlara merhamet sizi tutmasın (size mani olmasın). Ve onların (ikisinin) azabına, mü'minlerden bir grup şahit olsun.

24/NÛR-3: Ez zânî lâ yenkihu illâ zâniyeten ev muşriketen vez zâniyetu lâ yenkihuhâ illâ zânin ev muşrik(muşrikun), ve hurrime zâlike alel mu’minîn(mu’minîne).

Zani (zina yapan erkek), zaniyeden (zina yapan kadından) veya müşrik olan kadından başkasını nikâhlayamaz. Ve zaniyeyi de, zani veya müşrik olan erkekten başkası nikâhlayamaz. Ve bu, mü'minlere haram kılınmıştır.

Bu ayet´de anlaşıldığı gibi Hz. Allah c.c. katında evliliklerin belirli şartları yerine getirmesi şart.

icki icersin fakat ne dediğini biliyorsan Namaza durabilirsin, kumar oynarsın yine bi anlık haram işlemiş olursun fakat ömür boyu bir haram ile aynı yastıkta kocamak istemesin sanırım!
 

uslu_çocuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
61
"Mealcilik adamı dinden eder" diye bir laf vardır. Açıklayayım :

Şimdi, konumuz Nesih-Mensuh.
Kuran'da bazen daha sonra inen bazı ayetler daha önce inmiş bazı ayetleri nesh eder (hükmünü ortadan kaldırır).Mesela artık "İçkiliyken namaza yaklaşmayın" ayetiyle amel edilmez. Çünkü daha sonra gelen bir ayet hiç içki içilmemesini söyleyip önce inen bu ayetin hükmünü kaldırmıştır. Yok ben amel edeceğim dersen sabahtan akşama kadar içki içip namaz kılmamaya bahane üretmiş olursun. Ama artık içki hepten yasak olduğu için bu eski ayet ile amel edilmez.

Bir başka konu zina eden kişinin durumu. Nur suresinde zina eden ile etmeyen müslümanın evlenmesi mümkün değil deniliyor. Eğer bu ayet neshedilmemiş olsaydı zina eden herkes (ki buna tecavüze uğrayan da dahil) evlenmek için zina etmiş kişi arayacaktı, utancından soramayanlar da sanırım zina yaptığı kesin olduğu için bir hayat kadınıyla evlenecekti. Lakin bahsi geçen ayet daha sonra gelen (İçlerinizden bekarları vs. evlendirin) başka bir ayet ile hükümsüz bırakıldığı için böyle bir şey artık söz konusu değildir.

"Peki ben bu ayet neshedilmiş mi nereden bileceğim?"
İşte, Kuran sadece yetseydi, Mevla onu gökten Kabe'nin damına atardı. Ne peygamber yollardı, ne müctehid yollardı, ne mezhep imamı yollardı, ne de başka bir alim yollardı. "Okuyun burdan sınav yapacağım" derdi.
Ama O ne yaptı? Bize her ayeti, iniş sebepleriyle, neshedelip edilmediğinin bilgisiyle bilen, yüz binlerce hadisi ravileriyle bilen 4 tane kapı gibi mezhep imamı verdi. Artık dini bir bilgi öğrenmek için tek yapman gereken mezhebinin fıkhını okumak, hepsi bu!
 
Üst Alt