Et kavurma nasıl yapılır?

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
29 Mart 2011
Mesajlar
337
Tepkime puanı
16
Kavurma Nasıl Yapılır Dana eti kuzu eti kavurması nasıl yapılır kurban eti kavurması nasıl yapılır Et Kavurma Nasıl Yapılır Et Kavurma Tarifi Kavurma Nasıl Pişirilir İyi kavurma nasıl yapılır Sac kavurma nasıl yapılır
cobankavurma.jpg


Kurban bayramının en favori yemeklerinden bir tanesidir et kavurma. Et kavurmaya başlamadan önce, mutlaka sizlerle paylaşacağımız püf noktalarını dikkatle okuyun.

Lezzetli bir dana eti kavurma yapmak için ete kesinlikle kendi yağı dışında yağ eklemeyin.

Etleri önce kısa bir süre kızgın ateşte kavurursanız kabuk bağlarlar. Böylece de suyunu dışarı atmaz, daha yumuşak ve lezzetli olurlar.

Tuz, karabiber ve dağ kekiği dışında baharat kullanmamanızı öneririz. Ayrıca tüm et yemeklerinde tuzu servise yakın atarsanız et sertleşmez.

Et kavurma malzemeleri:
Yarım kilo dana eti (parça et olmalı)
Bir miktar etin kendi yağı
Bir çay kaşığı kara biber
Bir çay kaşığı kekik
Bir tatlı kaşığı tuz...

Et kavurma nasıl yapılır, et kavurma tarifi ve et kavurma yapılışı:

1- Dana etinden kavurma

Öncelikle etlerin üzerlerinde bulunan yağlar; ve sinirlerin fazlaları etin üzerinden alınır. Daha sonra ise, et, kuşbaşı şeklinde, istenilen boyutlarda doğranır.Etin kendi yağından varsa, tencereye atılır, bir süre erimesi beklenir. Daha sonra kavurmalık etleri tencereye ilave edebilirsiniz. Etlerin, renk değiştirinceye kadar kavrulması gerekir. Etin rengi değiştikten sonra tencerenin kapağı kapatılır. En kısık ateşte, etlerin 1 saat pişirilmesi sağlanır. Kısık ateşte 1.5 saat boyunca pişirilmesi sağlanacak olan etin arada bir karıştırılması; ve üzerine, gerektiğinde su eklenmesi sağlanmalıdır. Belirtilen sürenin dolmasına yakın, et kavurmanın içerisine tuz, karabiber; ve kekik ilave edilir.

2- Kuzu etinden kavurma
Tencereye kuzu etlerini atıp, 1 adet soğanı hiç doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyuyoruz. Etlerin pişme süresi uzun olduğu için soğanları küçük küçük doğramak yerine büyük soğan koyuyoruz. Çünkü soğanlar küçük küçük doğrandığı takdirde dağılır. Bayram kavurmalarının içine çok malzeme girmez o nedenle soğan lezzet verir. Daha sonra kuzunun kuyruk yağı veya iç yağından biraz ilave edilir. Bir iki dakika harlı ateşte kavurduktan sonra ocağı kısık ateşe alıp, yaklaşık 45 dakika pişirdikten sonra, son aşamada tuz, karabiber ve kekik ilave ederek, bir iki dakika daha kavrulduktan sonra istenirse pilavla servis yapılır.

Etlerin, ilk aşamada kızgın ateşte kavrulmasının nedeni, etin kızgın ateşte üst kısımlarının bir miktar sertleşip, içindeki suyu dışarı bırakmaması içindir. Et suyunu dışarı bırakmadığı için, sert olmaz, daha yumuşak ve daha lezzetli olur. Baharat olarak sadece tuz, karabiber ve dağ kekiği kullanılır. Et yemeklerinde tuzun servise yakın atılmasının nedeni ise etin sertleşmemesidir

Kavurma yapıldıktan sonra eğer porsiyonlara böler ve hava almayacak şekilde paketlerseniz uzun süre buzdolabında (özellikle de derin dondurucuda) saklanabilir. Böylece işten geldiğinizde yada yoğun bir ev temizliği sonrasında sadece pilav ve ayranla kolay ve leziz bir akşam yemeği menünüz olabilir.
 

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
Katılım
10 Haziran 2011
Mesajlar
709
Tepkime puanı
42
Et kavurmanın tadına doyum olmaz, hele birde et yumuşak ve lezzetliyse nasıl kavurursan kavur tadından yenmez.
 
Üst Alt