Eşinle mutlu olmak için dua

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Eşinle mutlu olmak için dua, olmanın yolları, İslamda eş ile mutlu olmanın yolları.

Evliliğinizde eşinizle mutlu olmak istiyorsanız, dua etmenin yanında eşinize karşı olan davranışlarınızı da düzeltmeniz gerekir. Elinizden geleni yaptıktan sonra tevekkül edip dua ederseniz biiznillah düzelmeyecek iş yoktur.

Ancak hiçbir çaba göstermeden, dua edeyim de bu işler düzelsin diyorsanız... boşuna beklersiniz. Önce insan kendini düzeltecek, elinden geleni yapacak ki bu fiili olarak duadır zaten. Yani siz bir işi düzeltmek için gayret ediyorsanız bu zaten bir duadır. İşte bunu yaptıktan sonra ellerinizi açıp kavli olarak da dua edersiniz. Rabbimiz c.c niyeti iyi olan ve gayret eden kullarına yardım eder!

Ayrıca şunu unutmayın ki; Namaz kılınan, dua edilen, şükredilen, Kuran okunan, sürekli Allah'ın adının yüceltildiği evlerde apayrı bir sıcaklık, huzur ve mutluluk hâkim olur.

Eşinle mutlu olmak için okunacak dua

-1 Fatiha süresi, 3 ihlas süresi okunarak sevabı peygamber efendimizin (s.a.v)'in ruhuna hediye edin.

-Sabah ve akşam : Hasbiyellahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym.

7'şer defa okuyan kimse mesut bir ile hayatı geçirir inşallah.

Dünyanın sıkıntısından kurtulur. Huzurlu bir hayat elde eder.

-Saff süresini 70 defa okuyan kimse aile huzursuzluğundan kurtulur.

-''ilahe ente maksudi ve rızake matlubi ''

"Yâ rabbi maksudum hedefim gayem sensin;(ve ridake matlûbî)ben senin rızanı istiyorum!"

Bu kısa duayı niyet edip her gün yüz defa okumaya devam edenler sevdiği ile mutlu huzurlu bir hayat yaşarlar Rabbin izniyle

-"Bismillahirrahmanirrahim"

Allahumme cennibni munkeratil-ahlakı vel-ehvai vel-esvai vel-edvai. Anlamı; Allah'ım! Kötü ahlaktan, nefsani arzulardan, kötü işlerden ve ayıp şeylerden beni uzaklaştır.

"Bismillahirrahmanirrahim"

Allahummeğfir-lena zunubena ve zulmena ve hezlena ve ciddena ve amdena ve kullu zalike ındena. Anlamı; Allah'ım! Günahlarımızı, yaptığımız haksızlıkları, saçmalıklarımızı, bilerek ve ciddi olarak yaptıklarımızı bağışla, bunların hepsi bizde mevcuttur.

-"Yâ Veliyy celle celalühü" ism-i şerifinin ZİKRİNE devam eden kişiler her daim Allah'ın hoşnutluğu içinde olurlar. Huzurlu mutlu bir aile geçimi isteyen eşler eve girip çıkarken yada bir birleriyle konuşurken içlerinden bu ism-i şerifi zikrederlerse güzel bir geçim içinde yaşarlar. Huzurlu mutlu bir yuva ve aile geçimi isteyenler bu zikre devam etmeliler. Bu ism-i şerifin zikir adedi 46'dır. Cuma günleri 1000 defazikredilmeye devam edilirse itaat etmeyen eş itaat eder.

Evlilik ortak değerler üzerine kurulur ve yürür. Eşler birbirlerinden üstün yönlerini değil ortak yönlerini bulmalıdır. Yani benim param var-senin yok, benim işim ve kariyerim var-senin yok, benim çevrem var-senin yok v.s gibi ayrıştırmalar evliğin dibine dinamit koymaktır!

Kendini aşırı derecede sevmek ve bencillik evlilikte mutluluğu baltalar. Evliliğin mimarı erkek, yapımcısı kadındır. Dolayısıyla iki taraf da birbirinin nefsine kendi nefsini tercih etmeyi bilmelidir. Çâre: Eşinizin nefsini kendi nefsinize tercih etmeyi, yani fedâkârlığı mutlak surette öğrenmelisiniz. Aksi halde evlilik cehenneme döner.

Allah c.c'yü unutursanız mutluluk beklemeyin!

Eşinizle mutlu olmak istiyorsanız; Asla size bunca nimeti veren, eş ve çocuklar bağışlayan Rabbinizi unutmayın. Eğer kendisi unutursa bir gün gelip de Yaratıcısı tarafından unutulmayı göze alabilir mi insan?... "Onlar Allah'ı unuttular; O da onları unuttu." (Tevbe Suresi, 67)

Mutlu bir aile ve eş olmak istiyorsanız bazı davranışlara özen göstermeniz gerekir.

İşte onlardan bazıları:

- Eşler geçmişte yaşadıkları kötü hatıraları eşlerinin yüzüne vurmazlar.
- Eşlerini hiç kimsenin eşiyle kıyaslamazlar. Hep yapıcıdırlar.
- Küçük tartışmaları kavgaya dönüştürmez, hoşgörülü davranırlar.
- Hadiseler karşısında soğukkanlı davranırlar. Problem oluşturmaya değil, çözüme odaklanırlar.
- Ailelerini problemlerinden uzak tutarlar.
- Bardağın boş tarafını değil dolu tarafını görürler.
- Fındık kabuğunu doldurmayan basit şeyler için hayatı hem kendilerine hem de eşlerine zindan etmezler.
- Evliliklerinde "ben" eksenli değil "biz" eksenli yaşarlar. Hep benim dediğim olacak. Benim dediğim doğru. Ben rahat edeceğim.
Hepten ben yerine, biz birlikte doğruları düşünüp, doğruları yapacağız. Biz mutlu olacağız derler.
- Kendileriyle ve hayatla barışıktırlar.

Zaten ailelerdeki ekser problemler, eşlerin kendileriyle barışık olamamalarından kaynaklanmaktadır.
Kendisiyle barışık olmayan insan eşiyle nasıl barışık olabilir ki?...

Eşinizin sevgiyle destek, beğenilme, bakılma ihtiyaçlarını karşılayın.
Hiçbir zaman ikiniz de aynı anda sinirlenmeyin.
Ev yanmadıkça birbirinize bağırmayın.
Elbise, eşya, vs. almak konusunda kendiniz ve eşiniz arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız eşinizi tercih edin.
Tenkitlerinizi onu sevdiğinizi hissettirerek söyleyin.
Geçmişteki hataları gündeme getirmeyin.
Birbiriniz dışındaki hiçbir şeyi kafanıza takmayın.
Problemlerinizi çözmeden günü bitirmeyin. "Hata yaptığınızda eşinizle konuşun ve özür dileyin."
Problemlerinizden yalnızca eşinizi sorumlu tutmayın.
Kadın ya da erkek olmanız fark etmez. Ayda bir kere de olsa eşinize hediye almayı ihmal etmeyin.
İşyerinizdeki sıkıntıları evinize taşımayın. Günün stresini eşinize yansıtmayın. Eşinizdeki eksikliklerin düzelmesi için ona sıklıkla ismen dua edin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Evliliği devam ettiren en önemli nokta vefa duygusu. Eşimizin bizimle yola çıktığını, bize evlat verdiğini ailesini terk edip bize geldiğini unutmamalıyız

Hz. Ömer'e gelen bir adam bu "Eşimi boşamak istiyorum" der. Aile birliğine çok büyük önem veren Hz. Ömer sorar: "Neden eşini boşayacaksın?
Eşinin hangi kusuru seni eşinden soğuttu? Haklı bir gerekçen var mı?"
Adam der ki; "Ben artık onu sevmiyorum. Bunun için boşamak istiyorum."
Hz. Ömer'in cevabı son derece manidardır: "Sen bütün evliliklerin sevgi ve aşk ile devam ettiğini mi zannediyorsun? Sende hiç mi vefa yok? Hani vefa nerede? Git ve eşinle yola devam et."
Evliliği devam ettiren en önemli nokta hakikaten "vefa" duygusudur. Çünkü en büyük sevgiler, tutkular, aşklar zaman geçtikçe monotonlaşabilir, olağanlaşabilir. Ama vefa duygusu böyle olmamalı.
Eşimizin zor günlerimizde yanımızda olduğunu unutmamamız lazım. Bizimle yola çıktığını, bize evlat verdiğini, baba ve annesini terk ederek bize geldiğini unutmamak lazım.

Üst Alt