Ergenlerde Depresyonu Nasıl Fark Edebiliriz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
loneliness-1.jpg

Ergenlerde Depresyonu Nasıl Fark Edebiliriz?

Ergenlerin duygu durumları sık sık değişir ve genellikle iletişime açık değillerdir.
Ancak ergenlik krizi ile ciddi depresyon arasındaki farkı bilmek önemlidir.
Ergenlerde depresyonun belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:
— Aşırı karamsar ve sinirli olma,
- İlgi ve hobilerinden vazgeçme ve yerine yenilerini bulamama,
- Okula veya işe karşı ilgisini kaybetme,
—Başarılı olamama ve konsantre olmakta güçlük çekme,
- Arkadaşlarla iletişimini azaltma,
- Kendine bakmama,
- Yeterince beslenmeme,
- Düşük özsaygıya sahip olma,
- İyi uyuyamama ya da çok fazla uyuma.
Bazı uç örneklerde; ergenler, umursamaz davranabilirler.
Hatta intihar etmeyi düşünebilirler. Ciddi depresyon yaşayan ergenlerin zihinleri, ölüm düşünceleriyle meşgul olabilir ve kederlerinden kaçabilmek için kendilerini öldürmeye veya zarar vermeye çalışabilirler (Örneğin, aşırı dozda ilaç alabilir veya vücutlarına zarar verebilirler).

Nasıl Yardım Edebilirim?

Depresyon, profesyonel yardım gerektiren ciddi bir sorundur. Depresyondaki bir kişiye yardım etmek için, tedavinin yanı sıra yapılabilecek pek çok şey vardır.
Çocuklar ve gençler, kendi depresif duygularını anlamlandıramazlar.
Onların kendilerini anlayacak ve duygularıyla baş etmelerine yardımcı olacak bir yetişkine ihtiyaçları vardır.
Aile üyeleri; kaygıları hakkında konuşmak için onları cesaretlendirerek, dinleyerek ve yardım önererek yardımcı olabilir.

Eğer ebeveynler; kendi sorunlarıyla meşgul ise, çocukların gereksinimleri ihmal edilebilir veya yanlış anlaşılabilir. Bir çocuk veya gencin mutsuzluğu geçici değil ise; erken dönemde profesyonel yardım sağlamak, uzun süreli depresyon sorunlarını önlenmesinde faydalı olacaktır.

Üst Alt