Engelli biri zulme uğradığında

azizgercek

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ben engelli olarak santralde çalışıyorum. Bu işi çok zor buldum. Çalıştığım yerdeki insanlar bu durumu sonuna kadar kullanıyor. İlk çalıştığım kişi ile 10 ay çalıştım, bütün işi üstüme yıkıp kendi akşama kadar oyun oynadı. Odaya biri girdimi harıl harıl çalışıyor odadan çıktığı an başlıyor oyun oynamaya. Ondan sonra gelen ile kısa süre çalıştım ama ondan birşey görmedim. 3. ise mesainin dörtte birinde sigara içmek bahanesiyle dışarı çıkıyor.

Daha önce servisle giderdim eve. Benimle birlikte bekleyenler beni aralarına alıp eğlenirdi. Bende daha önce evde kıldığım namazı cemaatle kılmaya başladım. Geçen servistekilerden biri geldi ve akşamları servisle gel namazı cemaatle kılma (biz seninle alay edelim eylenelim canımız sıkılmasın) akşam namazı kaza edersin dedi. Sırf senin oturarak gitmen için söylüyorum diyor. Üstelikte insanları teravih namazına gitmiyor diye eşleştiren biri . Geçen gün artık canıma tak dedirtecek bir olay yaşadım. Çalışanlardan biri telefonu bana bağlamış haber vermeden. İşyerinden biride onu aradı ve ben çıkınca niye sen çıktın dedi. Bende heralde iş başı yapmadı telefonları sürekli bana düşüyor dedim. Duymuş bunu geldi odaya bağırdı çağırdı beni rezil etti çarptı kapıyı çıktı. Hem işini bana yaptırmış ortaya çıkıncada bana bağırıp çağırıp küçük düşürerek üste çıkmıştı. odadan dışarı çıktığımda herkes alay ederek bana bakıyordu. birtanesi dayanamayıp kahkahayı patlattı. Sinirlerim artık dayanamayacak hale geldi. Bütün gece sinirden uyuyamadımki ömrümde hiçbir zaman böyle olmamıştım. Ertesi gün girdiğim odasına, yanında bir arkadaşı vardı, sinirden konuşamadım bile yarım yamalak birşeyler söyleyebildim. Kapıyı sert bir şekilde çektim ve çıktım. Yanındaki arkadaşı çıktı dışarı seni gerizekalı kapıyı böyle çekemezsin dedi. Odama geçtim bağırdım çağırdım ve öyle bir an geldiki gözümde şekiller belirmeye başladı. Tansiyonum yükseldiğinden gözümde damarlar çatlamış, gözün içindeki sıvı bozulmuş. Şuan sağ gözüm %80 görmüyor. Bunu yapan her öğlen yanımdaki ile yemeğe gidiyor. Müdüre ne anlatmışlarsa müdür böyle birşey yapamazsın dedi. Yanındaki ile konuştum dedi. Ya oda bana yaptı herkeste güldü deyince o öyle birşey yapsaydı söylerlerdi insanların güldüğünü zannetmişsindir dedi. Kahkaha sesini tanıyamayacak insanların yüzündeki gülümsemeyi fark edemyecek kadar ..............hala gözümün önünde şekiller uçuşuyor. Doktorlar geçicide olabilir kalıcıda diyor. BU İNSANLARA KARŞI NASIL BİR DUA OKUMALIYIM.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Allah cc.Yar ve Yardimciniz olsun..bu insanlara karsi okuyacaginiz Dua bilmiyorum..ama Sizin icin kendinize okumaniz gerekli olan..
İnşirah suresi ile La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi (sıkıntıdır.)

Güç ve kuvvet ancak Allah'a mahsustur. Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.”
Bir kişi bu cümleyi söylediği anda “Allah’ım! Senin yardımın olmadan ben hiçbir şey başaramam. Ve senden başka dayanacak hiçbir şeyim yok” itirafında bulunmaktadır..
Allah cc.i kendi safhiniza ,kendi yardiminiza davet etmektir..

En güzeli Allaha havale et. beddua yada ah etme. zaten kalbin çok acıdıysa rabbim o acıyı sende bırakmıyor. ilahi adalate inanin..
Neyi Allaha havale ettiysem , mutlaka cevaplarını gördüm...
neyi kendim hal etmeye calisti isem..hep kendime ve sevdiklerime zarar verdim..
Öfke, Tutusturulmus Ates Gibidir. Insan Hakim Olmazsa, İlk Yanan Kendisi Olur.
beddua ettigimde bir kismi cocuklarimi buldu sanki..

Allah herkesin kalbine göre versin.Müminin ahlakı beddua etmek değil; Allah'a havale etmektir ...
Mazlum iken zalim durumuna kendinizi düşurmemek icin Sabr edip..onlari Allaha havale edin...

acilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ne Ekersen Onu Biçersin
Şeyh Sadi Şirâzî “Bostan” adlı meşhur kitabında şöyle anlatıyor:

Gaddarlığıyla ünlü bir köy ağası bir kuyuya düşmüştü. Sabahlara kadar yalvarıp yakardı, inleyip sızladı.
Derken, adamın biri gelip tepesine bir taş yükledi ve şöyle dedi:

– Sen kaç kişinin feryadına yetiştin ki can kurtaracak adam arıyorsun? Sürekli alçaklık, namertlik tohumları ektin, bugün harman vakti geldi.
Bak bakalım eline ne geçti. Senin elinden yaralı gönüller inlerken senin yarana kim merhem olur? Bizim için sürekli kuyu kazıyordun, sonunda kazdığın kuyuya kendin düştün.

Halk içinde kuyu kazan iki tip insan vardır. Biri güzel huyludur, hayır sahibidir, insanların içini serinletmek ister.
Öbürü kötü nam salmıştır, insanların oraya yuvarlanmasını ister.
Yaramaz kişiler iyilik ummasın. Ilgın ağacının meyvesi asla üzüm olmaz.

Güzün tarlasına arpa eken, hasat zamanı buğday çekeceğini ummasın. Ne kadar da emek çeksen zakkum ağacından meyve alamazsın.
Kardeşim, her kes ne ekerse onu biçecektir..

Alma mazlumun âhını, çıkar âheste âheste.
- Zulm ile âbâd olanın sonu berbâd olur.
- Az kaz, uz kaz, (kuyuyu kendi) boyunca kaz.
- Elbette olur ev yıkanın hanesi virân.

azizgercek

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun.son bir kaç gündür öylece bakıyorum çevreme.hiçbirşey konuşmak istemiyorum. dün iftara kadar yattım. sonra kalktım su içtim tekrar yattım. gecede kalkmadım. şimdi şu saatte ne susuzluk hissediyorum nede açlık. sonunda dua araştırmaya başladım ve tevafuk eseri burayı buldum.bir ümit ile yazıyorum işte.

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum canim kardesim,

Yazinizi hickiriklarla okudum, ALLAH sizin YAR ve YARDIMCINIZ olsun insaAllah... Her daim RABB'ime emanet olun insaAllah sevgili kardesim...

Gonul sizim hocam, Allah RAZI olsun cok guzel yazmis...

Yasayan bilir misali... yazdiklarinizi okurken sanki gozumun onunde yasamissiniz gibi derinden etkilendim. Ben de bu vesile ile sizinle dertlesmis olayim diye yaziyorum...

Benim de kiz kardesim duyma ozurlu. Rabb'im bir taraftan alinca, diger taraftan gani gani verir ya, benim kardesim de inanilmaz derecede bercerikli ve titizdir. Her ne is olursa olsun en iyisini yapicam diye kendini paralar... Calistigi is yerlerinde bunu fark edenler de, size yaptiklari gibi, kendi islerini bile kardesime yaptirip, kendi o kucucuk akillari ile kar yapmaya calisiyorlar... Bu yuzden cok eziliyor, ustune ustluk bir guler yuzu dahi esirgiyorlar... Duyma ozurlu oldugu icin ne kendini ifade edebiliyor, ne de savunabiliyor... Ancak, cok cok uzulmusse, bizim zorlamamiz ile anlatiyor yasadiklarini...

Ama, sunu cok kereler gordum ki, her kim kardesimin kalbini kirdi ise, her kim haksizlik etti ise, bir sekilde ettigini buludu... Elbet Rabb'im en iyisini bilir...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i serifi var; Sakın kınamayın, çünkü kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.

Siz Allah'a siginin ve icinizi ferah tut kardesim, gonulleri de en gizli sakliyi da Rabb'im biliyor. Allah'in terazisi o kadar adil ki, hic sasmiyor... Elbet bu dunyada olmazsa diger dunyada hakettiklerini bulacaklar.

Bu dunyada kalp gozleri kapanmis, asil karanligi yasayan bu insanlar icin lutfen kendinizi uzmeyin...

Allah'a emanet olun insaAllah...acilangul1

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bu vesile ile, bizzat bildigim, kıssadan hisse misali, yasanmis bir olayi anlatmak istiyorum;

"Sakın kınamayın, çünkü kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz." [Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu'l-İman, 5/315, no: 2778; Bkz: Keşfu'l-Hafa, 2/265]

Bir kolu sakat olan bir genc cocuk var, defalarca kiz kardesinin, bu cocuk ile "colak" diye dalga gectigine sahit olmustum. Bu yuzden kizi hic sevmezdim. Ben dogustan saniyordum... megerse bir kaza gecirmis... Koyde bugday ayiklama makinasi patosa elini kaptirmis ve elleri ve parmaklari bu makinada ezilmis. Bir elini bu nedenele kullanamaz olmus. Ama, kiz kardesi herkesin icinde cokca dalga geciyormus bu cocukla, tabi cocugun ruh halini siz dusunun...
Sonra, kiz kardesi evlendi. Ilk dogan kiz cocugu, inanilir gibi degil ama, dayisinin eli ile ayni gorunumde, sakat olarak dogdu... Gerci o kucuk masumun hicbir gunahi yok ama... Allah'in adaletinden sual olunmaz iste...

sena

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah yardımcınız olsun sizin yazınızı sonuna kadar okudum ve çok üzüldüm sizin adınıza. Gerçekten Rabbim mazlumun ahını da üzüntüsünü de yerde bırakmaz. Burada değerli hocalarımın yorumları varken benim yazmam ne kadar doğru bilemiyorum fakat acınızı üzüntünüzün paylaşıldığımı bilin istedim..

azizgercek

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Şüphesiz Allah adildir ve yapılanların cezasını bu dünyadada vereceğini söylüyor kur-an'da. Ama bana bugüne kadar yapılanların hiçibirinin cezalandırıldığını görmedim. Allah'ın bildiğini ben bilemem belki bulmuşlardır ama ben görmedim. Belki duam eksik ondan diyorum. insanlardan zarar görmemek için nasıl dua etmeliyim.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Şüphesiz Allah adildir ve yapılanların cezasını bu dünyadada vereceğini söylüyor kur-an'da. Ama bana bugüne kadar yapılanların hiçibirinin cezalandırıldığını görmedim. Allah'ın bildiğini ben bilemem belki bulmuşlardır ama ben görmedim. Belki duam eksik ondan diyorum. insanlardan zarar görmemek için nasıl dua etmeliyim.
Selamünaleyküm, evden çıkarken veya yolda Ayet-el Kürsi, ardından Felak ve Nas surelerini seni koruduklarına inananrak oku. Allah c.c aceleci değildir. İstediği cezayı istediği kuluna verir merak etme. Ayrıca verdiği cezayı başkalarına göstermek gibi bir mecburiyeti de yoktur. Fakat dilerse verilecek cezayı ahiretede erteleyebilir ki bu cezayı çekecek için daha da kötüdür. Rabbim günahlarımızın cezalarını dünyada telafi edip ahirete temiz ulaşmayı nasip etsin...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamünaleyküm burada bir cok kardesimiz benim kendi iki kizimin 1 evladligimin ve kimsesiz cocuklara koruyucu annelik yaptigimi bilmez..
:maasallah:birisi Tip fakultesine gider..ins. Doktor olacak..ama Rabim ilk once HAYIRLI bir insan olmasini nasip etsin..
2.kendi KIZIM engelidir...O yuzden haftada bir engelli cocuklar ile Gönüllu calismaktayim..Onu biri kirdiginda sefkat ve analik duygulari ile Rabbime havale ediyorum..
Allah onların yardımcısı olsun.Bizlere vicdan merhamet versin...
vicdan engelisi olan insanlar,Onları normal insanlardan farklı görenlere ve bunu da onlara belli edenlere kızıyorum en çok.
Yazık o şekilde görenlere hemde çok yazık....kibir ve gururlarina esir olan zavalli insanciklar..oysa Allah kattinda kimin daha ustun oldugu
malli,mulku, meslegi, guzeligi, guclu olmasi ile ilgili degildir..ancak Takva iledir...
Şeyh Ahmet Yasin gibi engelli olup lider olan Hak dostlari muminler vardir...

Cennet ehline hizmet firsatini verdigi icin Rabbim`e sukrediyorum..
engelli Kizim bana Sabri, sevgiyi,Insanligi ogretigi icin Rabbim`e sukrediyorum..
Biliyorum ki kızım diğer engelli çocuklar gibi Allah tarafından seçilmişti.özel bir Insandir....

hani bazen diyorum ya keske ben de engelli olsaydim, tas olsaydim da insan olma sorumlulugu ve vebali altinda ezilip belki de ahiretimi kaybedenlerden olmazsaydim...
bazen de dusunuyorum gercekten Engelli kim ?
bizler mi ?yoksa tertemiz,ruhlar icinde yasiyan o hic kirlenmemis sabi sayilan insanlar mi?
RABBIM HER ZAMAN GUZEL BIR RUHU EN GUZEL BEDENE VERMEMISTIR..
HER SEY YA NAZARI ILE GUZEL DIR YADA SONUC ITIBARI ILE...
onlarda netice itibari ile guzel olan insanlardir..
sizin şer bildiklerinizde hayır, hayır bildiklerinizde şer vardır...

duaa..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
basimdan gecen hikmetli bir olayi sizin ile paylasmak isterim musaadeniz ile..
iki sene once Zehra adinda bir arkadasim,bana gelmis kendim de cocuk koruma servisinde PDR olarak calisan bir eleman olarak bir Aile ile tanisip onlara yardimci olmami istemisti.
dedigi aile anne sirp asilli baba musliman imis ve 3 cocuklari varmis ucude(3) de engelli imis.
ilk once Sirp anne lafini duyunca bir an durdum..
Allah biliyor ya 1992 deki sirplarin musliman bosnali kardeslerime coluk, cocuk, kadin demeden yaptiklari vahset soy kirimi bir an gozumun onune geldi...srebrenica, katliami...yuzbinlerce musliman bcima irz ve namusuna tecavuz etmis bir sirp kavim den gelen bir anne diyordu..

o an rah.annem gozlerimin onunde canlandi soyle diyordu"kinali ,surmeli kizim!bir kavme karsi duydugumuz kin,ofke, kizginlik o kavimden gelen aciz bir insana
karsi sakin ha ola ki adaletsizce davranmiyalim!

Hz.Ali ra. "sana bin kere de zulm edilse Sen bir kere de dahil olsa zulm etme "diyordu ardindan rah. annemin dua ederken yuz simasindaki o mimik hareketler
ve icten yakarisini hatirladim.
_Rabbim!mazlum iken bizleri zalim durumuna dusmekten Sana siginirim...
tamam dedim..ve randevu verdim.

ertesi gunu kapimdan iri yari 30 yaslarinda olan anne ve kucaginda korkunc gorulen 8 yaslarinda oldugunu bildigim kizini kucaginda tasiyarak ofisime girdi..
Cocuk zeka,zihinsel engelli ve kemiklerde kas yapisisinda duzensiz bir gelismeden dolayi kalp etrafindaki kaslar kalbe basinc yapiyorlarmis..
anne perisan bir vaziyette cocugunu kucagina aldi ve oksuyor guzeller guzeli prensesim diyordu.

Allahim diyorum keske her seye her olaya Anne gozu ile bakabilsek.. ne prensesi kizin kafasi cok buyuk ve her taraf yamuk idi
.ama anne icin dunyanin en guzel evladi idi..
sohbette basladik..Baba da geldi..
yapilacak pek bir sey yoktu..doktorlar umidi kesmis ama anne, baba halen cirpiniyor kabulenemiyordu..
o yuzden anne buyuk bir trauma yasiyor ruhsal bir bunalim geciriyordu...
onlara dua etmelerini Allah cc. siginmalarini soyluyor cocuklarin kaybetselerde onun bir cennet ehli oldugu konusunda ikna etmeye yardim etmeye calisiyorum..

Baba musliman di..ona daha fazla baski yapiyor sanki meslegimi unutmus teblig yapiyordum...
Baba kizginlikla bana donerek sunu diyordu"size gelmekle hata ettik. siz bu konuda yetersiz bu isin ehli bile olamazsiniz..
Allah cc. bizden merhametini ellerini kaldirmis biz de Allah tan!"
bu sozler karsisinda irkiliyor ,titriyordum..
_kardesim dedim siz Allah`a sirt cevirseniz ne olur Ya Allah cc. size sirtini cevirirse iste o zaman mahv olursunuz!

betterin betteri var! sozlerinize dikkat edin Halik`a dokunacak sozler soylemeyin korkarim ki daha agiri ile imtihana tabii tutulabilirsiniz..
ne dediysem fayda etmedi..
anladim ki onlarin hidayet zamani gelmemisti.. okadar cok aci cekiyorlardiki,bir o kadar da kizgin ve caresizlikten isyan ediyorlardi...

bir hafta sonra duydumki o ailenin cocugu hastahanede hayatini kaybetmisti.. kosarak hemen yanlarina gittim.
camiden de bazi arkadaslar cenaze islemleri ile ilgilenirken fark etmisler ki cocugun beyni alinmis ti...

Ailesine durum bildirilince anne baba zaten aci icinde hastahane sorumlularina saldirdi ve sikayet ettiler...
imam efendimiz geldi.. Islam dinin de vafat eden birisinin tum parcalari ile topraga verilmesi gerektigini ve anne babanin rizasi olmadan cocugun beyninin alinmasinin dogru olmadi hakinda tv. de konusma yapinca basina her sey yansidiginda, musliman kardeslerimiz bu haksizliga isyan amacli gunlerce yuruyus ve protestler yapildi.

hastahane gorevlileri arastirma amacli alindigini zaten engelli ne olacak dediklerinde islam in insana engelli veya engelli olmasin verdigi deger gunlerce tartisildi.
bu aile gordu ki onlara Musliman ve islam dininden baskasi sahip cikmamisti..
ve hastahane cocugun beynini geri koydular ve buyuk bir tazminat davasi odendi..
ve bu sirp kardesimiz kizini kaybettikten sonra iman ile sereflendirildi.. ve adi Sahra oldu cok sukur esi ile birlikte de bu sene hac ibadetini yaptilar..
o engelli cocuk Anne babasinin hidayette ermesine vesile olmustu vesselam..Allah-u ekber kebira....

https://www.islamiforumlar.net/gene...r-efendimiz-engellilere-nasil-davranirdi.html

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
BU İNSANLARA KARŞI NASIL BİR DUA OKUMALIYIM.
Selamun aleyküm kardeşim,
Ben değerli admin ve kardeşlerimin yazdıklarına katılırken sizede başımdan geçen bir olayı kısaca anlatayım.
Benim evin hemen üst tarafında amcamın oğlunun evi ve amcaoğlunun bir hanımı varki sorma gitsin yani şeytan onun yanında halt etmiş,
Ve bu bize musallat oldu derken yeni musallat olma değil bayadır başımıza bela idi bundan 5 6 sene önce ne yaptı etti 2 oğlu ve kocasını bize karşı doldurup başımıza salıp evimi kundakladılar, evin önünde bana saldırdılar vs derken ben bu kanımı sizde bırakmam dedim ama çok takip ettim sabah saat 8 de oğlunun biri işe gidiyor bunu kolaylıkla halledebilirdim, etmedim.
Amcaoğlu ise işi gücü olmadığı halde saat 9 da çarşıya iniyor buda benim için kolay bir operasyon olurdu, ama hiç birine hiç birşey yapmadım değil yapamadım neden yapamadım biliyormusun?
Onlarda hele hele amcaoğlunun hanımında bir dirhem dahi Allah korkusu yok, ama ben Allah'tan korktuğum için birşey yapamadım çünkü onlara can veren ve alan allah, allah'ın verdiği canı ben alamam.
Ve sonra noldu biliyormusun? o şeytan ruhlu kadının gözleri görmez olmuş iki sene önce ameliyat oldu duyduğuma göre yine olacakmış.
şeytan ruhlu anasının lafına bakıp abisi ve babasıyla birlikte bize saldıran oğlu ise yıllardır çalıştığı işyerinden kovulmuş işyerinden nasıl tazminat alabilirim diye sağdan soldan akıl alıdığını duydum.

İşte kardeşim bütün bunlar ALLAH'(cc)ın onlara verdiği cezadır.
Şimdi sende diyorsunki o insanlara karşı nasıl bi Dua (beddua) okumalıyım, hayır kardeşim beddua okuma sen kardeşlerimin dediği duaları oku ve onları ALLAH'A havale et Allah onların cezasını verir buna emin ve sabırlı ol.

azizgercek

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hepinizden Allah razı olsun. Haklısınız şüphesiz Allah verdiği cezayı kimseye göstermek zorunda değil. Allah'a emanet olun.

Üst Alt