Emzirmek hastalıklara şifa

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Emzirmek hastalıklara şifa


Yeni yapılan araştırma, bebeğini emziren annelerde kalp ve şeker hastalığına bağlı bir durumun gelişme şansının düşük olduğunu gösterdi.


The Telegraph'ta yer alan habere göre, emzirmek yüksek kan basıncı, obezite ve kolesterol gibi hastalıkların karışımından oluşan metabolik sendrom riskini yarıdan da aşağıya indiriyor. Araştırmacılar, riskin yüzde 44 ile 86 arasında azaldığını söylediler.

Önceki araştırma, süt veren kadınların doğumdan sonraki birkaç hafta içinde kandaki glukoz ve yağ seviyelerinin düzeldiğini göstermişti.

Diabetes dergisinde yayınlanan çalışmada, bilimadamları, yaşları 18-30 arasında değişen 704 kadından 20 yıl boyunca toplanan sağlık durumlarını inceledi. Çalışma boyunca, hamilelik sonrası sadece 120 kadında metabolik sendrom görüldüğünü söyleyen araştırmacılar, bebek emzirmenin kalp ve şeker hastalığına karşı kadınlar üzerindeki risk faktörlerini olumlu etkilediğini söylediler.

Metabolik sendromun, çoğunlukla kadınların erken ya da ortay yaşta ölümüne yol açan obezite, şeker ya da kroner kalp hastalığıyla ilişkili risk faktörlerini bir araya getiren bir hastalık olduğunu söyleyen araştırmacılar, metabolik sendromun Amerika'da yaşları 20-59 arasındaki kadınların yüzde 18-37'sini etkilediğini açıkladılar.

Zaman
 
Üst Alt