El Müheymin

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Müheymin : Gözetici ve kollayıcı

Görüp gözeten, her şeye şahid olan koruyan ve bekçilik eden de O'dur.

Varlıkları görüp, gözeten, itaatkar kullarının sevaplarını eksiltmeden mükafatlarını veren, her şeyi varacağı noktaya ulaştıran.

Durmadan bir şeyler yapıp eden bir varlık olan insan, her an Rabbi tarafından görüp gözetildiğini hiç unutmamalı ve o da hep Rabbine bakarak kendini denetim altında tutmalı; böylece hal ve işlerini sürekli ıslaha gayret etmelidir.

Yüce Allah, yarattığı bütün canlıların işlerini, rızıklarını ve ecellerini bilip, muhafaza eder.
Günahkar kullarının işledikleri günahları zerre miktarı kadar artırmayan, bir zerre kadar fazla ceza vermeyendir.

Kaynaklar:
1) Miftahü'l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı Bölümü) Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001

"El Müheymin" Evrenin bütün işlerini düzenleyen, gözeten, koruyucu olan şahit, emin ve insanları murakabe eden anlamlarına gelir Allah’u Teala(cc) gizlide ve açıkta olan her şeyi bilen, haberi olan, koruyan ve gözetleyendir

“Göklerde ve yerde olanları bilir Gizlediğiniz ve açığa vurduğunuz şeyleri de bilir Allah göğüslerin özünü bilendir” Teğabün-4

Allah’u Teala her şeyi yaratıp, bir kenara atmadı Tüm âlemleri sürekli kollayıp gözetendir Tüm canlıların rızıklarını temin eden, hangi canlının neye ihtiyacı olduğunu bilen, herhangi bir ağaç dalından düşen bir yapraktan bile haberi olandır

Sizce gözetlemeyen bir zat olsaydı; sizin ihtiyaçlarınızdan haberi olur muydu? Sizin sorunlarınıza göre çözümler sunar mıydı? İyi amellerinizi mükâfatlandırır mıydı? Ya da kötü amellerinizi sorgular mıydı? Hayatınızın devamlılığını kim sağlıyor?

Birkaç soru bile Allah’u Teala’nın sürekli, yarattıklarını gözetlediğini gösteriyor Kullarının yaptıklarına, yaşadıklarına şahit oluyor Dilerse müdahale ediyor, dilerse yardım ediyor, isterse yolunu tıkıyor, isterse imtihana sokuyor, dilerse ihtiyaçlarını gideriyor Yüce Rabbimiz kullarını başıboş bırakmıyor Her daim onların yanında Yoksa Allah’a dua etmenin bir anlamı olur muydu? O’nun her daim gözetleyen, haberdar olduğuna iman ettiğimiz için her zaman, her yerde ve her mekânda O’na dua ederiz

“Kullarım, sana benden sorarlarsa, söyle: Ben (onlara) yakınım Dua eden, bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm O halde onlar da bana karşılık versin (Benim çağrıma uysunlar) bana inansınlar ki doğru yolu bulalar” Bakara- 186

Yüce Allah, düşünce, duygu ve davranışlarımızın en gizlide olanlarını bile bilendir Bazen kendi kendimize itiraf edemediğimiz duygu ve düşüncelerimize de şahittir O sadece bir şahit değil, sorgulayan bir şahit, ihtiyaçları gideren bir şahit, yardım eden bir şahit, hükmeden, seven, merhamet eden, duaları işiten, gören, cevap veren bir şahit

Sen öyle bir iradeni, kalbini ve hayatını düzenle ki, Yüce Allah, hep güzel düşüncelerine, halis duygularına ve salih amellerine şahit olsun

“Erkek ve kadından her kim inanmış olarak iyi bir iş yaparsa, onu hoş bir hayatla yaşatırız Onların ücretini, yaptıklarının en güzeli ile veririz” Nahl- 97

Yüce Allah’ın her sıfatının yanında El-Müheymin olduğuna iman ettik

Esmaul Hüsna

Üst Alt