Ekinezya -Echinacea

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
Ekinezya, Erguvani kirpibaşı, Kirpibaşı, Kirpiotu, Ince yapraklı eflatun koza çiçeği, Samson kökü, Echinacea angustifolia, Purple Coneflower, Egzama, çıbanlar, kesıkler, yanıklar ,sedef, sivilc, yaralar, ülser, kurdeşen, şifalı bitkiler, şifalı otlar

Ekinezya -Echinacea


Ekinezya (Echinacea purpurea Echinacea angustifolia) kuru toprak ve ovalar ile seyrek ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir.
Uygar dünya bu bitkinin özelliklerini Kuzey Amerika yerli halkından (Kızılderililer) öğrenmiştir.
Onlar bitkinin kökünü ve yapraklarını deüişik amaçlar için kullanıyorlardı.
Ekinezya echinacoside poli-sakkaritler (polysaccharides) poli-asetilenler (polyacetylenes) gliko-proteinler (glycoproteins) kafeik asit türevleri (Cichoric Acid) tri-glikosid (triglycoside) betain seskiterenler (sesguiterpenes) karyofilen (caryophylene) içerir.
Bitki bu maddelere ek olarak bakır ve demir mineralleri ile tanenler protein yağ asitleri ve A C E vitaminleri de içermektedir.
İçerdiği vitamin mineral protein ve diğer faydalı maddelerle dengeli beslenmeye yardımcı olan
Ekinezya son yıllarda popüler hale gelmiştir.
Bağışıklık sistemi için dengeli beslenmenin önemi ise artık herkes tarafından bilinmektedir.EKİNEZYA

Diğer İsimleri : Ekinezya, Erguvani kirpibaşı, Kirpibaşı, Kirpiotu, Ince yapraklı eflatun koza çiçeği, Samson kökü, Echinacea angustifolia, Purple Coneflower

Botanik Bilgi : Asteraceae(Compositae) familyasından otsu, çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi kalın ve tüylüdür. Yaprakları uzun ve mızrağımsı olup tepedekiler sapsız alt taraftakiler ise uzun saplıdır. Çiçekleri eflatun renginde ve çok sayıda boru seklinde çiçeklerden oluşmuş konik bir disk seklindedir.

Bilinen Bileşimi : Özellikle immün sistemini desteklemeyle ün salmış bir bitkidir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek immün sistemi destekler.
Güçlü antibakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir.

Faydaları
Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır.Yapılan araştırmalara göre ekinazya nezlenin 12 klinik septomunu azalttigi bulunmuştur. Nezlenin ilk işaretleri görüldüğünde alınmalıdır.
Sık sık tekrarlayan yerleşik müzmin bronşit, Sinüzit de koruyucu olarak da kullanılabilir. Ayrica grip ve kulak enfeksiyonlarında da faydalı olduğu tespit edilmiştir.
Vücudun savunma hattını virüslere karşı korur.
Egzama, çıbanlar, kesıkler, yanıklar ,sedef, sivilce, yaralar, ülser, kurdeşen v.b deri hastalıklarında büyük derecede iyileşme sağlar.

Kullanım Şekli
Çay : 1 çay kaşığı bitki1 bardak soğuk suda kaynama noktasına kadar 30 dak. İçinde ısıtılır.

Tavsiye edilen dozajlar
Koruyucu amaçlı: Ekinezya çayından 3 kere her seferinde 1 - 4 ml olmak üzere günde toplam olarak 3 - 12 ml arası alınabilir.

UYARI : Bilinen bir yan etkisi yoktur. Aşırı dozajlar mide bulantısına yol açabilir. 6 haftadan fazla süre kullanmak tavsiye edilmemektedir. İki hafta ara vermek yeterli bir önlem olabilir. 2 yaşından küçük bebeklerde, tüberkülozlu hastalarda ve romatizmal arterit ve lupus gibi otoimmün hastalarında immün fonksiyonlarını uyardığı için kullanılmaması yerinde bir tedbir olacaktır.
 
Üst Alt