Eğir kökü Acorus calamus

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
EĞİR KÖKÜ (Acorus calamus)

egirkoku.gif

Eğir kökü göletlerde,göllerde,bataklıklarda ve su kenarlarında yetişir.Kıyı çamuruna yatay bir şekilde uzayan köklerden çıkan kılıç şeklinde 1 metraya kadar ulaşan yaprakları vardır.

Yassı sap ortasında koni biçimli yeşil ,kahverengi-sarı arası bir koçan taşır.

Kökü başparmak kalınlığında ve 1 metre kadar uzunlukta tazeyken keskin asitli bir tada sahiptir.

Kurutulduğu zaman tadı yumuşar.

Kökler ilkbahar başında ya da sonbahar sonunda toplanır.

Eğir kökü kuvvetlendirici etkisi nedeniyle sadece sindirim sistemi zayıflıklarında ,mide gazı problemlerinde,kalın bağırsak sancısında değil,bez hastalıkları ve gutta da kullanılır.

Bozuk mide ve bağırsakları çalıştırır ve fazla mukusu azaltır.

Yavaş metabolizma ,bağırsak tembelliği,kansızlık(anemi) ve ödem için de tavsiye edilir.

Gıda eksikliğinden kaynaklanmayan aşırı zayıflıklarda eğir kökü çayı içilmelidir ve ara sıra eğir kökü banyosu alınmalıdır.

Eğir kökü iştahı açar ,böbrek hastalıklarında yardımcıdır ve bütün sistemi temizlemek için güzel bir ilaçtır.

Çayı son zamanlarda çocuklarda sık karşılaşılan tahıl hazmında zorlanma için de yardımcıdır.

Kuru köklerin yavaşça çiğnenmesi sigara tiryakilerine bu alışkanlıktan kurtulmaları için yardımcı olur.

Zayıf gözler eğir kökünün zaman zaman taze sıkılmış suyunun göz kapaklarının kapatılıp kirpiklere uygulanması suretiyle kuvvetlenir.Su bir kaç dakika kirpiklerde durmalı sonra soğuk suyla gözler yıkanmalıdır.

Mayasıl ve soğuk ısırmasının diğer türlerinde eğirkökü banyosuyla defalarca yardımcı olabildim.

Kökler geceden soğuk suda bekletilir sabahleyin su kaynayana kadar ısıtılır.5 dakika demlenir.

Su ılıtılarak hastalıklı bölge 20 dakika bu suda bekletilir.

Bu su 4 defa daha , ısıtılıp yeniden kullanılabilir.

Bu banyolar el ve ayak üşümelerinden muzdarip olanlar için de faydalıdır Fakat bu durumlarda banyo suyu mümkün olduğunca sıcak olmalıdır.

36 yaşında bir adam karaciğerindeki tümör ameliyatla alındığından beri eski gücüne kavuşamamıştı.

4-5 hafta aradan sonra ,bağırsak tüberkülozundan kaynaklanan yüksek ateş şikayeti oldu.

Ümitsiz hastalığını bana kayınvalidesi anlattı.Bu durumda da eğir kökü yardımcı oldu.

Bu gibi ciddi durumlarda çayın aylarca olmasa bile haftalarca içilmesi gerektiği açıktır.

Akciğer kanserinde...

Bir dağ gezisinde ağır şırt çantalarını sırtlamış tepeye tırmanan bir çiftle tanıştım.

Bir kaç rahat gün geçirmek istiyorlardı klübede.

Bir molada onlara katıldım ve 185 cm boyunda 50'lerinin sonlarında olan adamın bir yıl önce sebebini bilmediği bir hastalık nedeniyle zayıflayıp iskelet gibi zolduğunu öğrendim..

Sadece 45 kilo kalmışken ,doktorunun telefonda bir başka doktora "en ümitsiz hastamı sana
göderiyorum,akciğer kanseri" dediğini duymuş.

İstemeden hastalığını öğrenmiş.

Daha sonra birisi ona sigara alışkanlığını bırakmak için eğir kökü çiğnemesini ve sabah ve akşamları civanperçemi çayı içmesini söylemiş.

Zamanla kilosu artmış ,kendini iyi hissetmiş,doktora bir daha dönmemiş.

Yaklaşık 6 ay sonra doktora tekrar gitiğinde adamın ölmüş olduğunu düşünen doktor şaşırıp kalmış ve sadece "ne yaptın sen?" diyebilmiş.

"Eğir kökü çiğnedim ve civanperçemi çayı içtim" diye cevaplamış adam.

"Eğir kökü ?Nerden buldun onu ?"

"Aktarlarda bozuk para karşılığı satılıyor."

Bu arada adam normal kilosu olan 86 kg a ulaşmış.Ben onlarla tanıştığım zaman ,dolu bir sırt çantasını yüklenip dağ gezisine çıktıklarında bunun üzerinden sadece 6 ay geçmiş.

Sindirim Sistemi hastalıklarında...

Annem çok rahatsızdı ,bağırsaklarında tarif edilmez ağrılar vardı,doktor en kötüsüne hazır olmamı söyledi;kanser.

Bitkilerle yeni tanıştığım ,sentetik ilaçlardan vazgeçip doğal ilaçları kullanmaya başladığım dönemdi.

Doktorun sözleri beni derinden etkiledi.

Günlük işlerimi bile yapamıyordum.

Alışkanlığımın tam tersine , gece 11 de yatıp sabah 6 da kalkarken akşam 8 de yatmaya başlamıştım.

Annemin ümitsiz durumunu düşünürken ,kapı açıldı,kocam geldi,yatağımın yanına bir radyo koydu ve "artık yalnız değilsin" dedi.

Kısa bir süre sonra radyoda bir ses:"Aile doktorunuz konuşuyor.Eğir kökü her türlü mide ve bağısak hastalığını iyileştirir.

Bir çay kaşığı eğir kökü alın geceden bir bardak soğuk suya koyun ,sabahleyin bu suyu ılıtın,süzün ve her yemekten önce ve sonra bir yudum alın.

Bu günde 6 yudum yapar fazlası alınmamalı.

Çay her kullanımda yeniden ılıtılmalı.

Bu ilaç bütün mide ve bağırsak hastalıklarına ,karaciğer,safra kesesi,dalak ve pankreas sorunları da dahil iyi gelir."

Ertesi sabah çok mutlu ,anneme gittim fakat umutsuz bir tavırla,"hiç kimse ve hiç birşey bana yardım edemez" dedi.

Eğir kökünü aldım tarif edildiği gibi kullandım.

14 gün içinde bütün rahatsızlıklar geçti.

Annemin kilosu haftada 400 gr artıyordu.Çok kilo kaybetmişti.

Bu olaydan sonra bitkisel tedaviye ilgim arttı ve pek çok umutsuz vakaya yardım edebildim.

Özellikle eğir kökü iyi sonuçlar vermeye devam ediyor.

Eğir kökü tam da mide de çok fazla ya da çok az asit olduğu durumlar içindir.

Avusturya'nın batısından bir kadın 2 yıldır mide ağrılarından çekiyordu ve hapları olmadan yapamıyordu.

Tavsiyeme uyarak günde 6 yudum eğir kökü kullandı ve 3 gün sonra ağrılar geçmişti ,tekrar tedavi görmedi.

Aşağı Avusturya'dan başka bir kadın yıllardır onikiparmak bağırsağı ülserinden çekiyordu.

Ağrıyla başa çıkabilmek için bir sürü hapa güveniyordu.

Katı yiyecekleri sindiremiyordu ayrıca iştahını kaybetmişti.

Eğir kökünü anlattım ,tavsiye edilen günlük 6 yudum eğir kökü kürünü uyguladı.

Ağrı azaldı ve 5 hafta sonra tamamen kayboldu ,iştahı yerine geldi ve sevgi dolu aile yemeklerine katılmaya başladı.

Yaşlı bir din görevlisi yıllardır ishalden muzdaripti.

Tavsiyeme uyarak günde 6 yudum eğir kökü çayı almaya başladı.

Kısa sürede normale döndü.

Küçük bir erkek çocuğu çok sıkı bir diyet uygulamasına rağmen ishalden muzdaripti ,günde 6 yudum eğir kökü çayından sonra iyileşti,iştahı normale döndü, ve kilo aldı.Annesi çok mutluydu.

10 yıldır kanlı ishalden çeken kendi halinde bir adam korkunç birisine dönüşmüştü.

Bu yılllar boyunca denediği her yöntem başarısız olmuştu.

Oldukça genç olduğu halde emekli olmak zorunda kalmıştı.

İlk başta şüpheyle yaklaştığı günde 6 yudum eğir kökü çayı ve arkasından 2 bardak içtiği aynısafa kürünü uyguladı.Karısından aldığım ve eşinin haziran başında tekrar çalışmaya başladığını bildirdiği mektubunu okuduumda çok şaşrmıştım.

Kullanımı:

Demleme: Eğir kökü sadece soğuk suyla demlenir.Bir çay kaşığı kök 1/4 litre soğuk suya geceden bırakılır,bu su sabah ılıtılır ve süzülür.

Taze suyu: Taze kökler güzelce temizlenir ıslakken meyve sıkacağına konup suyu sıkılır.

Banyosu: Yaklaşık 200 gr eğir kökü 5 litre soğuk suya geceden bırakılır.Sabah kaynama noktasına kadar ısıtılır, bir müddet demlendirilir ve banyo suyuna ilave edilir.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Hazanbel - Eğir Kökü

Hazanbel(Eğir Kökü)
30857525.png
Diğer adları; Azak eğiri, Eğir, Eğil, Eğir kökü, Hazambel, Hazanbel, Yel otu, Kokulu saz, Hint kamışı.

Faydaları; Devaların efendisidir. Kaynatılarak

Birer bardak içilirse müzmin baş ağrısı teskin eder. Hazanbel ile kereviz suyu ile içilmeye devam edilirse prostatı eritir şifaya kavuşur. Ayrıca dimağı kuvvetlendirir, boğaz ve bademcik İltihaplarına, öksürüğe, nefes darlığına, mide zafiyetine, şiddetli yellere, karaciğer ve böbrek zafiyetine, damar tıkanıklıklarına karşı şifa verir.

Bir çay bardağına 1 tırnak kaynatılıp içilir.

2-KULLANILIŞI: Hazanbelden 1 tırnak kadar 1 çay bardağına kaynatılır. Kereviz tohumu 1 su bardağında 1 çay kaşığı kaynatılır. Peş peşe içilir.

Dere ve durgun su kıyılarında yetişen, 50-125 cm boylarında, yalın saplı, şerit yapraklı (1 m'ye ulaşabilir, enleriyse 3 cm), 5-9 cm uzunluğunda tıkız başak çiçekli, köksaplı (rizom), çok yıllık, bir su bitkisidir.
images1cqa.jpg

Mısır koçanını andıran, uç tarafa doğru hafif konik olan silindirik, erguvani-siyahımsı çiçeklerini haziran-temmuz aylarında açar.
Bu çiçekler daha sonra yeşilimsi meyvelere dönüşür.
Sapanca, Yeniçağa ve Beyşehir gölleri kıyılarında çok yetişir. ,
Osmanlı İmparatorluğu döneminde tedavide bolca kullanılmış değerli bir bitkidir. Evliya Çelebi Seyahatname'sinde bitkini etkilerini över de över: "...Doğrusu bin kere şifası görülmüştür" diyecek

Diğer Bilgiler;
Eğir (Acorus calamus), azakeğeri, ve hazambel olarak da bilinen bu su bitkisi, genellikle göllerin, su birikintilerinin ve durgun suların kıyılarında yetişir. Kıyı çamurunda yatay olarak gelişen kökten çıkan kılıç biçimindeki yapraklar 1 m' ye kadar yükselir. Yassı bir yapıya sahip olan sapın ortasında, konik biçiminde yeşilden kahverengi- sarıya kadar değişebilen bir koçan vardır. Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları şerit biçiminde, kenarları kıvırcıklı, kokulu ve boyuna çizgilidir. Çiçekler 5-9 cm uzunlukta bir başak durumunda toplanmışlardır.
1550 yıllarında Türkiye'den Avrupa'ya tıbbi bitki olarak götürülmüş ve bu şekilde Avrupa'ya yayılmıştır. Anadolu'da Sapanca, Yeniçağa ve Beyşehir göllerinin kenarlarında yetişmektedir. Başparmak kalınlığında ve 1 metre kadar uzun olabilen kökü, tazeyken kokulu bir acılığa sahiptir. Kurutulduğunda bu etkinlikleri azalır. İlkbahar başlangıcında veya sonbahar sonunda toplanır. Dış kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan güneşte kurutulur. %1,5-3,5 arasında uçucu yağ taşır. Bu yağda asamil alkol, ögenol ve asaron bulunmaktadır.

(Referans2: Prof. Dr. Turhan Baytop)
Eğir kökü güçlendirici etkileri nedeniyle, yalnızca sindirim sistemi genel güçsüzlüğünde, mide ve bağırsak gazlarında ve koliklerinde kullanılmakla kalmayıp, beze ve gut hastalıklarında da büyük bir başarıyla yardım eder. Tembel midelerin ve bağırsakların ısıtılmalarında ve salgılardan arındırılmalarında bitki çok başarılıdır. Metabolizma ve bağırsak tembelliklerinde olduğu kadar, kansızlık solgunluklarında ve ödemlerde de önerilir. Kilolarını iyi beslenmemekten ötürü yitirmemiş olan çok zayıf kişiler, eğir kökü çay içmeli ve arada sırada, eğir kökü katkılı banyolar alabilirler. Bitki, iştahsızlığı giderir, böbrek rahatsızlıklarında yardım eder ve tüm bedenin temizlenmesini sağlar. Hatta son zamanlarda çocuklarda sıkça görülmeye başlanan, tahıl alerjilerinde bile, eğir çayı yardım eder. Kurutulmuş kök yavaş yavaş çiğnendiğinde, kişiyi sigara alışkanlığından kurtarabilir.

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış veye öğütülmüş kök, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, gece boyunca demlenmeye bırakılır, sabahleyin ılıklaştırılır ve süzülür.
Çay içilirken ılık olmalıdır.

Oturma banyosu (Tam Banyo):200 gr kadar ince kıyılmış eğir kökü, akşamdan 5 litre soğuk suya eklenir, sabahleyin kaynama derecesine kadar ısıtılır ve demlenmesi için kısaca beklendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

1-"Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Saglık", Maria Treben
2-Türkiye'de Bitkilerle Tedavi, Prof.Dr. Turhan Baytop, I.U Eczacılık Fak.

Üst Alt