Düzce İlimizi Tanıyalım

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Yüzölçümü: 1065 km2
Nüfus: 314.266 (2000)
il Trafik No: 81
Düzce ilimizin yeryüzü şekli ve iklimiBatı Karadeniz Bölgesinde Ankara – istanbul arasında ( D-100 ) Karayolu ve TEM otoyolu kenarında etrafı ormanlık dağlarla çevrili; yaklaşık 120 rakımlı bir ova üzerine kurulu, Bütün Anadolu’yu büyük merkezlere başlayan; Akçakoca deniz yolu ve Kuzeyden Büyük Melen yolu nehri ile Karadeniz’e açılan; Konuralp ile Batı Karadeniz’in tek antik kenti olarak; Doğal ve Kültürel güzelliklere sahip; Doğu ve Güneyde Bolu, Batıda Sakarya, Kuzeyde Zonguldak ve Karadeniz ile çevrilidir. Kuzeyde Karadeniz’e uzaklığıysa 30 kilometredir
Düzce, adından da anlaşıldığı gibi düz bir ova üzerine kurulmuş birinci sınıf tarım arazisine sahiptir.
Düzce Abant, Kartalkaya, Yedigöller, Akçakoca, Kardüz Yaylası, Efteni Gölü ve Kuş cenneti, Güzeldere ve Samandere şelaleleri, Mağaraları, Göletleri, Yaylaları, ve Alabalık üretimi ve tesisleri; Bolu dağı güzellikleriyle, Hasanlar Barajı, Büyük Melen, Küçük Melen nehirleri, Uğur ve Asar Suyu dereleriyle Doğal ve bakir ormanlarıyla adeta bir cennettir.
Bitki örtüsü olarak oldukça zengin ve yeşilin her görüntüsü vardır. Ovada kavak, fındık ve çeşitli meyve ağaçlarına, yüksek kesimlerde kayın, meşe, köknar, kızılağaç, çam ağaçların bulunduğu zengin orman alanlarına sahiptir. Ayrıca dik meyilli yüksek olan yerlerde zamanla açılmış fındık bahçeleri geniş yer teşkil etmektedir. Gölyaka- Efteni Kuş Cennetinde 150 – 200 kuş çeşidine rastlanmaktadır.
iklim olarak Karadeniz ve Balkanlardan gelen hava akımlarının etkisi altında kalmasından dolayı tam bir Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bol yağışlı ve rutubetli bir iklime sahiptir.
ilimiz nüfusu; 1997 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre 296.603 iken, 2000 Genel Nüfus Sayımı geçici sonucuna göre 315.080 olmuştur. 17 Ağustos 12 Kasım Depremleri Düzce merkezinde ağır hasarlara neden olmuş ve 980 kişi ölmüştür. Düzce şehir merkezi nüfusu 1997 ‘de 76.900 iken bu sayı 2000 ‘de 70.858’ dir. Yüzölçümü ise yaklaşık 2593 km.’dir

Düzce İlimizin ilçeleri
Akçakoca
Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nün en batısındadır.
iç Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda, yeşil ve mavinin kaynaştığı şirin bir tatil beldesidir. Yöre insanı fındıkçılık, balıkçılık ve Turizm ile geçinir. Ankara ve istanbul metropollerine en yakın Karadeniz Akçakoca’dır. Yöre tarihi ve doğal güzelliklerine alabildiğine sahip çıkmış sıcak misafirperverliği, her mevsim bulunan tatlı su ve deniz balığı ve Alabalık üretimi ve tesisleriyle, yaylalarında Doğal canlı alabalığıyla, fındığı, meyvesi, dağ çileği meşhur kestane balı özellikle kemik hastalıklarına iyi gelen şifalı kumsalları denizi ve folklorik özellikleriyle her bütçeye uygun bir dinlence ve eğlenceyi birlikte sunar.

Bilinen tarihi M.Ö. 1112’ye dayanan Akçakoca; tarih içinde Diapolis, Akçağar, Akçaşehir isimlerini almış 1934 yılında bölgenin fatihi olarak bilinen Akçakoca Beyin ismiyle anılmaya başlamıştır. En yeşil, en mavi, en farklı, en lezzetli, en ucuz, en keşfedilmemiş en yakın Karadeniz’de en sıcak misafir edilmeniz için hepinizi Düzce ve Akçakoca’yı keşfetmeye davet ediyor
Gölyaka
Gölyaka ilçesi Batı Karadeniz Bölgesi, batı sınırları içerisinde Düzce ilinin en batı ucunda yer almaktadır. Gölyaka su kaynakları yaylaları ve ormanlarıyla bir çekim merkezi olarak kendisini göstermektedir.

Cumayeri
Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri ilçesi Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte bu ile başlanmıştır.

Çilimli
Çilimli Batı Karadeniz Bölgesinde yer almakta olup, doğusunda ve güneyinde Düzce ili, batısında Cumayeri ilçesi ve kuzeyinde Akçakoca ilçesi bulunmaktadır.Özellikle kış aylarında Düzce Ovası’nda görülen sis tabakasına Çilimli ve civarında rastlanılmamakta bu nedenle yerleşim alanı olarak ideal bir konumdadır.

Gümüşova
ilçe Düzce iline 18 km. mesafede olup Düzce ovasının bitişiğindedir. Avlanmanın serbest olduğu dönemlerde ilçeden geçen Melen Çayı’nda balık avcılığı yapılmaktadır. ilçe fındık, çay, kayın ve ceviz gibi Karadeniz iklimine has bitki dokusuna sahiptir.

Kaynaşlı
Kaynaşlı, istanbul-Ankara yolu üzerinde, Düzce Ovası’yla birleştiği boğazda kurulmuştur.

12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynaşlı yerle bir olmuştur. Uzun fay kırıklarının ve çatlaklarının oluştuğu ilçede 313 kişi hayatını kaybetmiş, 544 kişide yaralanmıştır.12 Kasım depreminde Kuzey Anadolu Fayı kırığı Kaynaşlı’da son bulmuştur. Fayın ucunda bulunan Kaynaşlı bu nedenle 12 Kasım depreminden en fazla etkilenen yerleşim yeridir. iehirde bulunan binaların %90’ından fazlası hasar almıştır.
Yığılca
Batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı ilçesi ve Bolu ili, kuzeyden Zonguldak ilinin Alaplı ilçesi, doğudan Bolu ilinin Mengen ilçesi ile çevrili bulunmaktadır.

Düzce’nin yöresel yemeği
Kalçak Mancarı
Mancar, çayırlarda yetişen alçak saçaklı yaprakları olan bir bitkidir. Genellikle çimenlerde bulunur. Bıçaklı çıkarılır. Yıkayıp ayıklandıktan sonra bulgur ya da pirinçle pişirilir. Vitamini boldur. Fakir sofralarının en önde gelen yemeklerindendir
 
Üst Alt