Dünyanın En Eski Köprüsü PERPIRA Batman’da~

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,874
Dünyanın En Eski Köprüsü Batman’da~
Dünyanın en eski köprülerinden olan Bıçakçı köyü yakınlarındaki PERPIRA köprüsü ilgi bekliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan başvuruda bu denli önemli tarihi kalıntıların Batman ilinin kültür envanterine dahil edilmesi istendi.

Batman coğrafi konumu ve su havzaların merkezinde olmasından ötürü birçok tarihi mekan ve kalıntılara beşiklik ediyor.


İl sınırları içinde Hasankeyf ve Erzen gibi iki Antik Kentin yanı sıra birçok höyük, manastır ve köprü kalıntısı bulunuyor.


Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen ABD'li Arkeolog Prof. Dr. Michael Meir Rosenberg'in yaklaşık on yıldır Dicle Havzası ve Batman Çayı kenarında yaptığı arkeolojik araştırmalarda yüzlerce höyük ve ören yeri tespit edildi. Bu höyüklerden en önemlisi Batman’ın merkezde bulunan İluh Tepesi ile Merkez Bıçakçı Köyü civarındaki Gre Migro höyükleridir.


İsmini İluh Köyünden alan İluh Tepesi üzerindeki yapılaşmalardan ötürü tarihi özelliğini kaybederken, Gre Migroda bulunan köprünün kalıntıları gözle görülebiliyor. Batman Çayı üzerinde yer alan Perpıra Köprüsünün dünyanın en uzun köprüsü olduğu ileri sürülüyor.


Gre Migro Höyüğünün hemen dibinde bulunan ve dünyanın en eski köprülerinden biri olduğu söylenen köprünün hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmezken, kimi arkeologlara göre köprünün Asur kralları tarafında yapıldığı ileri sürülüyor.
 
Üst Alt