Dün akşam iftar öncesi...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum.. Dun Aksam iftar oncesini sizler .. din Ensar kardeslerim ile paylasmak istedim..
Burasi multeci..gocmen ve firawun sarayinda asure gibi her cesit insan var.. ve biz muslimanlar..
yahudiler den sonra en guclu ve nufusu en cok olan din ve milletiz burada..
ayni Almanyada oldugu gibi..
dun aksam camide oyle bir sey yasadim..ki utanmasam hickira hickira aglar namazin sonunda da katila katila gulerdim..
her hafta arasi oldugu gibi evime 5 dak. uzakliktaki camiye cocuklarla gitmistik..
Kizlara dedim ki ufakliklara dikkat edin ben bir abdesthaneye kadar uzanip abdestimi tazeleyim..
asagisioldugu gibi mermer ve alafranga tuvaletler oldugu halde muslimanlar ayni turkiyede ki gibi her tuvaletin yanina..
kucuk borularla taharet icin ozel bir sistem getirtilmis.. ayni turkiyedeki gibi ama daha pratik.. dugme yanda degil tabanin bir kosesinde..
baktim bir kardesimiz masmavi gozlu sarisin.. anladim ki bu yeni Musliman olmus bir Amerikali..
o taharet icin hortumun ne isi yaradigini merakla bakiyor anliyamiyor..
cunku burada o sistem hic bir yerde yok.. sadece tuvalet kagidi olur..
arkadas daha iyice gormek.. ve anliyabilmek icin iyice icine girince ve tabandaki dugmeye basinca yuzu ..gozu ustu basi su oldu..
Hay allah..
yanina yaklastim.. o sistemi ve taharetlenmenin zorunlulugunu anlattim..
anlamisti.. ama elbisesi Su icinde kalmis ve Allah`in isine bakin ki ilk orucu ve ilk namazi olacakti..
cook duygulandim ne hikmetse her seyin ilki.. ve ilk kez Rabbinin huzurunda secde edecekti.. bu nasil bir ulvi duygudur ki diye bir an dusundum..
uzulme kardesim simdi hal ederiz dedim ve kosarak disari ciktim..
burada her Ramazan da zemin katta ayni Eyyup Sultan camisinin karsisindaki sokaktaki gibi islami carsi acilir.
her sey vardir.. hicap.. bas ortuler.. namazlik.. tesbih.. kokular.. cevsen.. akik tasli yuzukler yok yok yani..
cok sevindim.. Rabbinin huzuruna ilk secde edecegi elbiseyi ben hediye etme sevinci ile zemin kattina indim..
her sey acik..ama satici bayan kardesimiz yok.. namaza cikmistir..
her sey ulu orta..duruyor kimse yok hay Allah..
fiatlarda yazmiyor.. nakit param da yok kredi karti kullanacagim.. makine yok..
arkadasim abdesthanede bekliyor.. namaza 15 dak kalmis..
Allahim!ne yapmaliyim.. iki ates arasinda kaldim..
hemen kisa bir not yazdim.. kardesim bir elbise ve hicap bas ortu aldim namazdan sonra odiyecegim ins.
iste cep tel numaram..ve ismim.. diye..
arkadasa aldiklarimi goturdum guzelce giydirdik.. basortu hicap baglamayi gosterdim.. ve haydi namaza..
arkadas dediki ne yapacagimi okumustum ama hic yapmadim.. ok...
O na dedim ki korkma yuregin ile secdeye duseceksin.. Alemlerin Rabbine Secde edeceksin..
arkadasin gozleri doldu korkuyorum.. heyecanliyim..ya bir yanlislik yaparsam..
dediginde tüylerim diken diken oldu,.
korkma kardesim.. yanliz degilsin.. su gunahkarda yaninda..
ilk 3 rekaat Farzi kilacagiz sen sadece imam efendiye uyacagina niyet et cemaat ile kilacagiz..
ve cook guzel huzurlu bir sekilde 500 yakin din kardesim ile Rabbimin huzuruna tek yurek icimizdeki muhacirligi..
unutarak Rabbimin huzurunda kalbimizin ait oldugu yerde ensar gibi kendimizi hissediyorduk o an Elhamdullilah..
ve sira sunnet kilmaya gelmisti..
kardesim dedim sen beni taklid et.. simdilik..ogrenene kadar..ben ne yaparsam sen de yap..
yavas kiliyor onun ogrenmesi icin biraz da sesli olarak bir yanliz kosede beraber kiliyorduk..
namaz bitti.. duamiziyaptik..
ben cocuklara baktim.. baktim O da bakiyor.. burnumu sildim O da siliyor.. ne yapiyorsun dedim.. Senin yaptigini..
hani demistin ya ben ne yaparsam aynisini yap.. beni bir gulme tuttu kendimi zor tuttum.. Allahim.. ne kadar dikkatsizim.. az daha ona bu hareketlerin de namazdan sonra yapildigi dusuncesine surukliyecektim.. ve izah ettim
namazda beni taklid et duadan sonra degil..
o biraz mahcupp olunca ben de isi sakaya vurdum..
ve yemege gectik..bu gece yine bulusmaya karar verdik ins..
yemekten sonra satici bayani buldum durumu izah ettim.. parayi almak istemedi..olmaz dedim..
butun sevabi kendine istiyorsun degil mi deyince tebbesum etti tmm Nur bacim yarisini sen ode yarisi da benden deyince anlastik hamd olsun..
VE GAFFAR OLAN ALLAHA SIĞINIYORUM.BİZE İBADETLERİMİZLE DEĞİL RAHMANİYETİYLE MUAMELE ETSİN İNŞ.

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Buradaki camilerde beyaz yüzlü Türk'ler var ve siz sadece bunlarin arasinda namaz kiliyorsunuz...
Her kavimden, her renkten, her milletten insanlarin bulundugu bir camide namaz kilmak ne bileyim cok özlenen bir seydir sanirim...
Ben Almanya'da teravihten ciktigimda Araplarin camisine gider hatimle kildirdiklari teravihe yetisirdim.. Namaz kilmistim ama gene de onlara uyar nafile namazi eda ederdim..
Cünkü o camide her renkten insanlar oluyordu.. Bu da benim hosuma gidiyordu... Alman.. Afrikali.. Amerikali... Arap... Türk.. Azeri... Bosnak vs daha bir sürü millet...

Ben aksamlari hazira konuyorum, iftarlara davet ediliyorum cok da yemekle mesgul olmuyorum... Benim icin iftar vakti biraz daha standar geciyor... Ama sofra da bayagi renkliyiz... Kalabalik, sohbet vs....

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
:maasallah:çok güzel bir macera, hisler, duygular aleminde neredeyse bütünlüğü yaşatmış size, Tabii okurkende ben de yaşadım şahsen, butün duygulara dokundum neredeyse. Güldüm,şaşırdım,heyecanlandım,hüzünlendim, hassaslaştım, gururlandım, sevindim...Paylaştığınız için teşekkürler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
aynen oyle meftun arkadasim sanki islam alemi ile Hac mevsiminde O mubarek diyarindasiniz..
Cünkü camide her renkten insanlar oluyor Amerikali..Afrikali.. lubnanli.... Arap... Türk.. Azeri... Bosnak vs daha bir sürü millet...
mesela dun gece aksam namazinda solumda amerikali sagimda somali li kardesim.. biri sut gibi beyaz digeri gece gibi siyah.. ama renk.. irk farketmiyor ikiside din kardesim.. dinnin dilli bir dir.. iman.. dir.. elhamdullilah..
serdar kardesim.. biz macera anlatmadik.. gurbet diyarinda yasanis ve her gun yasanan hayatin kesiminden bir bolumu sizler ile paylasmisiz..
sizlerde bizim ile Ana vatanda yasadiginiz guzelikleri paylasirsaniz bizde bir an da olsa kendimizi o guzel.. cennet vatanimizda hissedebiliriz.
mesela birisi bana istanbul da Eyyup camisinde bir iftari anlatsa Allah RAZI ol der gozyaslarimi tutamam.. cook ozluyorum.. vatanimi.. insanlarimi..ezanlari.. o ramazanin telasi.. ve bereketli havasini..
kgüll..,kgüll..,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

serdar kardesim.. biz macera anlatmadik.. gurbet diyarinda yasanis ve her gun yasanan hayatin kesiminden bir bolumu sizler ile paylasmisiz..
sizlerde bizim ile Ana vatanda yasadiginiz guzelikleri paylasirsaniz bizde bir an da olsa kendimizi o guzel.. cennet vatanimizda hissedebiliriz.
mesela birisi bana istanbul da Eyyup camisinde bir iftari anlatsa Allah RAZI ol der gozyaslarimi tutamam.. cook ozluyorum.. vatanimi.. insanlarimi..ezanlari.. o ramazanin telasi.. ve bereketli havasini..
kgüll..,kgüll..,

Evet haklısınız...Siz macera anlatmadınız ama..Biz butür olaylarla karşılaşmadığımız için belki de macera olarak algılıyoruz. Bizim için alışalgelmiş değil, sizin içinse hayatın bir parçası demek ki... İftar ve sahur saatlerinin farklığı kadar, günlük hayatın da farklı yaşanması normaldir...gurbet ve vatan arasında...İnşAllah gidebilen kardeşlerimiz varsa anlatsınlar Eyüp Sultanı,hırka-i Şerif-i,Merkez Efendiyi....Özleyenlere bir rüzgar estirsinler...vatandan gurbete doğru...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun imamhatiplim.. ama benim sevap kazanma nin yaninda.. baska bir seyi istiyorum..
haya ederek soyliyecegim.. her insanin SEVME ve SEVILMEYE ihtiyaci vardir.. cocuklar gibi.. ama bir dusunun sizi gercekten tum kalbi ile sevecek bir anneniz bile yok iken.. nasil sevgisizlikten gelen bir bosluga dusersiniz.. iste o zaman istersiniz ki.. kimseniz yoksa Yaradan tarafindan sevilmek istersiniz..
tabii bu cook buyuk bir talep.. ama dedim ya biz talip olur.. gerekenleri de yapmaya calisiriz gerisi Rabbimin RIZA ve takdirine rahmettine kalmistir.. Allah Kerim ...
Yüreğimde Sen’i hep baş tacı edebilmem, içimde bir cennet yaratmandır...
Sen’in sevgini, tüm sevgilerin üstüne taşıyabilmek, rızan için yaşamaya çalışmak..
iste hayatimin butun gayesi budur Rabbim...
karanlık gecelerimi de karamsar vehimlerden kurtarıp nurlandıracak..
icimdeki yanlizligi ve boslugu anca sen doldurabilirsin..SEn Sen Rabbim..
cook yanlizim.. kimsesizim .. yetimlerim ile rahman KAPINA geldim..
bu kulunu da kabul edermisin..

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Rabbim sevdiği ve razı olduğu kullardan olmanı nasip etsin canım...zaten senin yaptıkların Rabbimin hoşuna gitmiştir. Gayemiz bu sadece Onun rızası.ilahi ente maksudi ve rızake matlubi..Yarabbi maksadım sensin senin rızana talibim.düsturumuz bu olmalı bütün ibadet,hayır ve hasenatlarda.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
.......
Ekmek almakla, pide kuyruğunda beklemek arasındaki farkı yaşamayanlar ve bilmeyenler neyi kacirdiginin farkinda olmiyanlar-dir..
Ve davul sesine kayıtsız kalanlar... Hayattin O guzeliklerini yasamiyanlar-dir..
Hayat nasip ve kismetten ibarettir..
Üstad ne diyor "Çöle İnen Nur" da :
"Kim inanır? Kim inanmaz?
Tebeşirle kondurulmuş bir nokta kadar basit ve sefil bir köylü inanır...
Yük altında iki büklüm akşama kadar solumaktan başka hayatiyeti olmayan bir hamal inanır...
Yahut eline aldığı her lokma ekmeği, zikir ve tesbihini dinlemeden ağzına almayan o şeyhi ekber inanır ki, mücerret riyaziye cehdini Adem babadan kıyamet gününe kadar gelecek bütün insanların yüzlerini çizmeye dek götürmüştür...
Ya en akıllısı inanır, ya en aptalı inanır...
Aptallık da ne demek...
Aptallık çoğu zaman üzerine hiçbir şey yazılmamış bir kağıda benzer...
Madem ki boştur güzeli bulamamıştır...
Fakat madem ki yine boştur, çirkinden kurtulmuştur...
Hakiki aptal....

o boş kağıdın üzerine hiçbir şey yazmamış olan değil, saçma sapan, kör topal, yalan yanlış şeyler karalamış ve onlara sımsıkı sarılmış olandır...
Yani aptallıktan yola çıkıp akla varamamış ve yarı yolda kalmış idrak cücesi...
İşte bu korkunç örnek, gördüğünü, gördüğünden ibaret bilen, her şeyi ve her hadiseyi, beş duyu sınırında başlıyor ve bitiyor sanan...

hiçbir şeye ne kamil bir şüphe, ne de kamil imanla bakamayan...
bu ikisi ortası havsalacıktır ki, hakiki aptaldır ve ALLAH'a inanmaz..."
Ekmek almakla pide kuyruğunda sabırsızlanmak arasındaki farkı bilmek ve yaşamak nasipten ibarettir...
Hoş geldin Ramazan...
murat başaran ..

Üst Alt