Düğünde takılan takılar kime aittir?

glsm_yalcnky

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm hocam, hayırlı geceler, hayırlı ramazanlar. Ben birsey öğrenmek istiyorum, dinimizde düğünde takılan altınlar geline mi aittir? Ve koca karısından habersiz rızasını almadan altınların bir kısmını satıp 3 üncü kişiler borç verebilir mi? Bu hakka geçer mi?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam. Düğünde gelinin şahsına takıldığı bilinen takılar geline ait olur. Ama damat adına veya damadın hanımı olması sebebiyle geline takılan takılar da damada aittir.

Gelinin, kendine takılan bu takıları almaya hakkı vardır. Bu takılar gelinin kendi malıdır ve onun tasarrufundadır. Kocası kadına bunları harcaması veya kullanması için baskı yapamaz. Kadının da her ne kadar kendi tasarrufunda olsa da bu mülkiyetini aile saadetinin bozulmaması için kocasıyla danışarak değerlendirmesinde fayda vardır.

Koca karısının izni olmadan, karısına ait takıları alır ve kullanırsa hakka girmiş olur.

glsm_yalcnky

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Tabi ki haklısınız gelin kocasına danışarak bir şeyler yapmak istemesi daha doğru. Peki koca eşinden habersiz sattığı altınların bir kısmıyla annesini ümreye göndermesi doğrumudur?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Doğru değildir! Ancak kadın izin verirse olur. Habersiz, izinsiz bir şekilde yapmak doğru olmaz.

glsm_yalcnky

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hakkımı helal etmezsem cok mu günaha girmiş olurum? :(

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bunu ben bilemem ki? Hak sahibine ait bir konu. Günahını sevabınıda ancak Allah bilir.

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Bi sorum olcak imam nikahin kiyilirken mihir istemedin yinede takilan altinlar kadina mi ait olur.

Üst Alt