Duane Sendromu Nedir

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Duane Sendromu genellikle sol gözde ortaya çıkar ve tutulan gözde dışa doğru hareket kısıtlılığı vardır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Duane Sendromu’nun 3 tipi mevcuttur:

Tip A Duane Sendromu

Gözün dışa hareketinde aşırı kısıtlılık vardır. Göz içe doğru hareket ettiğinde, göz kapak aralığında daralma ve gözde içeri doğru çekilme olur. Dışa doğru bakışta ise göz kapak aralığında genişleme görülür. Baş, etkilenen göz tarafına dönüktür. İçe bakışta bir miktar kısıtlılık olur.

Tip B Duane Sendromu

Dışa bakışta kısıtlılık vardır ama içe bakış normaldir.

Tip C Duane Sendromu

Dışa bakışta kısıtlılık, içe bakışta daha az kısıtlılık vardır.

Duane Sendromu’nda baş pozisyonu nedeniyle diplopi yani çift görme yoktur. Primer pozisyonda genellikle içe kayma vardır. Ampliyopi yani göz tembelliği oldukça nadirdir. Eğer anizometropi (yani 2 göz arasında diyoptri farkı çoksa) varsa, o zaman göz tembelliği olabilir.

Duane Sendromu ayrıca başka konjenital (doğuştan) anomalilerle beraber olabilir. Katarakt, pupiller anomaliler, sağırlık, yarık damak, yüz anomalileri, ayak anomalileri ve spina bifida gibi. Bu yüzden, bu hastaların mutlaka sistemik muayeneleri yapılmalıdır.

Duane Sendromlu hasta genellikle durumundan şikayet etmez. Kimisinde bir miktar baş pozisyonu vardır. Yani baş, tutulan göze doğru dönüktür fakat genellikle rahattır.

Bazı durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Ancak cerrahi tedavi ile de dışa bakış sağlanamaz.

Cerrahi müdahale bazen ikinci kez gerekebilir.
1. Belirgin şaşılık varsa,
2. Baş pozisyonu fazla ise.


alıntı
 
Üst Alt